شناسه خبر : 44309
تاریخ انتشار : 1398/12/14 13:00
آغاز جنگ کرونایی میان عربستان و ترکیه

آغاز جنگ کرونایی میان عربستان و ترکیه

سخنان یک کارشناس نظامی سعودی درباره اینکه رئیس جمهور ترکیه تلاش می‌کند با گردشگری کرونا را در عربستان سعودی شیوع بدهد، موجی از تمسخر در فضای مجازی به راه انداخت. فردی موسوم به «زاید العمری» که خود را سرتیپ ستاد(مشترک در ارتش عربستان سعودی)..

 فردی موسوم به «زاید العمری» که خود را سرتیپ ستاد (مشترک در ارتش عربستان سعودی) معرفی کرده، مدعی شد که ترکیه قصد دارد ویروس کرونا را در عربستان شیوع بدهد.

او در ویدئویی که در توییترش منتشر کرد، گفته که رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه تلاش می‌کند ویروس کرونا را از طریق گردشگری در عربستان سعودی منتشر کند.

این شخص سعودی که به عنوان کارشناس نظامی با شبکه سعودی «24» گفت‌وگو کرده، می‌گوید: ایران و ترکیه دو روی یک سکه تروریسم هستند. آنها توان خود را علیه کشورهای عربی بخصوص عربستان سعودی به عنوان مرکز امت اسلامی به کار می‌گیرند. من فکر می‌کنم ابهامی که این مرد احمق که به او اردوغان می‌گویند، درباره این ویروس پیش گرفته برای این است که گردشگران عرب که به ترکیه می‌روند مبتلا شوند و آنان بخصوص سعودی ها برگردند و این ویروس را در سایر کشورهای عربی شیوع بدهند... اردوغان ترکیه را دشمن عربستان سعودی کرده است.

زاید العمری همچنین با انتشار ویدئوی مصاحبه خود، در توییترش نوشت: اطلاع‌رسانی نکردن شفاف درباره ویروس کرونا در ترکیه با غرض هدف گرفتن گردشگران عرب انجام می‌شود تا آنها این ویروس را با خود به کشورهایشان ببرند بخصوص گردشگران سعودی. توصیه می‌کنم که گردشگران به ترکیه نروند. دشمن کشور تو، دشمن خودت هم هست.

ترکیه و عربستان سعودی که در موضوع «اخوان المسلمین» در منطقه بشدت دچار اختلاف هستند، در رسانه نیز سرگرم تقابل هستند. پیشتر نیز برخی نخبگان سیاسی و رسانه‌ای سعودی خواستار عدم سفر گردشگران عرب به ترکیه شده بودند و اکنون با شیوع ویروس کرونا، این مسئله نیز محملی برای هجمه متقابل میان این دو کشور شده است.

موج تمسخر

در واکنش به این خبر، وبگاه خبری «ترک پرس» با انتشار برخی واکنش‌ها به توییت زاید العمری، نوشت که این اتهام، موجی از تمسخر را میان کاربران توییتر به راه انداخته است.

کاربری به نام «أبو محمد» در پاسخ به توییت زاید نوشت: بله [شما درست می‌گویید] همچنین ترکیه نوعی جدید از ویروس کرونا را ساخته که قابلیت کنترل از راه دور دارد و فقط سراغ گردشگران سعودی می‌رود که شماغ (چفیه) بر سر می‌گذارند. برای همین به گردشگران پیشنهاد می‌کنم شماغ نپوشند تا ویروس ترکیه را گمراه کنند یا آنکه وقتی دیدند ویروس حمله کرد، شماغ را روی سر مردم ترکیه بیندازند.

کاربرد دیگری به نام مصعب (Mosab) نوشت، «به گردشگران عرب پیشنهاد می‌کنم شماغ (شماخ) نپوشند و با لباس معمولی شلوار و شلوارک بیرون بیایند تا ویروس نتواند آنان را از گردشگران اروپایی و آمریکایی که در ترکیه زیاد هم هستند، تشخیص دهد... ».

عربستان سعودی دو روز پیش (دوشنبه دوم مارس- دوازدهم اسفند) از ثبت اولین مبتلا به ویروس کرونا خبر داد و گفت که او از بحرین وارد عربستان شده است.

ریاض سفرهای گردشگری و حج عمره را نیز به دلیل پیشگیری از شیوع کرونا در عربستان به صورت موقت تعلیق کرده است.


فارس
نظرات

نام و نام خانوادگی

آدرس ایمیل

نظر شما

X
آگهی تبلیغاتی