شناسه خبر : 44258
تاریخ انتشار : 1398/12/13 19:45
پاسخ مثبت ترامپ به فراخوان پوتین برای برگزاری جلسه شورای امنیت

پاسخ مثبت ترامپ به فراخوان پوتین برای برگزاری جلسه شورای امنیت

منابع خبری امروز گزارش داده‌اند رئیس‌جمهور آمریکا فراخوان همتای روسی خود برای برگزاری جلسه شورای امنیت سازمان ملل متحد را پذیرفته است.

«دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا درخواست همتای روسی‌اش، «ولادیمیر پوتین» برای برگزاری جلسه شورای امنیت سازمان ملل متحد را پذیرفته است. «سرگئی لاوروف»، وزیر امور خارجه روسیه با اعلام این خبر گفت روسیه انتظار دارد به زودی بر سر زمان و مکان این نشست توافق حاصل شود. یک مقام ارشد دولت ترامپ هفته گذشته گفت ترامپ مایل است با سران کشورهای روسیه، چین، بریتانیا و فرانسه برای رایزنی درباره مسئله کنترل تسلیحات دیدار و گفت‌وگو کند. آمریکا و روسیه بعد از ماه‌ها متهم کردن یکدیگر به نقض مفاد پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد، مرداد ماه سال جاری رسما از این معاهده خارج شدند.

این پیمان دو کشور را از تملک، تولید یا پرتاب آزمایشی موشک‌های زمین‌پایه میان‌برد (۱۰۰۰ - ۵۰۰۰ کیلومتر) و کوتاه‌بردتر (۱۰۰-۵۰۰ کیلومتر) منع می‌کرد. معاهده کاهش تسلیحات استراتژیک موسوم به معاهده «استارت جدید» تنها معاهده باقیمانده میان روسیه و آمریکا برای کاهش تسلیحات اتمی است که در فوریه ۲۰۲۱ به پایان خواهد رسید اما می‌تواند برای پنج سال دیگر تمدید شود دولت روسیه بارها برای مذاکره درباره تمدید پیمان استارت اعلام آمادگی کرده است.

با این حال آمریکا می‌گوید که هرگونه پیمان جدید باید شامل موشکهای چین نیز باشد. پکن اما ضمن مخالفت با طرح ترامپ، تاکید کرده که نیروی اتمی کوچک آنها، برای مقاصد پدافندی است و تهدیدی برای کسی نیست. گزارش‌های تأییدنشده رسانه‌ای ادعا می‌کنند چین حدود ۳۰۰ کلاهک اتمی در اختیار دارد. پیشتر فرمانده مرکز فرماندهی ایندو-پاسیفیک نیروی دریایی آمریکا، با ادعای اینکه دولت چین، حاکمیت و استقلال جزیره‌های کوچک در اقیانوس آرام را تهدید می‌کند، پکن را خطری برای ثبات منطقه اقیانوس آرام توصیف کرد. (جزئیات بیشتر)


فارس
نظرات

نام و نام خانوادگی

آدرس ایمیل

نظر شما

X
آگهی تبلیغاتی