شناسه خبر : 44047
تاریخ انتشار : 1398/12/11 16:26
تمهیدات بانک مرکزی برای کاهش مراجعه حضوری مردم به شعب

بخشنامه بانک مرکزی برای بانک‌ها:

تمهیدات بانک مرکزی برای کاهش مراجعه حضوری مردم به شعب

سقف مجاز انتقال وجه کارت به کارت (شتابی و درون بانکی) از طریق درگاه‌های اینترنتی و خودپردازها از مبلغ 30 میلیون ریال در هر شبانه‌ روز از مبداء هر کارت به 50 میلیون ریال افزایش یافت.

به گزارش روز یکشنبه بانک مرکزی، این اقدامات به این شرح است: سقف مجاز انتقال وجه کارت به کارت (شتابی و درون بانکی) بوسیله درگاه‌های اینترنتی و خودپردازها از مبلغ ۳۰ میلیون ریال در هر شبانه‌ روز از مبدا هر کارت به ۵۰ میلیون ریال افزایش یابد. لازم به ذکر است میزان کارمزد انتقال وجه بیش از ۳۰ میلیون ریال برابر با کارمزد انتقال وجه ۳۰ میلیون ریالی است. بانک مرکزی می افزاید: سقف مجاز انتقال وجه کارت به کارت بوسیله پرداخت سازها از ۱۰ میلیون ریال به ۳۰ میلیون ریال با حصول اطمینان از انطباق شماره ملی دارنده کارت و شماره ملی دارنده سیم کارت انجام دهنده تراکنش قابل افزایش است.

با توجه به خطرات ناشی از سوء استفاده‌های احتمالی در صورت اعمال نشدن کنترل مزبور، افزایش سقف انتقال وجه مجاز نیست. برپایه اعلام بانک مرکزی، امکان تمدید تاریخ انقضاء کارت‌های بانکی بدون نیاز به مراجعه حضوری مشتری به مدت سه ماه از تاریخ انقضاء بلامانع است. ضروری است اقدام های لازم برای احراز هویت غیرحضوری و اطلاع‌رسانی به مشتریان انجام شود. همچنین، طبق روال سال‌های گذشته و به منظور کاهش مراجع مردم به شعب و دستگاه‌های خودپرداز افزایش سقف برداشت نقدی درون بانکی از دو میلیون ریال به پنج میلیون ریال بلامانع است.

لازم به ذکر است این اقدام برای کاهش مراجعه مشتریان به شعبه انجام می شود و با وجود این امکان،ضروری است اطلاع رسانی مناسب در چارچوب کاهش استفاده از اسکناس به مشتریان انجام شود. بانک مرکزی افزوده است: تعداد تلاش‌های متوالی ناموفق رمز دوم در هر شبانه روز به پنج بار افزایش یابد و رعایت مفاد این بخشنامه تا اطلاع ثانوی لازم الاجرا بوده و بازگشت به وضعیت عادی با ابلاغ این بانک انجام می شود.

ویروس کرونا که رسما کووید – ۱۹ نام دارد، نخستین بار در شهر ووهان چین شناسایی شد تاکنون به بیش از ۵۰ کشور سرایت کرده و سازمان بهداشت جهانی را برآن داشته تا وضعیت فوق العاده اعلام کند. آمار ابتلای قطعی به ویروس کرونا در ایران تا ظهر یکشنبه ( یازدهم اسفند) به ۹۸۷ نفر و فوت ناشی از آن در مجموع به ۵۴ نفر رسیده است. همچنین ۱۷۵ نفر از مبتلایان بهبود یافته و از بیمارستان ترخیص شده‌اند.


ایرنا
نظرات

نام و نام خانوادگی

آدرس ایمیل

نظر شما

X
آگهی تبلیغاتی