شناسه خبر : 43830
تاریخ انتشار : 1398/12/08 22:42
سوریه: ترکیه از تروریسم حمایت می‌کند

سوریه: ترکیه از تروریسم حمایت می‌کند


نماینده دائم سوریه در سازمان ملل متحد با تاکید بر اینکه هیچ کشوری حق ندارد به نیابت از مردم سوریه سخن بگوید ترکیه را به تعقیب پروژه تروریسم و حمایت از تروریست‌ها متهم کرد.

بشار الجعفری روز پنج شنبه در نشست شورای امنیت که با موضوع سوریه برگزار شد، افزود: امپراتوری عثمانی در سال 1516 وارد سوریه شد و پس از 400 سال سیاه، پایان یافت. سوریه دیگر این امپراتوری را تحمل نخواهد کرد. وی ادامه داد: ترکیه امروز خود را بالاتر از قانون می داند، ما با مردم ترکیه مشکلی نداریم بلکه با حزب اردوغان مشکل داریم که از تروریسم در کشور ما حمایت می کند. این تروریسم زیرساخت های شهری کشور ما را تخریب کرد و میلیون ها مردم را آواره ساخت. نماینده سوریه در سازمان ملل متحد اضافه کرد: رژیم ترکیه، آب را بر روی سوریه بست و 600 هزار مردم مجبور به خروج از شهرهای خود شدند.

الجعفری با انتقاد از اظهارات همتای ترک خود، اظهار کرد: نماینده ترکیه نمی‌تواند به نیابت از مردم سوریه سخن بگوید، تنها دولت سوریه می‌تواند به نیابت از مردم خود سخن بگوید. نه خودش، نه رهبرش و نه دولتش (ترکیه) نمی توانند به نیابت از مردم سوریه سخن بگویند. ما نماینده سوریه در این نهاد بین المللی هستیم. وی تصریح کرد: دولت سوریه علیه مردم خود جنگی را آغاز نکرده است بلکه مبارزه مشروع با تروریسم و تروریسم مورد حمایت قطر، سعودی و ترکیه انجام می دهد. این تروریست ها، نائبان آنها هستند. نماینده دائم سوریه در سازمان ملل متحد یادآور شد: حامیان منطقه ای تروریسم خطرناکتر از حامیان غربی آن هستند.

کشور من قربانی پروژه تروریسم بی سابقه است که دولت مشروع ما را هدف قرار گرفته است. الجعفری خاطرنشان کرد: نگاه کنید در عراق و لیبی چه اتفاقی افتاده است، تروریسم به عنوان ابزار استفاده می شود، آنها حتی در کشورهای دیگر هم بر روی تروریسم سرمایه گذاری می کنند. به هرجا که نگاه کنید، ردپای رژیم ترکیه را می بینید. ترکیه در خیلی از کشورها از تروریسم حمایت می کند. وی با بیان اینکه نماینده ترکیه مدعی شده است که چارچوب آستانه دیگر کارایی ندارد، گفت کاملا درست است چرا که قالب آستانه از ترکیه می خواست تا با تروریسم مقابله و آنها را از آنچه که معترضان نامیده می شوند، جدا کند.

نماینده سوریه در سازمان ملل متحد تاکید کرد: ما با معترضان مدنی هیچ مشکلی نداریم، چرا که ما با معترضان مدنی در ژنو به توافق رسیدیم. در این مذاکرات، نمایندگان سازمان ملل همچون پدرسون، دی میستورا و ابراهیمی حضور داشتند. ما مشکلی با معترضان غیر مسلح نداریم. الجعفری با بیان این که معترضان مدنی باید از این تروریسم های مسلح جدا شوند، گفت: فرمت آستانه صلح، امنیت و آرامش را برای اغلب مناطق فراهم آورده است. ترکیه نمی خواهد که این چارچوب را رعایت کند چون می خواهند پروژه تروریسم خود را در سوریه محقق سازند.


ایرنا
نظرات

نظر شما

هواشناسی

مدرسه آب و آینه

نرخ طلا

پیشخوان روزنامه
کاریکاتور

تبلیغات متنینقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2019 www.‎NourNews.ir‎, All rights reserved.