شناسه خبر : 43219
تاریخ انتشار : 1398/12/02 14:32
اظهارات بارزانی در حمایت از اشغالگری اسرائیل و معامله ننگین ترامپ

اظهارات بارزانی در حمایت از اشغالگری اسرائیل و معامله ننگین ترامپ


مسعود بارزانی رئیس منطقه کردستان عراق در مصاحبه‌ای ضمن حمایت از موجودیت رژیم اشغالگر در سرزمین‌های فلسطینی طرح ادعایی صلح آمریکا را در هر شکل و سیاقی مناسب‌تر از مقاومت دانست.

«مسعود بارزانی» رئیس سابق منطقه کردستان عراق ادعا کرد،موجودیت اسرائیل در منطقه واقعیتی است که باید پذیرفته شود.

بارزانی در گفت‌وگو با روزنامه «ایندیپندنت عربی» درباره طرح معامله قرن آمریکا و اینکه آیا منطقه کردستان عراق در آینده با تل‌آویو وارد رابطه خواهد شد، گفت:« تا زمانی که ما بخشی از عراق هستیم، اگر اسرائیل سفارت خود را در بغداد باز کرد، یک کنسولگری برای آن در اربیل افتتاح خواهد شد و ما از آن استقبال می‌کنیم».

وی افزود: «اما اگر اسرائیل سفارتی در بغداد نداشته باشد امکان اینکه ما در اربیل با اسرائیل رابطه داشته باشیم وجود ندارد».

بارزانی گفت: «ما معتقدیم رابطه با اسرائیل موضوعی طبیعی است. اسرائیل یک واقعیت شده و هیچ کسی نمی‌تواند آن را به دریا افکند. به اعتقاد من الان بیشتر کشورهای عربی با اسرائیل رابطه دارند و این اتفاقی طبیعی و بهتر است».

رئیس منطقه کردستان عراق با به فراموشی سپردن مخالفت قاطع منطقه‌ای و جهانی با طرح آمریکایی معامله قرن که به اتفاق همه آن را جانبدارانه و نابود کننده مسئله فلسطین خواندند، گفت: «در موضوع معامله قرن از نظر من هر طرحی برای صلح بهتر از طرح جنگ است، اما شیوه ارزیابی و برخورد با آن به خود صاحب خانه مربوط می‌شود. صاحب خانه از امور خانه بهتر خبر دارد. جنگ هرگز به نتیجه‌ای نمی‌رسد. تجربه ۳ جنگ در سال‌های ۱۹۵۶،۱۹۶۷ و ۱۹۷۳ در کنار ده‌ها جنگ کوچک دیگر وجود دارد و همه آنها ناموفق بوده است».

معامله قرن در هشتم بهمن ماه در آمریکا رونمایی شد و در آن حقوق فلسطینی‌ها درباره قدس و بازگشت آوارگان و بسیاری مسایل دیگر نادیده گرفته شده است.

معامله ترامپ با مخالفت اتحادیه عرب، سازمان همکاری اسلامی، اتحادیه آفریقا و کشورهای متعددی روبرو شد که تاکید کردند این طرح سطح حداقلی از حقوق و آرمان‌های مشروع ملت فلسطین را هم برآورده نمی‌کند و با مراجع روند صلح مغایرت دارد.

به اعتقاد کارشناسان خاندان بارزانی یکی از مهم‌ترین گروه‌هایی بود که از زمان تأسیس رژیم صهیونیستی ارتباط با این رژیم و پیگیری اهداف آن در منطقه کردنشین را دنبال می‌کرد و موضوع تجزیه عراق و تشکیل کشور مستقل کُرد هم  مورد حمایت رژیم صهیونیستی قرار دارد.


خبرگزاری فارس
نظرات
شما اولین نظر دهنده باشید.

نظر شما

هواشناسی

مدرسه آب و آینه

نرخ طلا

پیشخوان روزنامه

اینستاگرام نورنیوزنقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2019 www.‎NourNews.ir‎, All rights reserved.