شناسه خبر : 42314
تاریخ انتشار : 1398/11/21 12:37
استخدام دوباره «القاعده» به دست ائتلاف سعودی در یمن

استخدام دوباره «القاعده» به دست ائتلاف سعودی در یمن

یک وبگاه یمنی اعلام کرد، بر خلاف برخی ادعاها درباره پایان حضور نیروهای القاعده در یمن، عربستان سعودی برای اهداف خاص خود نیروهای این گروه تروریستی را دوباره به کار گرفته‌ است.

 با اینکه روزی ادعا شده بود حضور نیروهای گروهک «القاعده» در استان‌های جنوبی یمن به پایان رسیده، عربستان سعودی و امارات به عنوان اعضای اصلی ائتلاف متجاوز به یمن بار دیگر نیروهای این گروهک را برای اهداف خاص خود به کار گرفته‌اند.

بر اساس گزارش «الخبر الیمنی»، امارات در استان شبوه واقع در جنوب یمن، نیروهای القاعده را به کار گرفته تا نفوذش را که نزدیک بود در آگوست سال گذشته از بین برود، احیا کند.

در ادامه این گزارش آمده، از سوی دیگر و در فاصله‌ای نه چندان دور از پایگاه اماراتی‌ها در بلحاف شبوه، سعودی در حال تصحیح ساختار نیروهای دولت مستعفی است و این موضوع به فرماندهان گروهک القاعده اجازه داده که در رأس این تشکیلات باقی بمانند، تشکیلاتی که عناصر سلفی،اخوانی و غیره وابسته به القاعده در آن دیده می‌شود.

الخبر الیمنی افزود، ائتلاف سعودی تلاش می‌کند، نیروهای جدیدی به فرماندهی «زکی الحجی» معروفه به ارتباط با القاعده را در لحج و خطوط مقدم با جبهه‌های درگیری با صنعا مستقر کند تا دیواری از لحج تا غرب، از یافع و ضالع تا مرکز و بیضا و مأرب در شرق باشد و بتواند جلوی پیشروی نیروهای صنعا را بگیرد.

در پایان این گزارش آمده، گروهک القاعده سنگ بنای جنگ در یمن بوده و هست. در دهه نود آمریکا از این گروهک برای مداخله در یمن استفاده کرد و در سال ۲۰۱۵ القاعده محور توجه امارات همراه با ادامه رابطه محکم با سعودی بود و آن را به کانون توجه جنگ در یمن تبدیل کرد. این گروهک همچنان به دلیل روابط چند دهه گذشته به عربستان وابسته‌ است برخلاف امارات که در حال تلاش برای باز کردن جای پایی در میان آن است.

این خبر در حالی اعلام می‌شود که نیروهای ارتش و کمیته مردمی یمن اخیرا توانستند در عملیاتی موفق ۲۵۰۰ کیلومتر مربع از منطقه «نهم» و استان مأرب را به کنترل خود در آورند و عناصر وابسته به ائتلاف سعودی را که برای اشغال صنعاء حرکت کرده بودند را کیلومترها به عقب رانده و ۱۵۰۰ تن از آن‌ها را از پا در آورند.


خبرگزاری فارس
نظرات

نام و نام خانوادگی

آدرس ایمیل

نظر شما

X
آگهی تبلیغاتی