شناسه خبر : 42103
تاریخ انتشار : 1398/11/18 13:15
تظاهرات علیه کشتی مرموز سعودی در انگلیس و فرانسه

تظاهرات علیه کشتی مرموز سعودی در انگلیس و فرانسه

شماری از احزاب، سازمان‌ها و فعالان حقوق بشری فرانسه و انگلیس در اعتراض به حضور یک کشتی سعودی که طبق گزارش‌ها برای بارگیری اسلحه به اروپا رفته است، تظاهرات کردند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، کشتی «بحری ینبع» که در مالکیت حکومت سعودی قرار دارد، پنجشنبه شب در بندر فرانسوی «شربورگ» لنگر انداخت.
شماری از فعالان حقوق بشر در اعتراض به حضور این کشتی در شربورگ و فروش سلاح به عربستان سعودی تظاهرات کردند.
آنها پلاکاردهایی در دست داشتند که روی آنها نوشته شده بود: «فروش غیرقانونی سلاح را متوقف کنید» و «جنایت جنگی در یمن با ۲۳۰ هزار کشته.»
همچنین نوزده سازمان مردم‌نهاد و حزب چپگرا از جمله عفو بین‌الملل و آکسفام با انتشار بیانیه‌ای عربستان سعودی را به «آغاز جنگی بی‌رحمانه علیه مردم یمن» و «ارتکاب حمایت علیه مردم بی‌دفاع» یمن متهم کردند.
این سازمان‌ها و احزاب در بیانیه خود نوشتند: ما نمی‌توانیم بپذیریم که بندر شربورگ برای کمک به این جنگ، تامین منافع دلالان اسلحه و مشتریان آنها مورد استفاده قرار گیرد.
کشتی ینبع چهارشنبه شب نیز در بندر «شیرنس» انگلیس لنگر انداخته بود. فعالان انگلیسی نیز در بندر «تیلبری داکس» انگلیس علیه حضور این کشتی تظاهرات کردند.
این کشتی پیشتر به کارولینای شمالی و مریلند در آمریکا، کانادا و آلمان رفته بود.
اطلاعات دقیقی در مورد محموله و ماموریت این کشتی منتشر نشده است و دولت‌ها در خصوص آن اظهارنظر رسمی نکرده‌اند.
سازمان‌های مردم‌نهاد از دولت فرانسه خواسته‌اند تا در مورد ماموریت این کشتی اطلاعاتی ارائه بدهد. عربستان یکی از بزرگ‌ترین مشتریان تسلیحات فرانسوی است.


خبرگزاری ایرنا
نظرات

نام و نام خانوادگی

آدرس ایمیل

نظر شما

X
آگهی تبلیغاتی