شناسه خبر : 40967
تاریخ انتشار : 1398/11/05 10:08
مخالفت یک حزب صهیونیست با تشکیل دولت مستقل فلسطینی ذیل معامله قرن

مخالفت یک حزب صهیونیست با تشکیل دولت مستقل فلسطینی ذیل معامله قرن


مؤسسان یکی از احزاب سیاسی رژیم صهیونیستی از مخالفت خود با طرح تشکیل دولت مستقل فلسطینی ذیل طرح صلح آمریکا خبر دادند.

 «آیلت شاکد» وزیر پیشین دادگستری رژیم صهیونیستی و مؤسس حزب «راست جدید» شامگاه جمعه گفت با هرگونه بندی مبنی بر تشکیل دولت مستقل فلسطین در طرح صلح آمریکا موسوم به «معامله قرن» مخالف است.

به نوشته وبگاه «عروتص شوع» شاکد در مصاحبه با شبکه 12 توضیح داد: «ما از تمام جزئیات مطلع نیستیم اما می‌توانم بگویم که اجازه تسلیم اراضی به اعراب یا هر کسی دیگر را نمی‌دهیم... بعلاوه ما اجازه به رسمیت شناخته شدن یک دولت فلسطینی را نمی‌دهیم».

وی دلیل خود برای مخالفت با بند احتمالی تاسیس دولت فلسطینی در معامله قرن را اینگونه ادعا کرد: «ما معتقدیم یک دولت فلسطینی برای اسرائیل خطرناک است و ما قطعا اجازه نمی‌دهیم چنین اتفاقی بیافتد».

این سیاستمدار صهیونیست درباره دیگر بندهای احتمالی معامله قرن نیز اظهار داشت: «به نظر می‌رسد این طرح فرصت خوبی برای اعمال حاکمیت اسرائیل بر دره اردن و شهرک‌های یهودی در [کرانه باختری] داشته باشد».

به نوشته عروتص‌شوع، پیش از او نیز «نفتالی بنت» وزیر جنگ رژیم صهیونیستی و دیگر مؤسس حزب راست جدید، با تکرار مخالفت با تشکیل دولت فلسطینی، گفته بود اجازه تبادل اراضی با فلسطینی‌ها را نیز نخواهد داد.

معامله قرن یا توافق نهایی، طرحی به پیشنهاد دولت آمریکا و رژیم صهیونیستی و حمایت عربستان، برای پایان منازعه اسرائیل با فلسطین و مقدمه‌ای برای عادی‌سازی روابط عربی اسرائیلی است.

در این طرح و مذاکرات بعدی، مسئله آوارگان با «وطن جایگزین» در خارج از فلسطین اشغالی حل و «حق بازگشت» آوارگان فلسطینی به کشورشان برای همیشه لغو می‌شود.

بر اساس این طرح دولت فلسطین در نوار غزه و صرفا در مناطق الف و ب و بخش‌هایی از منطقه ج کرانه باختری تشکیل و وضعیت نهایی قدس و بازگشت آوارگان به مذاکرات بعدی موکول می‌شود و در گام آخر، مذکرات «صلح» میان رژیم صهیونیستی و کشورهای عربی به رهبری عربستان سعودی آغاز می‌شود.


خبرگزاری فارس
کلید واژگان
نظرات

نظر شما

هواشناسی

مدرسه آب و آینه

نرخ طلا

پیشخوان روزنامه
کاریکاتور

اینستاگرام نورنیوز

تبلیغات متنینقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2019 www.‎NourNews.ir‎, All rights reserved.