شناسه خبر : 40930
تاریخ انتشار : 1398/11/04 17:08
رهبری آمریکا باید تغییر کند/ بازگشت مشروط به برجام

رهبری آمریکا باید تغییر کند/ بازگشت مشروط به برجام


نامزد پیشتاز حزب دموکرات آمریکا برای انتخابات 2020، با انتشار یادداشتی اصول سیاست خارجی مورد نظر خود را ترسیم کرد.

به گزارش نورنیوز، «جو بایدن» نامزد پیشتاز حزب دموکرات آمریکا در انتخابات ۲۰۲۰ به تشریح اصول سیاست خارجی خود پرداخت. در این یادداشت که در فارین افیرز، منتشر شده در مورد کلیه مسائل مربوط به سیاست خارجی آمریکا اعلام نظر کرده است. بایدن در این یادداشت می‌نویسد: با هر معیاری نگاه کنیم اعتبار و نفوذ ایالات متحد در جهان از زمان ترک کاخ سفید توسط رئیس جمهوری باراک اوباما و من کاهش یافته است.

وی در ادامه با تشریح آسیب‌هایی که عملکرد سیاست خارجی ترامپ در حوزه‌های مختلف به وجود آورده، خاطرنشان می‌کند: اگر به ریاست جمهوری انتخاب شود تلاش خواهد کرد تا اعتبار و جایگاه آمریکا را بازگرداند. بایدن در بخشی از این یادداشت به موضوع اشاعه و امنیت تسلیحات هسته‌ای به ویژه موضوع توافق هسته‌ای ایران پرداخته و می‌نویسد: درباره عدم اشاعه و امنیت هسته‌ای، ایالات متحده همزمان نمی‌تواند هم صدای معتبری باشد و هم توافق‌هایی را که مذاکره کرده، ترک کند.

از ایران تا کره شمالی، روسیه و عربستان سعودی، ترامپ چشم‌انداز اشاعه هسته‌ای، رقابت جدید بر سر تسلیحات هسته‌ای و حتی از استفاده از تسلیحات هسته‌ای را بیشتر محتمل کرده است. بایدن در ادامه خاطرنشان می‌کند: به عنوان رئیس جمهور، من تعهد خودمان را به کنترل تسلیحات برای دوره جدید احیا خواهم کرد. توافق تاریخی هسته‌ای ایران که دولت اوباما مذاکره کرد مانع دستیابی ایران به تسلیحات هسته‌ای شد.

اما ترامپ عجولانه این توافق را کنار گذاشت که باعث شد ایران هم برنامه هسته‌ای خود را از سر بگیرد و هم تحریک شود. بایدن در ادامه با تکرار اتهامات همیشگی مقامات آمریکایی علیه کشورمان، بازگشت واشنگتن به توافق هسته‌ای را مشروط به رفتار ایران کرده و می‌نویسد: تهران باید به تعهدات خود در توافق بازگردد و اگر این کار را انجام داد من دوباره به توافق ملحق خواهم شد و از تعهد جدید خودمان برای دیپلماسی استفاده خواهم کرد تا با متحدان برای تقویت و گسترش این توافق کار کنیم و در همین حال، به شکل مؤثری با سایر فعالیت‌های بی‌ثبات ساز ایران مقابله خواهیم کرد.


مهر
نظرات
شما اولین نظر دهنده باشید.

نظر شما

هواشناسی

مدرسه آب و آینه

نرخ طلا

پیشخوان روزنامه

اینستاگرام نورنیوزنقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2019 www.‎NourNews.ir‎, All rights reserved.