شناسه خبر : 40535
تاریخ انتشار : 1398/10/30 14:38
مهم‌ترین تصمیم‌های کنفرانس برلین برای حل بحران لیبی

مهم‌ترین تصمیم‌های کنفرانس برلین برای حل بحران لیبی


همزمان با پایان کنفرانس برلین کشورهای شرکت‌کننده در کنفرانس لیبی با صدور بیانیه‌ای تصمیماتی در راستای حل بحران لیبی اتخاذ کردند

دیروز یکشنبه هم‌زمان با پایان یافتن کنفرانس برلین دیروز یکشنبه، مشارکت‌کنندگان در این کنفرانس (آمریکا، روسیه، فرانسه، بریتانیا، چین، آلمان، ترکیه، ایتالیا، مصر، امارات، الجزایر، کنگو و چهار سازمان بین‌المللی و منطقه‌ای شامل سازمان ملل، اتحادیه اروپا، اتحادیه آفریقا و اتحادیه عرب) تصمیماتی برای حل بحران لیبی اتخاذ کردند.

وبگاه خبری شبکه «عربی 21» در گزارشی نگاهی انداخته به مهم‌ترین تصمیمات اتخاذ شده در کنفرانس برلین که در ادامه به آن اشاره خواهد شد.

اقتصاد و نفت

شرکت‌کنندگان در کنفرانس با اشاره به اهمیت یکپارچگی نهادهای لیبی، بویژه بانک مرکزی و سازمان ملی نفت این کشور خواستار تضمین امنیت تاسیسات نفتی لیبی شدند و با هرگونه تلاش برای سواستفاده غیرقانونی از منابع انرژی در این کشور  مخالفت کردند.

متوقف‌ کردن دخالت‌ خارجی

بر اساس بیانیه پایانی کنفرانس، شرکت‌کنندگان متعهد شدند «در درگیری‌های مسلح و در امور داخلی لیبی دخالت نکنند و از تمام طرف‌های بین‌المللی بخواهند که همین اقدام را انجام دهند».

این تصمیم بر خلاف تفاهم ترکیه با دولت «الوفاق» لیبی است زیرا ترکیه متعهد شده است به لیبی سرباز اعزام کند (جزئیات بیشتر).

احترام به ممنوعیت استفاده از تسلیحات

شرکت‌کنندگان در کنفرانس متعهد شدند ضمن پایبندی به قانون ممنوعیت استفاده از تسلیحات این قانون را  به طور کامل اجرا کنند.

در بیانیه یادشده تاکیده شده است «از تمام طرف‌ها می‌خواهیم، از هر گونه اقدامی که باعث شدیدتر شدن درگیری‌ها در لیبی می‌شود از جمله تامین مالی قدرت‌های نظامی و استفاده از مزدوران به نفع هر یک از طرف‌ها  خودداری کنند».

 کشورهای شرکت‌کننده در کنفرانس خواستار شدند چناچه طرفی این تصمیم را نقض کند، شورای امنیت سازمان ملل آن را تحریم کند. این درحالی است که مصر، امارات و ترکیه که در کنفرانس برلین حضور داشتند جزو آن دسته کشورهایی هستند که بنابر یکی از گزارش‌های سری سازمان ملل متحد این قانون را زیرپا گذاشته‌اند.

آتش‌بس

کشورهای یادشده از تمام طرف‌ها خواستند در راستای جلوگیری دائمی از اقدامات خصمانه و کاهش تنش و آتش‌بس در لیبی تلاش خود را دو چندان کنند.

کشورهای شرکت‌کننده همچنین از شورای امنیت سازمان ملل خواستند که در صورت نقض موارد یادشده متناسب با حجم اقدام ناقضان را تحریم کند.

تشکیل کیمته نظامی مشترک

در پایان کنفرانس، کشورهای شرکت‌کننده از تصمیمی مبنی بر تشکیل کمیته نظامی متشکل از ده افسر، (پنج نفر از سوی هر یک از طرفین) استقبال کردند. این کمیته وظیفه دارد مکانیسم اجرای آتش‌بس را به صورت میدانی مشخص کند.

منحل کردن شبه‌نظامیان

در بیانیه کنفرانس برلین بر لزوم خلع سلاح و تفکیک گروه‌های مسلح و شبه‌نظامیان حاضر در لیبی تاکید شد مشروط بر اینکه عناصر این گروه‌ها در نهادهای مدنی، امنیتی و نظامی ادغام شوند. سازمان ملل نیز خواهان حمایت از این روند شده بود.

از جمله شبه‌نظامیانی که حضورشان در لیبی جنجال آفرین شده بود شبه‌نظامیان روس بودند که خود روسیه نیز در کنفرانس برلین حضور فعال داشت. 

از سرگیری مجدد روند صلح

کشورهای شرکت‌کننده از طرف‌های لیبیایی خواستند روند سیاسی همه‌جانبه برقراری صلح از سرگرفته شود. این روند سیاسی با نظارت هیئتی از سازمان ملل با هدف تحقق منافع لیبی-لیبی در حال شکل‌گیری است اما خلیفه حفتر کماکان به استفاده از گزینه نظامی مصر است.

هیئت یادشده بنا دارد نشستی میان طرف‌های درگیر در لیبی در اواخر ماه ژانویه در ژنو برگزار کند. هدف از برگزاری این نشست تشکیل دولتی یکپارچه است.

حقوق بشر و مهاجران

تمام کشورهای شرکت‌کننده در کنفرانس خواستار احترام به قانون بین‌المللی حقوق بشر شدند و از سویی دیگر، این کشورها بر لزوم جلوگیری از دستگیری‌های خودسرانه و در همین چارچوب تعطیل کردن تدریجی مراکز دستگیری مهاجران و پناهندگان شدند.

به گفته «غسان سلامه» فرستاده سازمان ملل در لیبی، بیانیه پایانی کنفرانس لیبی به عنوان پیش‌نویسی برای قطعنامه‌ی سازمان ملل به شورای امنیت تقدیم خواهد شد.

ساعاتی پس از پایان کنفرانس برلین نیروهای حفتر به مواضع دولت وفاق ملی در جنوب طرابلس حمله کردند که با این حمله آتش‌بس در این کشور نقض شد


خبرگزاری فارس
کلید واژگان
نظرات

نظر شما

هواشناسی

مدرسه آب و آینه

نرخ طلا

پیشخوان روزنامه
کاریکاتور

اینستاگرام نورنیوز

تبلیغات متنینقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2019 www.‎NourNews.ir‎, All rights reserved.