شناسه خبر : 31861
تاریخ انتشار : 1398/04/16 15:26
خشکسالی در کردستان عراق موجب کشف قلعه ???? ساله شد

خشکسالی در کردستان عراق موجب کشف قلعه ???? ساله شد


قلعه ای اسرارآمیز با قدمت سه هزار و ??? سال در پی وقوع خشکسالی در کردستان عراق کشف شد.


به گزارش نورنیوز به نقل از شبکه خبری فاکس نیوز، گروهی از باستان شناسان آلمانی و کردستانی اعلام کردند که فروکش کردن آب های ذخیره شده در پشت سد موصل، به طور غیرمنتظره ای بقایای این قلعه در شهر باستانی «کمون» (Kemune) را پدیدار کرد.


این قلعه متعلق به عصر برنز در کرانه شرقی رود دجله در استان دهوک عراق کشف شد. باستان شناسان در این مکان، بنایی با دیوارهای خشتی به ضخامت دو متر را پیدا کردند.


در این قلعه دیوارهایی با ارتفاع بیش از دو متر و نقاشی های دیواری با سایه های رنگی قرمز و آبی مشاهده شد. این مکان، زمانی بخشی از قلمروی امپراطوری «میتانی» بود که بر بخش های زیادی از عراق و سوریه امروزی از سده ?? تا ?? قبل از میلاد حکمرانی می کرد.


«حسن احمد قاسم» باستان شناس کردستان عراق این یافته را یکی از مهمترین کشفیات باستان شناسی منطقه در دهه های اخیر برشمرد.


وی با اعلام اینکه این منطقه پس از ساخت سد موصل در سال های ???? با طغیان سیل مواجه شد، افزود: سایت کمون را در سال ???? زمانی که آب سد پایین آمد، کشف کردیم و حتی در آن زمان به لوحی با خط میخی از امپراطوری میتانی و نشانه هایی از نقاشی های دیواری رسیدیم اما نتوانستیم تا به امروز در این مکان حفاری کنیم.


کارشناسان مشتاق هستند که با مطالعه لوح های کشف شده در این مکان، به بینش تازه ای در مورد امپراطوری میتانی دست یابند.


رونمایی از اسرار باستانی در عراق، مساله تازه ای نیست. پیشتر در سال جاری، گروهی از باستان شناسان فرانسوی اعلام کردند که بقایای یک شهر باستانی گمشده در کردستان عراق را شناسایی کرده اند.


در سال ???? نیز باستان شناسان با استفاده از تصویربرداری ماهواره ای و پهپادها، مکان یک شهر باستانی گمشده در شمال عراق را کشف کردند.


همچنین یک عملیات حفاری بین سال های ???? تا ????، به کشف شهر باستانی «کونارا» در نزدیکی کوه های زاگرس منجر شد. پیش از آن، رژیم صدام حسین، کارشناسان را از عملیات اکتشافی این مکان که در نزدیکی شهر سلیمانیه واقع است، منع کرده بود.ایرنا
نظرات

نظر شما

هواشناسی

نرخ طلا

پیشخوان روزنامه
کاریکاتور


نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2019 www.‎NourNews.ir‎, All rights reserved.