شناسه خبر : 30241
تاریخ انتشار :
??،سال سخت خودروسازان و قطعه‌سازان/زیان??هزار میلیاردی با مقاومت اصلاح قیمت

??،سال سخت خودروسازان و قطعه‌سازان/زیان??هزار میلیاردی با مقاومت اصلاح قیمتبه گزارش خبرنگار نورنیوز، مازیار بیگلو امروز سه شنبه در گردهمایی قطعه سازان کشور در محل هتل المپیک تهران اظهار داشت: سال ?? شرایط سختی برای صنایع خودرو و قطعه سازی بود، به گونه‌ای که در مدت هشت ماه، قیمت مواد اولیه بیش از ?.? برابر شد.


وی با بیان اینکه قیمت فولاد، آلومینیوم، مس و محصولات پتروشیمی در این مدت باوجود تأمین داخلی با افزایش چند برابری روبرو شدند، اما این موارد در جامعه بازتاب چندانی نداشت، افزود: مخالفت شورای رقابت با افزایش و اصلاح قیمت خودرو، زیان ?? هزار میلیارد تومانی به بخش خصوصی فعال در این عرصه وارد کرد.


این مقام صنفی به اشتغال ??? هزار نفری صنعت قطعه سازی و سهم ? درصدی صنعت قطعه و خودرو از تولید ناخالص ملی اشاره کرد و گفت: این سهم صنعت خودرو از اشتغال و تولید ناخالص ملی سبب شد تا این صنایع پس از صنعت نفت مقصد دوم تحریم آمریکایی‌ها باشند.


بیگلو ادامه داد: موارد یاد شده پیامد آن را به دنبال داشت که در پاییز پارسال کاهش ?? درصدی شمارگان تولید خودروها و تعلیق یا بیکاری بیش از ??? هزار نفر در این صنایع پدید آمد، اما با رأی اعتماد مجلس به رحمانی به عنوان وزیر صنعت، آثار خوبی آشکار شد.


وی گفت: تغییر روند قیمت گذاری‌ها، خروج شورای رقابت از تعیین ارزش خودرو و همچنین اخذ مصوبه ?? هزار میلیارد تومانی اعطای تسهیلات به قطعه سازان ? دستاورد بزرگ در ماه‌های پایانی پارسال بود.


بیگلو با بیان اینکه این موارد سبب شد در مدت چهار هفته میزان تولید ??? درصد افزایش یافت و در مقایسه با پاییز رشد سه برابری داشت، تاکید کرد: تداوم این رشد، در سایه تحقق چهار خواسته انجمن قطعه‌سازان امکان پذیر است و نخستین آن اعطای تسهیلات یوروئی قطعه سازان به میزان هفت هزار میلیارد تومان است که تاکنون انجام نشده است.


بیگلو خواستار آن شد تا چنانچه بانک مرکزی امکان پرداخت این تسهیلات تا پایان فروردین امسال را ندارد، به شکل ریالی و خارج از مصوبه شورای پول و اعتبار این تسهیلات را پرداخت کند، تا مشمول زمان نشود.


این مقام صنفی همچنین اصلاح قیمت قطعات را خواستار شد و گفت: برای قیمت گذاری قطعات ارز ???? تومانی مبنا قرار می‌گیرد اما قطعه‌سازان ارز را با قیمتی بیش از ?? هزار تومان از سامانه نیما تأمین می‌کنند و این وضعیت در ارتباط با فولاد، مس، آلومینیوم و غیره نیز وجود دارد.


وی، تأمین کانال ارزی مطمئن غیربانکی و استفاده از ظرفیت صرافی‌ها برای قطعه‌سازان به منظور واردات مواد اولیه و همچنین معافیت از پرداخت بیمه و مالیات حداقل برای ? سال را برای پشت سر گذاشتن این شرایط، به عنوان دیگر خواسته‌های قطعه سازان برشمرد.نظرات

نظر شما

: : :
بانک گردشگری

هواشناسی
نرخ طلا
پیشخوان روزنامه
اینفوگراف
کلیه حقوق این سایت برای نورنیوز محفوظ است.
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

nournews
Copyright © 2021 www.‎nournews.ir‎, All rights reserved.