شناسه خبر : 30240
تاریخ انتشار :
تدوین بسته حمایت از صنعت خودروسازی در سال ??/تولید خودرو?  برابر شد
وزیر صنعت خبر داد؛

تدوین بسته حمایت از صنعت خودروسازی در سال ??/تولید خودرو? برابر شد

وزیر صنعت، معدن و تجارت از تدوین بسته حمایت از خودروسازان در این وزارتخانه برای سال ?? خبر داد.


به گزارش خبرنگار نورنیوز، رضا رحمانی در گردهمایی قطعه سازان خودروی کشور با موضوع «چشم‌انداز صنعت قطعه‌سازی در سال ????، فرصت‌ها و چالش‌ها» با بیان اینکه تولیدکنندگان سربازان جبهه جنگ اقتصادی هستند، گفت: قطعه سازان با روحیه جهادی، صبر و تحمل در سال گذشته، اجازه ندادند این صنعت متوقف شود.


وی ادامه داد: این در حالی بود که خارج از مرزها برخی به دنبال تعطیلی این صنعت بودند و افرادی نیز در داخل از توقف فعالیت صنعت قطعه‌سازی و خودروسازی  خبر می دادند.


وی با اشاره به اینکه اواسط سال گذشته تولید شرکت سایپا به روزی ??? دستگاه و ایران خودرو ??? دستگاه کاهش یافته بود، افزود: با اقداماتی که انجام شد این روند متوقف و مجموع تولید دو خودرو ساز در اواخر اسفندماه ??، با افزایش ? برابری به بیش از ? هزار دستگاه رسید.


وزیر صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر اینکه ناملایمتی‌ها را برای حفظ تولید، به ویژه صنعت خودرو با نزدیک به ??? هزار نفر اشتغال به جان می خرد، اظهار کرد: اولویت اول وزارتخانه در سال گذشته حفظ تولید خودرو بود، چنانکه شرکت‌های خودروساز نزدیک به یک میلیون دستگاه و شرکت‌های واردکننده خودرو نیز ??? هزار دستگاه پیش فروش کرده بودند که برای اجرای این تعهدات خودروسازان باید تولید خودرو را افزایش می‌دادند.


رحمانی اضافه کرد: سال گذشته قطعه سازان و خودروسازان از لحاظ تأمین مالی در بدترین شرایط بودند و ما در این وضعیت ضمن حفظ روند تولید باید با نگاهی به آینده در پی حل مشکلات می‌بودیم.


وی با بیان اینکه وزارت صنعت، معدن و تجارت بسته حمایتی را برای خودروسازی در سال ?? تدوین کرده است، گفت: سهم صنعت خودروسازی در اشتغال، اقتصاد و… بالاست که متناسب با این تأثیر گذاری پکیجی را تهیه کرده ایم.


رحمانی انتخاب عنوان رونق تولید برای سال ?? از سوی رهبر معظم انقلاب را فرصتی برای تولیدکنندگان و وزارت صنعت، معدن و تجارت دانست و افزود: سال گذشته از خودروسازان خواستیم که پکیج قطعات وارداتی خودروها را باز کرده و در نمایشگاهی به قطعه سازان ارائه کنند تا آنها قطعاتی که توان تولیدش در داخل وجود دارد را تولید کنند.


وی اضافه کرد: این موضوع تنها محدود به قطعه سازی خودرو نمی‌شود و در پتروشیمی و… هر قطعه‌ای که امکان تولید داخل است باید در کشور تولید کنیم که این باید به فرهنگ تبدیل شود.


وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به بیانات رهبر معظم انقلاب که فرمودند راه حل مشکلات اساسی کشور توجه به تولید است، گفت: حوزه تحقیق و توسعه در صنعت و به طور ویژه خودروسازی، اقدامی است که باید به آن توجه ویژه شود و دولت هم حمایت و سرمایه گذاری کند.


رحمانی همچنین بر ضرورت اصلاح رابطه خودروساز و قطعه ساز تاکید کرد که به گفته‌ی او این دو بخش باید خود را در یک خانواده ببینند، در غیر این صورت موفقیت حاصل نمی‌شود.


وی با اشاره به برنامه توسعه کشور که بر اساس آن، ایران باید در سال ????، سه میلیون دستگاه خودرو تولید کند که یک میلیون آن باید صادر شود، گفت: خودروسازان باید برخی امور مانند قطعه سازی را واگذار کند، چراکه بر اساس اطلاعات ما ?? استان درگیر قطعه سازی هستند، همچنین آنها حداکثر تا آخر شهریورماه ضمن واگذاری اموال غیرتولیدی باید شرکت‌های وابسته را هم حداکثر تا پایان سال واگذار کنند.


وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه فضا برای صادرات محصولات ایرانی فراهم است، درباره اولویت‌های این وزارتخانه اظهار کرد: افزایش ساخت داخل و صادرات به ویژه به کشورهای همسایه از برنامه‌های جدی وزارت خانه است چراکه در حال حاضر فقط ? درصد از واردات ?? کشور همسایه از ایران است که البته این میزان از لحاظ ارزشی به ?? میلیارد دلار می‌رسد و این عدد کوچکی نیست.


وی با بیان اینکه اگر این مقدار را دو برابر کنیم عدد بزرگی می‌شود و صدها هزار فرصت شغلی ایجاد می‌کند، به اهمیت کیفیت و تنوع محصولات خودرویی برای وزارت صنعت تاکید کرد و گفت: در دنیای امروز هر محصولی که تولید می‌شود باید توان رقابت با محصولات دیگر کشورها را داشته باشد.


رحمانی اضافه کرد: یکی از کارهای ما توجه به بخش خصوصی است و در این خصوص انجمن‌ها و تشکل‌ها باید خودشان در تصمیم گیری و اجرا نقش بگیرند.


وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به همراهی خودروسازان و قطعه سازان برای عبور از مشکلات در سال گذشته، به همراهی خریداران خودرو اشاره کرد که به گفته‌ی او عموماً از توضیحات مسؤولین وزارتخانه درباره وضعیت قانع می‌شدند.نظرات

نظر شما

: : :


هواشناسی
نرخ طلا
پیشخوان روزنامه
اینفوگراف
کلیه حقوق این سایت برای نورنیوز محفوظ است.
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

nournews
Copyright © 2021 www.‎nournews.ir‎, All rights reserved.