شناسه خبر : 30202
تاریخ انتشار :
رشد اقتصادی ایران منفی شد / پیش بینی رشد منفی ? درصدی در سال جاری!
آخرین گزارش صندوق بین المللی پول از اوضاع اقتصادی ایران در سالی که گذشت

رشد اقتصادی ایران منفی شد / پیش بینی رشد منفی ? درصدی در سال جاری!

صندوق بین المللی پول که رشد اقتصادی ایران در سال ???? را منفی ?.? درصد اعلام کرد، از تداوم رشد منفی اقتصاد ایران در سال ???? خبر داد.


نور نیوز: صندوق بین‌المللی پول دیشب در جدیدترین گزارش خود اعلام کرد رشد اقتصادی ایران در سال ???? به منفی ?.? درصد کاهش و نرخ تورم به ??.? درصد افزایش یافته است. این صندوق همچنین پیش بینی کرد که رشد اقتصادی ایران در سال آینده (????) تا منفی ? درصد هم سقوط کند..


بانک جهانی هم چند روز پیش رشد اقتصادی ایران در سال ???? را منفی ?.? درصد اعلام و پیش‌بینی کرد که در سال ???? به منفی ?.? کاهش پیدا کند. به نظر می‌رسد روزهای خوشی از نظر بانک جهانی و صندوق بین المللی پول در انتظار ایران نیست.


آخرین بار رشد اقتصادی منفی را در سال ?? تجربه کردیم. رشد منفی ?.? درصدی در کنار تورم ?? درصدی ایران را تبدیل به نقل رسانه‌های جهانی کرده بود و نام کشور ما در این مدت، بارها و بارها در کنار ونزوئلا قرار گرفت. در اواخر سال ??، اقتصاددانان می‌گفتند که تنها در سال‌های ?? و ?? (اوج دوران جنگ) اقتصاد ما نرخ رشد بدتری از سال ?? را تجربه کرده است. نرخ رشد اقتصادی در سه دهه گذشته یکبار در سال ?? و در اوج جنگ ایران و عراق به ?.?- درصد رسید و بار دیگر در سال ??، سال پایانی هشت سال جنگ تحمیلی، ?.?- گزارش شد.


البته صندوق بین المللی پول، در پیش‌بینی ماه اکتبرش هم اعدادی نزدیک به همین اعداد را تخمین زده بود. این نهاد بین‌المللی رشد اقتصادی ایران را منفی ?.? درصد عنوان کرده و نرخ تورم ایران را ??.? درصد پیش‌بینی کرده بود.


در این میان، تراز حساب جاری ایران در سال ???? رشد کرده و به ?.? درصد تولید ناخالص داخلی رسیده است که در پیش‌بینی قبلی ?.? درصد عنوان شده بود.


گفتنی است این نهاد بین‌المللی در گزارش پیشین خود نرخ بیکاری ایران در سال ???? را ??.? درصد پیش‌بینی کرده بود اما در گزارش جدید خود میزان تحقق این نرخ را، مشخص نکرده است.


پول نیوز
کلید واژگان
نظرات

نظر شما

: : :


هواشناسی
نرخ طلا
پیشخوان روزنامه
اینفوگراف
کلیه حقوق این سایت برای نورنیوز محفوظ است.
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

nournews
Copyright © 2021 www.‎nournews.ir‎, All rights reserved.