شناسه خبر : 30192
تاریخ انتشار :
ترسالی نیامده است

ترسالی نیامده استنور نیوز: سال سال سیل بود. در شرایطی که بیشتر نقاط ایران سال‌هاست با خشکسالی دست و پنجه نرم می‌کند، امسال تقریبا همه استان‌های کشور نوروز خود را با باران‌های شدید و حتی سیل آغاز کردند و آب بسیاری از سدها سر ریز کرد و اوضاع تالاب‌ها و دریاچه‌ها بهبود یافت اما آیا واقعا خشکسالی تمام شده و ترسالی آمده است؟


زمزمه آمدن ترسالی از خبری شروع شد که به نقل از پروفسور کردوانی منتشر شد. او در این مصاحبه اعلام کرده بود که خشکسالی تمام شده و ترسالی به سراغ ایران آمده است. خبری که در کمتر از یک روز توسط خود پروفسور تکذیب شد.


حسین سلطانی کارشناس اداره‌کل هواشناسی استان زنجان هم از دیگرکارشناسانی است که تاکید کرده به خاطر بارش‌های اخیر نمی‌توان عنوان کرد که تغییرات اقلیمی بلندمدت در حال شکل‌گیری است. او گفته است: آنچه که در حال حاضر می‌توان عنوان کرد، این است که از ابتدای سال آبی شاهد افزایش بارندگی در بسیاری از مناطق کشور، از جمله زنجان بوده‌ایم و با توجه به داده‌های جوی برای یک ماه آینده نیز تداوم این روند را انتظار داریم.


به عقیده او  با توجه به این شرایط قطعاً امسال فصل آبی خوبی را پشت سر خواهیم گذاشت و این نویدبخش شرایط خوب در این حوزه است اما در رابطه با ورود کشور به ترسالی باید کمی تامل کرده و بررسی‌ها به صورت دقیق انجام شود، چون اقلیم شامل پارامترهای مختلفی است که باید همه آن موارد بررسی شود تا بتوان نظر قطعی داد.


فریبرز جمال‌زاد سرپرست پژوهشکده محیط‌زیست جهاد دانشگاهی هم با بیان این که نمی‌توان با یک بارش یک هفته‌ای گفت وارد ترسالی شده‌ایم گفت: اگر پنج سال متوالی از میانگین بارش‌های سالیانه خود به طور تقریبی ?? درصد به بالا افزایش بارش داشته باشیم، می‌توانیم بگوییم که دوره خشکسالی ما تبدیل به ترسالی شده است.


به گفته او، ترسالی مفاهیم خود را دارد. میانگین‌های سالیانه، میانگین‌های تفاوت پنج ساله را می‌خواهد. خیلی زود است که بگوییم دچار تغییر اقلیم شده‌ایم. فعلاً نمی‌توان قضاوت کرد که ما وارد ترسالی شده‌ایم یا نه. اگر این روند به صورت میانگین‌های سالیانه ادامه پیدا کند ترسالی ممکن است.


گفتنی است برخی از کارشناسان بارش‌های سیل آسای اخیر را ناشی از گرم شدن زمین میدانند. گرم شدن زمین اکو سیستم پایدار جهان را به هم زده و موجب اتفاقات مقطعی مانند سیل، خشکسالی، ازدیاد حشرات، رانش زمین، طوفان و ... می‌شود. نظرات

نظر شما

: : :


هواشناسی
نرخ طلا
پیشخوان روزنامه
اینفوگراف
کلیه حقوق این سایت برای نورنیوز محفوظ است.
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

nournews
Copyright © 2021 www.‎nournews.ir‎, All rights reserved.