شناسه خبر : 30151
تاریخ انتشار :
آمریکا به ماجراجویی نظامی و تروریسم اقتصادی علیه ایران پایان دهد
نماینده دائم ایران در سازمان ملل تاکید کرد:

آمریکا به ماجراجویی نظامی و تروریسم اقتصادی علیه ایران پایان دهد

نماینده دائم ایران در سازمان ملل در جمع خبرنگاران گفت: برای کاهش تنش‌ها در پهنه منطقه خلیج فارس، آمریکا باید به ماجراجویی‌های نظامی خود و به جنگ و تروریسم اقتصادی علیه مردم ایران پایان دهد.


به گزارش نورنیوز، مجید تخت روانچی عصر دوشنبه در حاشیه نشست غیرعلنی شورای امنیت سازمان ملل متحد که به درخواست آمریکا درباره سرنگونی پهپاد آمریکایی در حریم هوایی ایران برگزار شد در جمع خبرنگاران گفت: به عنوان کشوری که حریم هوایی آن از سوی دو پهپاد آمریکایی نقض شده است، ایران حق داشت تا در نشست شورای امنیت شرکت کند. این حق ما تحت منشور ملل متحد است. ما آمادگی خود را اعلام کردیم و درخواست دادیم تا در این نشست حضور یابیم اما متاسفانه از استفاده از این حق خود محروم شدیم.


وی افزود: امروز، شورای امنیت به طور یکجانبه از سوی آمریکا توجیه شد که از موقعیت دائمی خود در شورای امنیت برای گمراه کردن اعضای آن در پیشبرد سیاست دیرینه ضد ایرانی خود سو استفاده می‌کند.


نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد اضافه کرد: ما اطلاعات انکار ناپذیری درباره این حادثه برای شورای امنیت فراهم کردیم. طبق جزئیات معتبر ما و اطلاعات دقیق فنی درباره مسیر، موقعیت و نقطه ورود و اثر این پهپاد آمریکایی، هیچ تردیدی وجود ندارد که در زمان هدف قرار گرفتن، برفراز آب‌های سرزمینی ایران در حال پرواز بوده است.


تخت روانتچی با بیان اینکه این پهپاد پس از چندین بار هشدارهای رادیویی و عدم توجه به هیچیک از آنها، ساقط شد، اظهار کرد: اقدام ایران کاملا بر اساس قوانین بین المللی بود. ایران مطابق بند ?? منشور ملل متحد در دفاع از خود عمل کرد.


وی یادآور شد: همچنین در همان روز، یک هواپیمای جاسوسی دیگر آمریکا با ?? سرنشین، فضای هوایی ایران را نقض کرد که نیروی نظامی ایران حداکثری خویشتنداری را به خرج داد و هیچ اقدامی را علیه این هواپیمای مهاجم انجام نداد.


سفیر جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد تصریح کرد: نمونه دیگر در کمتر از یک ماه گذشته، پهپاد دیگر آمریکایی بود که در ?? ماه مه ???? به حریم ایران وارد شد. ایران همواره تمام اعتراضات خود را به چنین موارد نقض و اقدامات تحریک آمیز از طریق سفارت سوئیس در تهران به عنوان حافظ منافع آمریکا، اعلام کرده است.


تخت روانچی خاطرنشان کرد: اینها تنها نمونه‌هایی از اقدامات تحریک آمیز و ماجراجویانه آمریکا در نقض مرزها و حریم هوایی ایران است.


وی تاکید کرد: برعکس، حرکات ایران نشان می‌دهد در حالی که حق ذاتی دفاع از تمامیت ارضی و استفاده از تمام توانایی‌های مورد نیاز برای تصمیم گیری قاطع در اجرای این حق را دارد، نه خواستار جنگ هستیم و نه می‌خواهیم تنش در منطقه خلیج فارس افزایش یابد.


سفیر جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد افزود: اما حلقه خاصی در داخل و خارج منطقه، از طریق اقدامات خطرناک، می‌کوشند تنش را افزایش دهند تا اینگونه، نظامی گری در منطقه و فروش بیشتر سلاح‌های آمریکایی و غربی را به برخی کشورهای خاص توجیه کنند که شامل ارتکاب عمیق‌ترین جنایات در یمن هم می‌شود.


تخت روانچی ادامه داد: در تعقیب این سیاست، آنها به فریب، جعل و اطلاع رسانی نادرست متوسل می‌شوند. یک نمونه روشن آن، ادعای بی اساس آمریکا علیه ایران درباره حادثه اخیر نفتکش‌ها بود که حتی از سوی برخی متحدان نزدیک آمریکا هم حمایت نشد.


وی اضافه کرد: ما به طور قطع، این ادعا را رد می‌کنیم. چگونه ایران می‌توانست از حمله به نفتکش به مقصد ژاپن منتفع شود در حالی که همزمان، نخست وزیر آن کشور در دیدار تاریخی از ایران، با عالی‌ترین مقام ایرانی در حال دیدار بود؟ ادعایی مضحک تر از این نیست.


تخت روانچی تصریح کرد: تصمیم امروز آمریکا برای اعمال تحریم‌های بیشتر علیه ایران نشانه دیگری است که آمریکا برای قوانین بین المللی و دیدگاه اکثریت جامعه بین المللی احترامی قائل نیست.


 


وی تاکید کرد: برای کاهش تنش‌ها در پهنه منطقه خلیج فارس، آمریکا باید به ماجراجویی‌های نظامی خود و به جنگ و تروریسم اقتصادی علیه مردم ایران پایان دهد.


نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد با اشاره به پیشنهاد جمهوری اسلامی ایران برای گفتگوهای منطقه‌ای، خاطرنشان کرد: یک نیاز برای گفتگوی واقعی منطقه‌ای در موضوع امنیت منطقه وجود دارد. ما پیش از این آمادگی خود را برای چنین گفتگویی اعلام کردیم و از دبیرکل سازمان ملل متحد هم خواسته ایم در این زمینه ایفای نقش کند.مهر
نظرات

نظر شما

: : :


هواشناسی
نرخ طلا
پیشخوان روزنامه
اینفوگراف
کلیه حقوق این سایت برای نورنیوز محفوظ است.
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

nournews
Copyright © 2021 www.‎nournews.ir‎, All rights reserved.