شناسه خبر : 30137
تاریخ انتشار :
تورم سال ?? حدود ?? درصد/ تورم نقطه‌به‌نقطه اسفند ??.? درصد شد

تورم سال ?? حدود ?? درصد/ تورم نقطه‌به‌نقطه اسفند ??.? درصد شد
نورنیوز: بر اساس اعلام مرکز آمار ایران نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به اسفند ماه 1397 به ?.?? درصد رسید که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل (23.5 درصد) 3.4 واحد درصد افزایش نشان می‌دهد.
افزایش نرخ تورم خانوارهای کشور


در اسفند ماه 1397 عدد شاخص کل (100=1395) به ???.? رسید که نسبت به ماه قبل 3.9 درصد افزایش نشان می‌دهد. در این ماه درصد تغییر شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال قبل ??.? درصد می‌باشد؛ یعنی خانوارهای کشور به طور میانگین ??.? درصد بیشتر از اسفند 1396 برای خرید یک «مجموعه کالا و خدمات یکسان» هزینه کرده‌اند که نسبت به این اطلاع در ماه قبل (??.? درصد) 5.2 واحد درصد افزایش یافته است. نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به اسفند ماه 1397 به 26.9 درصد رسید که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل (23.5 درصد) 3.4 واحد درصد افزایش نشان می‌دهد.


شاخص قیمت در گروه عمده «خوراکی ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» نسبت به ماه قبل 6, 4 درصد و در گروه عمده «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» 2.7 درصد افزایش نشان می‌دهد. درصد تغییرات قیمت در ماه جاری نسبت به اسفند ماه 1396 برای این دو گروه به ترتیب 74.4 و 36.9 درصد می‌باشد.


افزایش نرخ تورم خانوارهای شهری کشور


شاخص قیمت کل برای خانوارهای شهری کشور در اسفند ماه 1397 به عدد ???.? رسید که نسبت به ماه قبل 3.8 درصد افزایش نشان می‌دهد. درصد تغییر شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال قبل ??.? درصد است که نسبت به ماه قبل (??.? درصد) 5.1 واحد درصد افزایش داشته است.


افزایش نرخ تورم خانوارهای روستایی کشور


شاخص قیمت کل برای خانوارهای روستایی کشور در اسفند ماه 1397 به عدد ???.? رسید که نسبت به ماه قبل 4.5 درصد افزایش نشان می‌دهد. درصد تغییر شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال قبل ??.? درصد است که نسبت به ماه قبل (??.? درصد) 6.0 واحد درصد افزایش داشته است.


تغییرات قیمت‌ها در ماه جاری


در ماه جاری اکثر بخش‌های زیر مجموعه شاخص کل با افزایش قیمت همراه بوده‌اند. در گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به گروه «قند و شکر و شیرینی» (شکر، قند و نبات)، گروه «گوشت» (گوشت گوسفند، گاو، ماهی و گوشت مرغ)، گروه «سبزیجات» (پیاز، کاهو، خیار، سیب زمینی، لوبیا سبز و کدو سبز)، گروه «دخانیات» و گروه «انواع نوشیدنی‌ها» (چای خارجی) می‌باشد. در گروه عمده «کالاهای غیر خوراکی و خدمات»، گروه «حمل و نقل» (انواع خودرو)، گروه «پوشاک و کفش» و گروه «هتل و رستوران» (انواع غذاهای سرو شده در رستوران)، گروه «تفریح و فرهنگ» (انواع تلویزیون، مانیتور و لوازم و تجهیزات رایانه» بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته‌اند.


درصد تغییرات شاخص قیمت در دهک‌های هزینه‌ای کل کشور در ماه جاری


دامنه تغییرات نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به اسفند ماه 1397 برای دهک‌های مختلف هزینه‌ای از ??.? درصد برای دهک اول تا 28.9 درصد برای دهک دهم است.

نظرات

نظر شما

: : :


هواشناسی
نرخ طلا
پیشخوان روزنامه
اینفوگراف
کلیه حقوق این سایت برای نورنیوز محفوظ است.
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

nournews
Copyright © 2021 www.‎nournews.ir‎, All rights reserved.