شناسه خبر : 30130
تاریخ انتشار :
بازار سوریه برای ایران چقدر درآمد دارد؟/ روایت آماری از تجارت جهانی ایران و سوریه

بازار سوریه برای ایران چقدر درآمد دارد؟/ روایت آماری از تجارت جهانی ایران و سوریهنورنیوز: ایران و سوریه که از دیرباز در عرصه سیاست روابط ویژه‌ای داشتند اما طرف‌های تجاری دو کشور میزان تجارت را رضایت بخش نمی‌دانند.


در همین زمینه هفته گذشته علی السید احمد کاردار سوریه در ایران در جمع فعالان اقتصادی تعاون ایران با اشاره به روابط 200 میلیون دلاری تجارت دو کشور، مناسبات اقتصادی ایران و سوریه را بسیار پایین اعلام کرد و گفت: این در حالی است که روابط سیاسی میان دو کشور روابط بسیار مناسبی است.


اما آمار به دست آمده از وضعیت تجارت دو کشور نشان می‌دهد در سال 2017 حجم صادرات کالاهای ایرانی به سوریه 236 میلیون دلار بوده است. در مقابل میزان صادرات کالاهای سوریه به ایران 13.5 میلیون دلار اعلام می شود. با این حال تراز تجارت ایران و سوریه مثبت 312 میلیون دلار بوده است.


شرکای عمده تجاری سوریه در بحث واردات 10 کشور ترکیه، چین، امارات، ایران، مصر، لبنان، کره جنوبی، فدراسیون روسیه، هند و ایتالیا هستند که سهم صادرات ایران به این کشور 5 درصد است. بیشترین سهم صادارت به سوریه در بین شرکای عمده تجاری این کشور، ترکیه است که 22 درصد از کل واردات سوریه را به خود اختصاص می دهد.


تجارت کالایی سوریه و ایران با جهان


در حال حاضر بر اساس آمارها میزان صادرات سوریه با جهان 800 میلیون دلار است در حالی که میزان حجم صادرات ایران و با جهان 106میلیارد دلار است.


بر این اساس، تراز تجاری سوریه با جهان منفی 5.3 میلیارد دلار و تراز تجاری ایران مثبت 54 میلیارد دلار است.


 


 نظرات

نظر شما

: : :


هواشناسی
نرخ طلا
پیشخوان روزنامه
اینفوگراف
کلیه حقوق این سایت برای نورنیوز محفوظ است.
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

nournews
Copyright © 2021 www.‎nournews.ir‎, All rights reserved.