شناسه خبر : 30129
تاریخ انتشار :
چطور با کمترین هزینه ایران را بگردیم؟

چطور با کمترین هزینه ایران را بگردیم؟
نور نیوز: تنبلی، بی‌پولی. احتمالا این‌ها مهم‌ترین و ابتدایی‌ترین بازدارنده‌های شما برای شروع یک سفر هیجان‌انگیز باشد.  لیست قیمت‌های هتل‌ها به خصوص در تعطیلات نوروز، ترسناک اند. قیمت بلیط اتوبوس افزایش پیدا کرده و یک آب معدنی ساده درجاده دو برابر قیمت همیشگی‌اش فروخته می‌شود. سفر اما قوی‌تر از ترس‌ها و دو دوتاچهارتاهای ماست.


تنبلی که هیچ! اما اگر واقعا دل‌تان هوای سفر کرده و قید آن را به خاطر هزینه‌های بالا زدید، شما ارزان سفر کردن را بلد نیستید!


پرونده سفرهای داخلی را می‌توان خیلی اوقات با نفری 200 الی 400 هزار تومان بست. اما چکار کنیم که هزینه سفرمان را کاهش دهیم؟


با خودروی شخصی سفر کنیم


از رانندگی کردن و خستگی‌های ناشی از آن نترسید. تا 600 کیلومتر رانندگی کردن اصلا کار سختی نیست. هر چند ده کیلومتر یک بار هم می‌توانید کنار جاده ایستاده و یک چای یا نسکافه‌ای که از خانه آماده کرده‌اید، بنوشید.


سفر با خودروی شخصی هزینه‌های شما را به طرز چشم‌گیری کاهش می‌دهد. اما وقتی مسافت از 600 کیلومتر عبور می‌کند، شما باید برای سفر با خودروی شخصی خود از قبل یک برنامه حسابی چیده باشید. برای مثال اگر قصد سفر از تهران به کرمان دارید، می‌تواند سختی راه را به دو شکل کاهش دهید.


مسیر مستقیم تهران به کرمان از کاشان، میبد، یزد و رفسنجان می‌گذرد.این مسیر988 کیلومتر است. اگر به هر قیمتی می‌خواهید مسافت کمتری را رانندگی کنید باید سراغ این جاده بروید. بعد از ظهر از تهران راه بیفتید. شب را در میبد صبح کنید. میبد و یزد شهرهایی در مسیر شما هستند که تا دلتان بخواهد جا برای دیدن و تازه کردن روح دارند. می‌تواند یک روز در یزد بگردید و یک روز در میبد. عصر روز دوم راهی کرمان شوید. احتمالا مجبور شوید که نهایتا دو تا سه بار باک بنزین خودروی خود را پر کنید.


سراغ هتل‌ها نرویم


هتل‌ها از دور برای همه جذاب اند. تخت‌های مرتب چیده شده، صبحانه مفصل و رزرویشن راحت. بسته به اینکه سراغ هتل سه یا پنج ستاره بروید مجبور خواهید شد بین نفری 80 تا 400 هزار تومان برای یک شب اقامت هزینه کنید. هتل‌ها و هتل آپارتمان‌ها گزینه‌های خوبی برای سفرهای ارزان نیستند. اما شب‌ها کجا بخوابیم؟


اگر هوا خوب است و در گرما و سرمای شدید سفر نکرده‌اید، سراغ کمپ بروید. در یک سفر 5 روزه حداقل دو روز کمپ کنید تا هزینه‌های شما تا 50 درصد کاهش پیدا کرده است. برای روزهای باقی مانده در سفر هم سراغ اقامتگاه‌های بومگردی بروید. امروزه تقریبا در تمام شهرهای ایران چند اقامتگاه بومگردی قابل قبول وجود دارد که هزینه اقامت در آن‌ها گاهی به یک دوم هزینه اقامت در یک هتل ستاره می‌رسد.


از خریدهای بیهوده بپرهیزید


سوغاتی در سفرهای ارزان جایی ندارد. اگر دل‌تان می‌خواهد بیشتر سفر کنید باید قید رسم و رسوم‌ها را بزنید. از شهرها و روستاهایی که در آن‌ها پا می‌گذارید برای خودتان یا یکی از دوستان نزدیک‌تان یک یادگاری تهیه کنید و سعی کنید درگیر خرید در بازارها و بازارچه‌ها نشوید. ساعت‌ها بعد از بازارگردی به خود می‌آیید و می‌بینید هم پول‌تان تمام شده هم وقت‌تان هدر.


دو وعده یکی !


یکی دیگر از  هزینه‌هایی که خرج سفر را بالا می‌برد، خورد و خوراک است. شما باید برای شام و ناهار خود حداقل نفری 30 و حداکثر نفری 100 هزار تومان هزینه کنید. وقتی قرار باشد 5 روز در رستوران غذا بخورید، خرج زیادی روی دست خود گذاشته‌اید. راه چاره چیست؟ با کمی تحمل و برنامه‌ریزی دو وعده را یکی کنید!


در لحظه اول شاید به نظر سخت برسد. اما شما باید با همان صبحانه اقامتگاه خود را سیر کنید. صبحانه را خوب بخورید و تا ساعت 5  و 6 عصر خود را مشغول گشت و گذار در شهر کنید.  میان راه از میان وعده‌هایی مثل نان و پنیر استفاده کنید و در نهایت یک وعده غذای خوب حوالی غروب بخورید. هم شام ، هم ناهار.

کلید واژگان
نظرات

نظر شما

: : :


هواشناسی
نرخ طلا
پیشخوان روزنامه
اینفوگراف
کلیه حقوق این سایت برای نورنیوز محفوظ است.
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

nournews
Copyright © 2021 www.‎nournews.ir‎, All rights reserved.