شناسه خبر : 30106
تاریخ انتشار :
? مانع جدی تولید در سال«رونق تولید»
نایب رئیس اتاق ایران در گفتگو با «نورنیوز» تشریح کرد:

? مانع جدی تولید در سال«رونق تولید»

نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران چهار مانع جدید تولید در سال رونق تولی را مطرح کرد.


حسین سلاح ورزی در گفتگو با نورنیوز، با اشاره به موانع پیش روی تولیدکنندگان در سال «رونق تولید» گفت: مقررات دست و پاگیر کسب و کار یکی مهمترین مانع بخش خصوصی و تولید است.


وی با بیان اینکه بسیاری از تولیدکنندگان و دولتی‌ها با ساده کردن مسئله، مشکل واحدهای تولیدی را در نقدینگی و صرفاً نیاز مالی خلاصه می‌کنند، افزود: تا مادامی که موانع تولید رفع نشوند قطعاً نمی‌توانیم در افزایش توان تولید موفق باشیم.


نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران، ادامه داد: متأسفانه به رغم اینکه طبق اسناد بالادستی رتبه ایران در شاخص بهبود فضای کسب و کار باید سالانه ?? درصد ارتقا یابد اما این جایگاه رو به کاهش است.


وی مقررات صادراتی را دیگر مانع افزایش توان تولید برشمرد و گفت: متأسفانه برای توسعه صادرات استراتژی و بستر مناسبی وجود ندارد و مجموعه سیاست‌های دولت در سال ?? تولید را با چالش مواجه کرده است.


سلاح ورزی با تاکید بر اینکه توسعه صادرات است که تولید را توجیه پذیر می‌کند، گفت: باید بستر صادرات فراهم و مقررات مانع در این حوزه نیز برطرف شوند.


این فعال اقتصادی با اشاره به اینکه نظام مالیاتی یکی دیگر از موانع تولید است، افزود: نظام مالیاتی کشور تولید محور نیست و غالب بار درآمد مالیاتی متأسفانه بر دوش بخش خصوصی است. در دنیا مالیات بر ارزش افزوده از مصرف کننده نهایی دریافت می‌شود نه از تولیدکننده!


وی گفت: دولت قطعاً باید منابع درآمدی خود از محل مالیات را متنوع کند تا این بار بر دوش تولید و تولیدکننده نباشد. اقدامی که دولت در این راستا باید انجام دهد افزایش پایه مالیات است تا با شناسایی فرارهای مالیاتی منابع خود را افزایش دهد.


سلاح ورزی دیگر مانع تولیدکنندگان را نظام تأمین اجتماعی عنوان کرد. به گفته در حال حاضر یک سیستم تأمین اجتماعی دولتی «انحصاری غیررقابتی» در کشور حاکم است که با افزایش بدهی‌های دولت به صندوق تأمین اجتماعی مصوباتی را به گرده این صندوق بین نسلی وارد کردند.


نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران با انتقاد از افزایش بدهی‌های دولت به صندوق تأمین اجتماعی گفت: بخشی از بار تحمیلی به این صندوق متأسفانه با فشار بر تولیدکننده و دریافت حق بیمه‌های مختلف از آنها جبران می‌شود.



نظرات

نظر شما

: : :


هواشناسی
نرخ طلا
پیشخوان روزنامه
اینفوگراف
کلیه حقوق این سایت برای نورنیوز محفوظ است.
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

nournews
Copyright © 2021 www.‎nournews.ir‎, All rights reserved.