شناسه خبر : 30087
تاریخ انتشار :
دغدغه­‌های بخش خصوصی برای سال 98/ارز چهار نرخی را اصلاح کنید

دغدغه­‌های بخش خصوصی برای سال 98/ارز چهار نرخی را اصلاح کنیدنورنیوز: ارز تک نرخی شود، بانک های زیانده با هم ادغام نشوند، برای حامل­های انرژی تصمیم­ درستی گرفته شود و ساز و کار تسهیلات­دهی به خودروسازان روشن شود. این خلاصه­ای از خواسته­های اتاق بازرگانی تهران از دولت است. بخش خصوصی که همواره با دغدغه­هایی چون جلوگیری از شیوع فساد اقتصادی؛ گسترش رانت و قاچاق، افزایش جذب سرمایه­گذار و .. مواجه بوده­اند، برخی خواسته­های خود را در اولویت قرار داده و دوباره درباره مخاطرات آن به دولت هشدار داده اند. این روزها که کشور به عقیده خیلی از تحلیل­گران درگیر یک جنگ اقتصادی بزرگ است، مسعود خوانساری رئیس هیات نمایندگان دوره هشتم اتاق تهران، در چهل و هشتمین و آخرین جلسه هیات نمایندگان دوره هشتم اتاق تهران نکات دوباره­ای را به دولت گوشزد کرده است.


ارز چهار نرخی را اصلاح کنید


ما به عنوان فعالان بخش خصوصی، در درجه اول می­خواهیم ارز تک نرخی شود زیرا معتقدیم انواع قیمت گذاری ارز مانند ارز  4 هزار و 200 تومانی، ارز نیمایی، ارز سنا و بازار آزاد ایجاد رانت می کند.


او با بیان اینکه خواسته ما از دولت و بانک مرکزی این است که هر چه سریعتر ارز تک نرخی شود، افزوده است: با وجود اینکه حجم بالایی از  دلار 4 هزار و 200 تومانی برای تامین کالاهای اساسی تخصیص پیدا کرد، شاهد تورم بالای 35 درصد در برخی از کالاها هستیم و این کالاها با قیمت واقعی به دست مصرف کننده نمی­رسد.


 


بنزین تعیین تکلیف شود


بنزین پایه ثابت موضوعات مورد بحث در اتاق­های بازرگانی است. روزانه 20  تا 40 میلیون لیتر سوخت از مرزهای کشور ما به شکل قاچاق خارج می­شوند و علت آن را تحلیلگران ارزان بودن قیمت سوخت در ایران می­دانند؛ ایران بعد از ونزوئلا ارزانترین بنزین در دنیا را دارد. خوانساری این دغدغه را هم در پکیج شب عید اتاق بازرگانی گذاشته و گفته است: هرچه سریع­تر باید در مورد حامل های انرژی به ویژه بنزین نیز باید تصمیم گیری شود تا جلوی هدر رفت بیشتر گرفته شود.


 


بانک­های زیانده را ادغام نکنید


موسسات مالی اعتباری و 34 هزار میلیاردی که به واسطه سودجویی عده­ای از جیب همه ما خارج شد، یکی از تلخ­ترین اتفاقات سال 97 بود. خوانساری به عنوان رییس فعال­ترین بخش خصوصی ایران درباره اقدامات غلط در این حوزه هشدار داد و در پایان سال 97 گفت: قرار است 5 بانک در بانک سپه اغدام شود. این شبه وجود دارد که این بانکها زیانده هستند و اگر قرار است دولت ضرر و زیان این بانک ها را جبران کند، محل تامین اعتبار آن از کجا خواهد بود و آیا شرایطی مانند موسسات اعتباری اتفاق می افتد؟


 


تکلیف خودروسازان را معلوم کنید


خودروسازان هر سال اعلام زیاندهی می­کنند. از سوی دیگر یکی از افتخارات صنعت ما این است که ما خودروساز شده­ایم! به خودکفایی رسیده­ایم. خودروهایی که در مجامع بین المللی از درجه کیفی بسیار پایینی برخوردار هستند این روزها با قیمت هایی سرسام آور به فروش می­رسند. رئیس هیات نمایندگان دوره هشتم اتاق تهران در این باره گفته است: قرار است دولت 30 هزار میلیارد تومان به خودروسازان کمک کند تا یک میلیون خودروی ارزان تولید کنند اما محل تامین این اعتبار مشخص نشده است..


اوسال 97 را سال سختی از نظر اقتصادی دانست و افزود: در 6 ماه اول سال، شاهد بحران های ارزی و بخشنامه های متفاوت در این زمینه بودیم.


.


 نظرات

نظر شما

: : :


هواشناسی
نرخ طلا
پیشخوان روزنامه
اینفوگراف
کلیه حقوق این سایت برای نورنیوز محفوظ است.
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

nournews
Copyright © 2021 www.‎nournews.ir‎, All rights reserved.