شناسه خبر : 30072
تاریخ انتشار :
درخواست دوباره انجمن علمی باستان‌شناسی بعد از ? سال

درخواست دوباره انجمن علمی باستان‌شناسی بعد از ? سالبه گزارش ایسنا، در نامه‌ی انجمن علمی باستان‌شناسی ایران با درخواستِ «میراث فرهنگی ایران را در ایرانِ فرهنگی دریابید» آمده است؛ «\"اسکار رویتر\" باستان‌شناس پرآوازه‌ی آلمانی سال‌ها پیش یعنی در سال ???? میلادی همراه گروهش در تیسفون به کاوش باستان‌شناسی می‌پرداخت که در نزدیکی ایوان مدائن یافته‌های ارزنده‌ای به دست آورد، آن باعث خوشحالی فراوان او و گروهش شد. آن یافته‌های ارزنده همانا گچ‌ بری‌های ارزشمندی مربوط به دوره‌ی باشکوه ساسانی بود. زیبایی چشم‌نواز و خیره‌کننده‌ی این گچ‌بری‌ها حاکی از چیره‌دستی هنرمندان ایرانیِ دوره‌ی ساسانی در آفرینش آنها بوده است. این هنرمندی ایرانیان چنان مورد استقبال باستان‌شناسان و مورخان هنر ایرانی و غیرایرانی قرار گرفت که زنده‌یاد دکتر محسن مقدم، استاد پرآوازه‌ی باستان‌شناسی دانشگاه تهران با الهام از یکی از آن گچ‌بری‌ها، نشان دانشگاه تهران را طراحی کرد.


این گچ بری‌های ارزنده خود حاکی از اهمیت و جایگاه تیسفون به ویژه ایوان مدائن در فرهنگ و تمدن باشکوه ایرانی است که لزوم پاسداری از آن بر هر ایرانیِ میهن‌دوست، واجب و بایسته است.


با این‌حال با انتشار فیلمی از ریزش بخش‌های از ایوان مدائن، این معماری باشکوه ایرانی در کشور عراق، آه از نهاد باستان‌شناسان ایرانی برخاست که چگونه میراث نیاکان‌مان در کشورهای پیرامونی یا ایرانِ فرهنگی در معرض نابودی قرار می‌گیرد.


رئیس انجمن علمی باستان‌شناسی ایران که پیش از این در ? آبان‌ماه ???? در افتتاحیه‌ی همایش بین‌المللی باستان‌شناسان جوان به محمدعلی نجفی، رئیس وقت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری پیشنهاد داده بود تا مدیران میراث فرهنگی کشور، به آثار فرهنگی و تمدنی باشکوه ایران در کشورهای پیرامونی - که زمانی بخش از قلمرو ایرانِ سرفراز بوده‌اند- توجهی ویژه داشته باشند و با رایزنی با مقامات میراث فرهنگی این کشورها، امکان حضور باستان‌شناسان ایرانی را برای پژوهش‌ها و کاوش‌های باستان‌شناسی فراهم کند، بار دیگر به نمایندگی از جامعه‌ی باستان‌شناسی کشور، اعم از اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها، پژوهشگران و کارشناسان و دانشجویان این حوزه، به‌عنوان اصلی‌ترین متخصصان در این زمینه از جناب آقای دکتر علی‌اصغر مونسان رئیس محترم سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری می‌خواهد تا در گام نخست همزمان با سفر رئیس‌جمهوری محترم دکتر حسن روحانی به کشور عراق، با رایزنی با رئیس‌جمهور و وزیر فرهنگ و گردشگری عراق، افزون بر مرمت و بازسازی طاق کسری این یادگار درخشان فرهنگ و تمدن ایرانی در کشور عراق، زمینه‌ی حضور باستان‌شناسانِ متخصص ایرانی را برای پژوهش‌ها و کاوش‌های دامنه‌دار باستان‌شناسی در میراث فرهنگی و تمدنی ایران فراهم کنند.


همچنین سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در گام دوم و در برنامه‌ای بلندمدت، با اختصاص اعتبار مالی ویژه برای آثار فرهنگی و تمدنی ایران، شرایط حضور باستان‌شناسان ایرانی را در سرزمین‌های ایرانِ فرهنگی فراهم کند. حضور باستان‌شناس ایرانی در کشورهای پیرامونی همچون افغانستان، تاجیکستان، ترکمنستان، آذربایجان، ارمنستان، پاکستان، عراق، گرجستان و کشورهای دیگر، فقط دغدغه‌ی علمی نیست بلکه هر ایرانیِ میهن‌دوست، برای شناختِ تاریخ و فرهنگِ ایران، ناگزیر است در این کشورها به کاوش و پژوهش باستان‌شناختی بپردازد.


کشورهای پیرامونی آکنده از آثاری از دوره‌های پیش‌از تاریخی و تاریخی ماد و هخامنشی و اشکانی و ساسانی و … همچون محوطه‌ی هخامنشی «نادعلی» در افغانستان، محوطه‌ی اشکانی «نساء» در ترکمنستان، «میشان» در عراق، محوطه‌ی اشکانی «هترا» در عراق، محوطه‌ی مادی «کرکنس‌داغ» در ترکیه، محوطه‌ی هخامنشی «مِتسامُر» در ارمنستان و دیگر آثار و محوطه‌های پیش‌ازتاریخی و تاریخی ناشناخته‌ی دیگر هستند که شناخت آنها، گوشه‌های تاریکِ تاریخ سرزمین‌مان و نیاکان‌مان را روشن می‌کند که پاسداشت و پاسداری از این آثار بایسته و ضروری است.


انجمن علمی باستان‌شناسی ایران که با توجه به ریشه‌های ژرف و عمیق فرهنگی میان ایران و ایرانِ فرهنگی، همواره به میراث فرهنگی ایران در سرزمین‌های پیرامونی توجه ویژه‌ای داشته است، در آذرماه ???? نخستین همایش دوسالانه‌ی بین‌المللی انجمن باستان‌شناسی ایران: برهم‌کنش‌های فرهنگی، پیوست و گسست را با هدف تعامل فرهنگی با سرزمین‌های پیرامونی برگزار خواهد کرد از همین‌روی انجمن علمی باستان‌شناسی ایران، آمادگی خود را جهت همکاری با سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در این مورد خاص - ایوان مدائن- و دیگر موارد پژوهشی در ایرانِ فرهنگی اعلام می‌دارد.»نظرات

نظر شما

: : :


هواشناسی
نرخ طلا
پیشخوان روزنامه
اینفوگراف
کلیه حقوق این سایت برای نورنیوز محفوظ است.
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

nournews
Copyright © 2021 www.‎nournews.ir‎, All rights reserved.