شناسه خبر : 168185
تاریخ انتشار : جمعه 3 فروردین ساعت 08:02
بورل: اروپا 31 میلیارد یورو به اوکراین کمک نظامی کرده است

بورل: اروپا 31 میلیارد یورو به اوکراین کمک نظامی کرده است

جوسپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پس از ورود به نشست سران این اتحادیه به خبرنگاران گفت: اروپا از ابتدای جنگ به اوکراین 31 میلیارد یورو کمک کرده است.

نورنیوز-گروه بین‌الملل: خبرگزاری تاس گفت: این رقم هر روز تغییر می کند.

بورل اضافه کرد: ما حدود ۵۰۰ هزار گلوله توپ و تانک به اوکراین ارائه کرده ایم. همچنین صنعت اروپا ۴۰۰ هزار گلوله توپ و تانک دیگر را به صورت واردات و تولید به اوکراین ارائه کرده است.

او ادامه داد، ما باید به این کمک ها ادامه دهیم زیرا حتی ۲ میلیون گلوله نیز کافی نخواهد بود. "

اتحادیه اروپا متعهد به ارائه یک میلیون گلوله توپ و تانک به اوکراین از ۲۰ مارس ۲۰۲۳ تا ۱۹ مارس ۲۰۲۴ شده، اما این وعده محقق نشد.

در عین حال، کمیسیون اروپا پیشتر اعلام کرده بود که اتحادیه اروپا از ژانویه سال جاری، تولید گلوله توپ و تانک خود را به یک میلیون عدد در سال افزایش داده است.

شورای اروپا روز دوشنبه در تداوم حمایت از اوکراین در جنگ با روسیه، بسته ۵ میلیارد یورویی کمک نظامی به جبهه کی‌یف را تصویب کرد.

این بودجه طبق بیانیه‌ اتحادیه اروپا در اختیار صندوق موسوم به کمک به اوکراین، ذیل صندوق تسهیلات صلح اروپا قرار خواهد گرفت تا برای خرید تجهیزات و ارائه آموزش‌های‌ نظامی به نیروهای مسلح اوکراین استفاده شود.

جوسپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در این باره گفت: «با این صندوق، ما به حمایت از اوکراین تا هر زمانی که لازم باشد، ادامه خواهیم داد.» وی با بیان اینکه «اتحادیه اروپا به تعهدات خود عمل می کند» افزود: صندوق کمک به اوکراین سخنان ما را به عمل تبدیل می کند.

اتحادیه اروپا ماه پیش نیز با اختصاص ۵۰ میلیارد یورو کمک مالی به کی‌یف تا سال ۲۰۲۷ موافقت و اعلام کرد که با این تصمیم، مسئولیت حمایت از اوکراین را برعهده می‌گیرد.

این تحولات درحالی صورت می‌گیرد که اروپایی‌ها بشدت نگران بازگشت دونالد ترامپ به قدرت و قطع کمک‌های کاخ سفید به این کشور هستند. دونالد ترامپ به عنوان نامزد پیشتاز حزب جمهوری‌خواه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، درباره خروج ایالات متحده آمریکا از ناتو و قطع حمایت‌های مالی کاخ سفید از این ائتلاف نظامی هشدار داده است.

ترامپ چندی پیش در یک گردهمایی تبلیغاتی در ایالت کارولینای جنوبی گفت: «رئیس جمهوری یک کشور بزرگ به من گفت که اگر ما پول ندهیم و روسیه به ما حمله کند، از ما محافظت می‌کنید؟ من هم در جواب گفتم: شما پولی ندادید و تخلف می کنید. نه، من از شما محافظت نمی کنم. در واقع، آنها را تشویق می‌کنم که هر کاری می‌خواهند انجام دهند».

این اظهارات هرچند با واکنش‌های تندی از سوی برخی رهبران جهان روبه‌رو شد اما به نظر می رسد که احتمال بازگشت ترامپ، مقام‌های اروپایی را به‌شدت نگران کرده است.

روزنامه تایمز چاپ لندن پیشتر به نقل از یک منبع دولت انگلیس نوشت: بریتانیا و سایر کشورهای اروپایی در تلاش هستند تا مطمئن شوند که در صورت به قدرت رسیدن ترامپ، می‌توانند به اوکراین کمک کنند تا در جنگ علیه روسیه بدون حمایت آمریکا پیروز شود.

بر اساس این گزارش، برخی دیپلمات‌های اروپایی هشدار داده‌اند که در صورت پیروزی ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴، این قاره با مشکلات امنیتی بزرگی مواجه خواهد شد. آن‌ها بر همین اساس تاکید دارند که از هم‌اکنون برای سناریوی بازگشت ترامپ برنامه‌ریزی شود.


ایرنا
نظرات

نام و نام خانوادگی

آدرس ایمیل

نظر شما

X
آگهی تبلیغاتی