شناسه خبر : 155710
تاریخ انتشار : 1402/08/30 15:21
رئیسی: علامه طباطبایی احیاگر حکمت اسلامی است

رئیسی: علامه طباطبایی احیاگر حکمت اسلامی است

رئیس جمهور در آیین اختتامیه کنگره بین‌المللی علامه طباطبایی گفت: علامه طباطبایی احیاگر حکمت اسلامی در دوران معاصر است و امروز در این نشست سخن از یک فیلسوف، حکیم و ریاضی‌دان و مفسر عالیقدر قران کریم، عارف و در یک کلمه یک عالم واصل است.

نورنیوز - گروه سیاست: آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی، در آئین اختتامیه کنگره بین‌المللی علامه طباطبایی، با تقدیر از دست‌اندرکاران برگزاری این همایش و تأکید بر این که روز فلسفه را باید در طول سال و در تمام مراکز علمی و پژوهشی دنبال کرد، گفت: نقش فلسفه در تعالی و پیشرفت جوامع و گسترش عقلانیت و خداباوری و لایه‌های تمدنی بشر بسیار مهم و ضروری است.

او با بیان این که باید به تمام لایه‌های فلسفه اهم از انسان، هستی، فلسفه اخلاق، علم اجتماعی، هنر و معماری به ویژه فلسفه‌های مضاف توجه کرد، افزود: علامه طباطبایی احیاگر معارف الهی در دوران معاصر است، فیلسوف، مفسر، متکلم، محدث، ریاضی دان و به معنای واقعی کلمه عالم واصلی است که به خود رسیده و در جایگاهی از قله قرار دارد که نمی‌گوید بروید، می‌گوید بیایید، یعنی سیاقت ندارد بلکه قیادت دارد.

رئیس جمهور، علامه طباطبایی را عالم واصل به صفات برجسته انسانی در مقام قرآنی برشمرد عالمی که در نگاه به هستی و انسان و همه آنچه که امروز مورد بحث است، نگاهی کاملاً توحیدی داشت.

رئیسی با بیان این که علامه در مواجهه فلسفه الهی و فلسفه غربی اصول فلسفه و روش رئالیسم رادر چهارده مقاله به چالش کشید، خاطر نشان کرد: علامه در تعریف از انسان، نطق را فصل الفصول انسان نمی‌داند و تعریف او از انسان آن است که الانسان حی متأله، که انسان حیات خدایی باید داشته باشد.

رئیس جمهور به بعد تفسیر قرآن به قرآن علامه طباطبایی اشاره و اظهارکرد: ندای علم القرآن و بعد خلق الانسان در آیات شریفه نشان دهنده دو خلقی بودن انسان است و تجلی جسمی و جانی آن است.

آیت‌الله رئیسی در ادامه با بیان این که پژوهش‌های علوم انسانی ما باید از یک خودباوری برخوردار باشد، عنوان کرد: علامه در عمل این رویه را به اثبات رساند و انسان‌های وارسته‌ای را تربیت کرد.

رئیس جمهور همچنین خاطرنشان کرد: باید به برکت روح بلند بزرگانی چون علامه خودباوری که در علوم مهندسی و پزشکی داریم را در علوم انسانی نیز ایجاد نموده، با نقش آفرینی بایسته اندیشمندان و پژوهشگران حوزه و دانشگاه سهم خود را در علوم انسانی جهانی ارتقاء دهیم.

او ایران اسلامی را مهد فلسفه و علوم عقلی در جهان دانست و اظهار کرد: باید نقش نگاه‌های بلند را در تمدن‌سازی و جامعه‌سازی قرآنی که از نقش بسیار ارزشمندی برخوردار است، مورد توجه قرار دهیم.

رئیسی با تأکید بر این که حوزه و دانشگاه اتاق فکر دولت و مجموعه دست‌اندرکاران است، افزود: در این مجموعه اندیشه ورز شدیداً نیازمند نوآوری و ابتکارات و خلاقیت‌ها در تمام حوزه‌ها از جمله حوزه علوم انسانی هستیم.

او خاطرنشان کرد: دانشگاه‌ها باید در تمام عرصه‌ها در کنار تجلی کار و تلاش با بهره‌گیری از فناوری‌های روز حضور پررنگی داشته باشند.

رئیسی با اشاره به مسائل کشور و نوع سوالات و شبهات مطرح در میان آحاد ملت، تصریح کرد: باید در حوزه دانش‌افزایی و معرفت افزایی و بهره‌گیری از فضای ارتباطی و بهره‌گیری از بسترهای دیجیتال بیش از پیش نقش آفرینی نماییم، پاسخ‌های روشن و دقیقی برای سوالات و شبهات نسل جوان امروزی ارائه نماییم، باید به دست شما فرهیختگان حوزه و دانشگاه این شبهات مرتفع شود.


ایسنا
نظرات

نام و نام خانوادگی

آدرس ایمیل

نظر شما

X
آگهی تبلیغاتی