شناسه خبر : 154649
تاریخ انتشار :
سفر نخست‌وزیر عراق به تهران و چند نکته مهم
مهدی عزیزی*

سفر نخست‌وزیر عراق به تهران و چند نکته مهم

سخنرانی نخست‌وزیر عراق در اجلاس قاهره در میان برخی از سران عربی نیز یک پیام مهم و استثنایی برای هم‌پیمانان عربی آمریکا داشت، اینکه عراق امروز نگاهی متفاوت و اصولی و نه تاکتیکی به موضوع فلسطین دارد.

نورنیوز ـ گروه بین‌الملل: محمد شیاع‌السودانی، نخست‌وزیر عراق امروز دوشنبه، سفر منطقه‌ای خود را با تمرکز بر تحولات غزه آغاز می‌کند که تهران مقصد نخست وی خواهد بود و سپس راهی برخی از کشورهای خلیج‌ فارس خواهد شد.

این سومین سفر السودانی به تهران است. اگرچه چنین دیدارهایی در چارچوب عرف دیپلماتیک و تقویت روابط دوجانبه تعریف می‌شود، اما این سفر با توجه به تحولات کنونی منطقه و نسل‌کشی اسرائیل در غزه دارای اهمیت و پیام‌های بسیاری است.

این در حالی است که آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا که برای رایزنی و کاهش فشارها به اسرائیل در منطقه به سر می‌برد، تلاش می‌کند تا هم‌پیمانان آمریکا را برای آرام کردن اوضاع در غزه با خود همراه کند.
درخواست از دولت عراق برای آرام کردن گروه‌های مقاومت عراقی که پایگاه‌های آمریکایی را از آغاز حمله اسرائیل به غزه مورد حمله قرار داده‌اند از اهداف مهم سفر وزیر خارجه آمریکا به منطقه است.

بلینکن تلاش دارد تا دولت آقای السودانی را برای تغییر مواضع خود درباره غزه تحت فشار قرار دهد و این در حالی است که نخست‌وزیر عراق روز شنبه در یک سخنرانی در جمع سفرای عراق، بار دیگر بر مواضع خود که در نشست قاهره بر آن تأکید کرده بود، اصرار ورزید.

واقعیت این است که دولت عراق به‌ویژه در زمان آقای السودانی توانسته به‌عنوان یک عمق عربی و اسلامی برای فلسطین برجسته شود و از توانمندی تأثیرگذاری بر تحولات منطقه و تغییر قواعد بازی نیز برخوردار شود.

سخنرانی نخست‌وزیر عراق در اجلاس قاهره در میان برخی از سران عربی نیز یک پیام مهم و استثنایی برای هم‌پیمانان عربی آمریکا داشت، اینکه عراق امروز نگاهی متفاوت و اصولی و نه تاکتیکی به موضوع فلسطین دارد.

نخست‌وزیر عراق در اجلاس قاهره تنها رهبر عربی بود که از واژه اسرائیل استفاده نکرد و از اقدامات این رژیم در غزه انتقاد کرد،

تا جایی که یک سایت عراقی در گزارشی با عنوان «موشک‌های عراق اجلاس قاهره را منفجر کرد؛ السودانی خواری عرب را شکست و سیلی به زورگویی رژیم صهیونیستی زد»، آورده است: در اجلاس قاهره همه نگاه‌ها به مصری‌ها بود که نشستی ویژه را برای بررسی تحولات دردناک فلسطین ترتیب داده بودند و امیدها برای اتخاذ تصمیماتی بود که توان توقف حملات رژیم صهیونیستی را داشته باشد، اما نتایج این نشست که روسای برخی کشورهای عربی و اروپایی در آن حضور داشتند آنگونه که ملت‌های عربی انتظار داشتند، نبود و سخنرانی‌ها از محکومیت اشغالگران تهی بود به غیراز سخنرانی «محمد شیاع السودانی»، نخست‌وزیر عراق که متمایز بود.

این درحالی است که آمریکایی‌ها تلاش دارند تا مقاومت عراق را از دولت جدا کنند و این دو را در تقابل با یکدیگر قرار دهند.

به هر حال نخست‌وزیر عراق این روزها به‌دلیل اصرار بر آرمان و موضوع اصلی جهان اسلام یعنی فلسطین و حمایت قاطع از غزه و نیز روابط راهبردی با تهران تحت فشار آمریکایی‌ها قرار دارد.
 

*کارشناس مسائل بین‌الملل


روزنامه همشهری
نظرات

نظر شما

: : :
کلیه حقوق این سایت برای نورنیوز محفوظ است.
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

nournews
Copyright © 2021 www.‎nournews.ir‎, All rights reserved.
X
آگهی تبلیغاتی