شناسه خبر : 147992
تاریخ انتشار :
جمعیت 4 درصدی مسلمانان در اسپانیا

جمعیت 4 درصدی مسلمانان در اسپانیا

مطابق آمار و مستندات ارائه شده، مسلمانان در اسپانیا 4 درصد از جمعیت این کشور اروپایی را تشکیل می‌دهند.

نورنیوز - گروه فرهنگ: طبق ارقام موسسه ملی آمار اسپانیا ۲، درصد از شهروندان در اسپانیا به اسلام عمل می‌کنند، اما اتحادیه جوامع اسلامی اسپانیا (UCIDE) گزارش می‌دهد که مسلمانان در حال حاضر بیش از ۴ درصد جمعیت هستند. سئوتا و ملیلا شهرهای اسپانیایی هستند که نسبت مسلمانان در آنها بیشتر است: در این دو شهر به ترتیب ۴۳ و ۵۲ درصد از جمعیت  ساکن، مسلمان هستند. هیچ سرشماری دولتی و رسمی در مورد تعداد دقیق افراد مسلمان در اسپانیا و نیز تعداد اسپانیایی‌هایی که به اسلام اعتقاد دارند، وجود ندارد.

در این میان شاهد ظهور گروهی به نام «مسلمانان جدید» در اسپانیا هستیم. یعنی اسپانیایی‌های اصیلی که مسلمان شده‌اند. جمعیت این مسلمانان جدید حدود ۲۰۰ هزار نفر است. آنها یا ابتدا آتئیسم بوده‌اند یا از مذاهب دیگر به دین اسلام گرویده‌اند.

طبق آمار اتحادیه جوامع اسلامی اسپانیا،  بیش از نیمی از مسلمانانی که در اسپانیا زندگی می‌کنند خارجی هستند (به ویژه از مراکش، پاکستان و سنگال...) و مابقی مسلمانان، اسپانیایی‌هایی هستند که اصالتی دیگر دارند اما تابعیت گرفته‌اند. گروه مهمی نیز از اسپانیایی‌های اصیل یا نوادگان آنها تشکیل شده است.

حدود ۱۷۰۰ ساختمان، مرکز یا ساختمان در سراسر اسپانیا وجود دارد که به عنوان عبادتگاه‌ها و مساجد مسلمانان مورد استفاده قرار می‌گیرند، اما تنها حدود بیست مورد از این عبادتگاه‌ها در قالب مساجد رسمی یا مدارس اسلامی به فعالیت رسمی مشغول هستند.


پایگاه جامعه و فرهنگ ملل
کلید واژگان
نظرات

نظر شما

: : :
کلیه حقوق این سایت برای نورنیوز محفوظ است.
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

nournews
Copyright © 2021 www.‎nournews.ir‎, All rights reserved.
X
آگهی تبلیغاتی