شناسه خبر : 144962
تاریخ انتشار :
نمایی از مطبوعات کشور
چهارشنبه ۱۴ تیر ماه ۱۴۰۲؛

نمایی از مطبوعات کشور

گزیده‌ای از مقالات روز مطبوعات کشور را اینجا بخوانید.

اعتماد:

فرانسه چند پاره (ص۲)

اعتراضات و شورش‌های اخیر جدی‌ترین اعتراضات در حاشیه شهرها از سال ۲۰۰۵ به این سو به حساب می‌آید. اعتراضات سال ۲۰۰۵ که با جرقه‌ای مشابه (مرگ دو نوجوان حین فرار از دست پلیس) آغاز شده بود، حدود سه هفته (اکتبر و نوامبر ۲۰۰۵) به طول انجامید. هرچند اعتراضات و شورش‌های اخیر پس از ۶ روز نشانه‌هایی جدی از نزدیک شدن به پایان بروز داده اما مرزهایی در این اعتراضات شکسته شدند که  بر همین اساس شاید بتوان آن را یکی از جدی‌ترین شورش‌ها در حاشیه شهرها در فرانسه توصیف کرد.

فرهیختگان:

شرط FATF دروغ بود (ص۲)

بررسی آمارهای اقتصادی اما نشان می‌دهد ایران بدون پیوستن به لوایح ادعایی درمورد پولشویی و مبارزه با تروریسم توانسته حجم صادرات خود به کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای را در سال ۱۴۰۰ به نسبت سال ۹۹ بیش از ۶ میلیارد دلار افزایش دهد و این میزان قطعا با ارتقای عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای و استفاده هرچه بیشتر از بسترهای همکاری اقتصادی این سازمان افزایش می‌یابد.

جوان:

انتقام دلیرانه در قلب تل‌آویو (ص۱)

در پی حملات ددمنشانه صهیونیست‌ها به جنین، یک جوان فلسطینی دیروز در تل‌آویو، طی عملیاتی شهادت‌طلبانه شماری از صهیونیست‌ها را زخمی کرد. این عملیات مشابه انتقام‌گیری ۲۱ سال پیش بود. رسانه‌های صهیونیستی پس از آن به ناتوانی تل‌آویو در مواجهه با جنین اذعان کردند.

دنیای اقتصاد:

عضویت ایران در باشگاه بزرگان شرق (ص۲)

جمهوری اسلامی شانگهایی شد. تهران می‌تواند مزایای عمدتا سیاسی و امنیتی قرارگیری این بلوک منطقه‌ای را در راستای دکترین چندجانبه‌گرایی و قرار گرفتن در جبهه ضد هژمونی ایالات متحده مورد استفاده قرار دهد. آن‌گونه که محمد جمشیدی معاون سیاسی رئیس‌جمهور گفته است عضویت فعال در سازمان‌های منطقه‌‌‌ای و بین‌المللی، بخش مهمی از سیاست خارجی دولت رئیسی مبتنی بر دکترین همسایگی و همگرایی است و از این رو عضویت کامل در شانگهای می‌تواند ایران را برای پیوستن به دیگر سازمان فرامنطقه‌ای یعنی بریکس جدی‌تر کند.

آرمان‌ملی:

بازهم اتهام زنی به اصلاح‌طلبان (ص۳)

ظاهرا اصولگرایان از اظهارات باهنر خشنود شدند. حمیدرضا ترقی، فعال سیاسی اصولگرا در پاسخ به این سوال که آیا سخنان «محمدرضا باهنر» مبنی بر توصیه اصلاح‌طلبان برای حضور در انتخابات و برگشتن به صندوق رأی اشتباه بود که باعث برافروخته شدن این جریان سیاسی شده است، گفت: این امر از بدیهی‌ترین مسائل در عرصه سیاسی است. هر جریان یا حزب سیاسی که بخواهد در عرصه سیاسی و در چارچوب یک نظام سیاسی فعالیت کند، باید از مسیر انتخابات و صندوق رأی به قدرت برسد. این جریان امروز یک جریان شکست خورده است که نه مردم را دارد و نه حکومت را.

شرق:

برخی وزارتخانه‌ها ضد شهرداری هستند (ص۷)

در جلسه روز گذشته مهدی چمران هم از عملکرد دولت در برابر شهرداری تهران انتقاد کرد. رئیس شورای شهر تهران، در نقد به برخی نگاه‌های جانبدارانه به مجموعه‌های خدمت‌رسان مانند شوراها و شهرداری‌ها تأکید کرد: متأسفانه برخی وزارتخانه‌ها ضد شوراها و شهرداری‌ها هستند و نیاز است پس از این همه سال نگاه خود را به مدیریت شهری تغییر دهند. متأسفانه دولتی که برای او سر و دست می‌شکنیم به خوبی کار خود را انجام نداده، در بخشی از روند آن بانک مرکزی در امر اختصاص اعتبار، کوتاهی می‌کند و ما و مردم گلایه داریم و این شوخی نیست و گلایه جدی ماست. 

جام‌جم:

همه‌چیز درباره دومین کنکور سال (ص۱۶)

دومین نوبت کنکور سال ۱۴۰۲ که از امروز صبح در سراسر کشور کلید خورده و تا فردا عصر ادامه دارد پرونده کنکور امسال را خواهد بست. امروز و فردا یک‌میلیون و ۱۱۹هزار و ۴۳۶ نفر در کنکور تیرماه شرکت می‌کنند که ۶۸۷هزار و ۴۲۰ نفر از آنها خانم‌ها و ۴۳۲هزار و ۱۶ نفرشان آقایان هستند. تشکیل ۱۰۰ کارگروه ویژه کنکور در پلیس فتا، رصد شبکه‌ها و کانال‌های مجازی در طول برگزاری کنکور، استفاده از دستگاه‌های نسل دوم آشکارساز تقلب، حضور اعضای کمیسیون آموزش مجلس در حوزه‌های امتحانی از جمله تمهیدات ویژه برای برگزاری این دوره کنکور است.


نورنیوز
نظرات

نظر شما

: : :
کلیه حقوق این سایت برای نورنیوز محفوظ است.
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

nournews
Copyright © 2021 www.‎nournews.ir‎, All rights reserved.
X
آگهی تبلیغاتی