آگهی تبلیغاتی

شناسه خبر : 140284
تاریخ انتشار :
تغییر سال پایه آمار  فرآیندی فنی و کاملاً علمی است
حسین‌زاده:

تغییر سال پایه آمار فرآیندی فنی و کاملاً علمی است

رئیس مرکز آمار تغییر سال پایه را فرآیندی فنی و کاملاً علمی دانست که توسط همه کشور‌های دنیا انجام می‌شود و افزود: مرکز آمار بر اساس الگو‌های جهانی هر پنج سال یک‌بار، سال پایه آماری را به‌روزرسانی می‌کند که امسال هم این اتفاق رخ داد.

نورنیوز - گروه اقتصاد: جواد حسین‌زاده اظهار کرد: تغییرات سال پایه به‌خصوص در حوزه تورم به هیچ وجه برای دستکاری در آمار نبوده و امری طبیعی است که هرچند سال انجام می‌شود.

او تغییر سال پایه را فرآیندی فنی و کاملاً علمی دانست که توسط همه کشور‌های دنیا انجام می‌شود و افزود: مرکز آمار بر اساس الگو‌های جهانی هر پنج سال یک‌بار، سال پایه آماری را به‌روزرسانی می‌کند که امسال هم این اتفاق رخ داد.

به گفته رئیس مرکز آمار، آخرین سال پایه در حوزه اقتصادی و تورمی سال ۱۳۹۵ بود که بعد از به‌روزرسانی به سال ۱۴۰۰ ارتقا یافت. البته لازم به ذکر است وقتی که الگوی مصرف خانوار‌ها تغییر می‌کند شاخص پایه نیز باید تغییر کند.

حسین‌زاده توضیح داد: تغییر سال پایه امری نیست که مثلاً بر اساس تصمیم‌گیری سلیقه‌ای باشد و فعالیت‌های تغییر سال پایه بر اساس چرخه طبیعی از سال ۱۳۹۹ آغاز شد و مراحل مختلف از کالا شناسی تا موضوعات فنی مختلف و پیچیده انجام شد.

او ادامه داد: از سال ۱۴۰۰ پرسشنامه‌های مورد نیاز برای به‌روزرسانی سال پایه و قیمت گیری برای سبد مصرفی خانوار‌ها تغییر کرد و امسال نیز از فروردین قیمت گیری ما بر اساس سال پایه جدید بوده است. همچنین توانستیم تا پایان سال ۱۴۰۱ فرآیند تغییر سال پایه را انجام دهیم و طی این مدت برخی مباحث مانند طرح هزینه و درآمد خانوار‌ها تهیه و برای وزن گیری آماده شد تا سبد مصرفی خانوار‌ها به طور دقیق مشخص شود.

رئیس مرکز آمار همچنین درباره برخی انتقادات درباره تأخیر اعلام تورم فروردین‌ماه گفت: این مسئله نیز به دلیل تغییر سال پایه بود که منجر به طولانی شدن به‌روزرسانی‌ها و اعلام آمار شد.

حسین‌زاده به برخی اتهامات فعالان سیاسی درباره دستکاری آمار نیز اشاره کرد و افزود: دولت مصمم به اطلاع‌رسانی صحیح به مردم و صداقت است و باید تأکید کرد که هیچ وقت آمار‌ها قابل دستکاری و مخفی‌کاری نیست و دولت نیز اساس را بر صداقت با مردم گذاشته است.


ایرنا
نظرات

نظر شما

: : :
کلیه حقوق این سایت برای نورنیوز محفوظ است.
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

nournews
Copyright © 2021 www.‎nournews.ir‎, All rights reserved.
آگهی تبلیغاتی