آگهی تبلیغاتی

شناسه خبر : 139919
تاریخ انتشار :
تمدید مهلت صادرات گاز ایران به عراق تا 5 سال آینده
وزیر نفت خبر داد؛

تمدید مهلت صادرات گاز ایران به عراق تا 5 سال آینده

بر اساس توافق دو طرف دو قرارداد انتقال گاز با نیروگاه‌های بغداد و بصره عراق طی پنچ سال آینده تمدید خواهد شد.

نورنیوز - گروه اقتصاد: جواد اوجی پس از دیدار با زیادعلی فاضل، وزیر برق عراق در جمع خبرنگاران با اشاره به امضای تفاهم‌نامه همکاری‌های ایران و عراق در حوزه نفت، گاز و پتروشیمی، اظهار کرد: ایران به لحاظ سرمایه انسانی و ظرفیت‌های فنی و مهندسی جایگاه بالایی دارد، از این رو بر اساس تفاهم‌نامه‌ای که با طرف عراقی امضا شد، در زمینه تبادل اطلاعات، اکتشاف و توسعه میدان‌های مشترک نفتی در قالب یکپارچه‌سازی توسعه این میدان‌ها با عراق همکاری خواهیم داشت.

او با بیان اینکه احداث خطوط لوله انتقال نفت و گاز و بهسازی پالایشگاه‌های نفت عراق از دیگر محور‌های قید شده در تفاهم‌نامه دو کشور است، تصریح کرد: یکی از دستاورد‌های این سفر تمدید قرارداد صادرات گاز با وزارت برق این کشور بود که خوشبختانه مسائل کارشناسی در این زمینه به‌طور کامل حل شده است.

وزیر نفت با یادآوری اینکه ایران دو قرارداد گازی با نیروگاه‌های بغداد و بصره عراق دارد، افزود: بر اساس توافق دو طرف این دو قرارداد طی ۵ سال آینده تمدید خواهد شد.

بر اساس این گزارش، طی دیدار وزیر نفت با مقام‌های عراقی زمینه‌های همکاری ایران و عراق در حوزه نفت، گاز و پتروشیمی بررسی شد و دو طرف برحل موانع موجود در زمینه همکاری‌ها گازی تأکید کردند، ضمن آنکه قرار شد در این زمینه تصمیم‌های جدی و راهگشا گرفته شود.

تفاهم‌نامه همکاری ایران و عراق در حوزه نفت، گاز و پتروشیمی شامگاه چهارشنبه (۲۰ اردیبهشت‌ماه) در حضور نخست‌وزیر عراق بین وزیران نفت دو کشور امضا شد.

در این دیدار‌ها که با حضور مقام‌های ارشد عراق همچون وزیران نفت و برق این کشور همراه بود، پیشنهاد‌های مطلوبی از سوی محمد شیاع السودانی، نخست‌وزیر عراق در زمینه توسعه میدان‌های نفتی، آموزش نیروی انسانی و اجرای طرح‌های پتروشیمی ارائه شد که با استقبال اوجی همراه بود.

بر اساس توافق ایران و عراق قرار شد تفاهم‌نامه امضا شده بین دو طرف از طریق نشست‌های کارگروه مشترک عالی دو کشور پیگیری شود.


ایبنا
نظرات

نظر شما

: : :
کلیه حقوق این سایت برای نورنیوز محفوظ است.
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

nournews
Copyright © 2021 www.‎nournews.ir‎, All rights reserved.
آگهی تبلیغاتی