آگهی تبلیغاتی

شناسه خبر : 136445
تاریخ انتشار :
سقوط بورس‌های اروپا در پی ورشکستگی بانک «سیلیکون‌ ولی»
ارزش سهام «کردیت سوئیس» ۲۲ درصد افت کرد؛

سقوط بورس‌های اروپا در پی ورشکستگی بانک «سیلیکون‌ ولی»

سقوط بیش از 20 درصدی ارزش سهام «کردیت سوئیس» باعث افت بیش از 6 درصدی شاخص بانکداری اروپا (SX7P) نیز شد و با توجه به افزایش نگرانی سرمایه‌گذاران، مبادله نکول اعتبار در این بانک پیشروی سوئیسی به بالاترین حد خود رسید.

نونرنیوز - گروه اقتصاد: روز چهارشنبه بدترین روز برای سهام بانک «کردیت سوئیس» بود که با سقوط تاریخی ۲۲ درصدی به پایین‌ترین حد ارزش خود رسید و هر سهم آن تنها معادل ۱.۷۵ فرانک سوئیس معامله شد. نگرانی‌ها درباره وضعیت این بانک و درنتیجه روند سقوط سهامش زمانی آغاز شد که عمار خضیری، رئیس «بانک الاهلی» عربستان سعودی که عمده‌ترین سهامدار این بانک است، در گفتگو با تلویزیون بلومبرگ تصمیم قطعی‌اش را مبنی بر عدم افزایش سرمایه خود در این بانک اعلام کرد.

سقوط بیش از ۲۰ درصدی ارزش سهام «کردیت سوئیس» باعث افت بیش از ۶ درصدی شاخص بانکداری اروپا (SX7P) نیز شد و با توجه به افزایش نگرانی سرمایه‌گذاران، مبادله نکول اعتبار در این بانک پیشروی سوئیسی به بالاترین حد خود رسید.

شاخص بورس‌های اروپایی روز چهارشنبه بار دیگر به شدت سقوط کردند. دلیل این سقوط، افزایش نگرانی‌ها درباره وضعیت بانک‌های اروپایی به ویژه «کردیت سوئیس» به دنبال اعلام ورشکستگی ناگهانی بانک «سیلیکون ولی» آمریکا بود.

در دیگر نقاط اروپا نیز بانک‌ها و مؤسسات با افت ارزش سهام روبرو شدند. بانک‌های «بی‌ان‌پی پاریبا» فرانسه با ۱۲.۰۲، «سوسیته ژنرال» فرانسه با ۱۱.۹۳، «بانکو سابادل» اسپانیا با ۸.۸۲، «آی ان جی» هلند با ۸.۲۶، «کومرتس بانک» آلمان با ۱۱.۵۷، «دویچه بانک» آلمان با ۸.۲۲ و «یونی کردیت» ایتالیا با ۷.۳۹ درصد افت ارزش سهام از بزرگترین بانک‌ها و موسسات مالی متضرر در اتفاقات اخیر بازارهای بورس اروپایی بودند. 

از ابتدای هفته جاری تقریبا تمامی این بانک‌ها ۱۰ تا ۱۵ درصد ارزش سهام خود را از دست داده‌اند.

اگرچه در روز سه‌شنبه تدابیر مقامات آمریکا و تضمین‌های دولت‌های اروپایی برای تقویت نظام بانکی در پی ورشکستگی بانک «سیلیکون ولی» تا حدی توانست به ثبات بازار کمک کند، اما سوزانا استریتر، تحلیلگر شرکت خدمات مالی بریتانیایی «هارگریوز لندس‌داون» خاطر نشان کرد که «در سایه سقوط بانک سیلیکون ولی، نگرانی‌ها درباره استحکام این بخش همچنان ادامه دارد».

هشدار اتحادیه اروپا

در آخرین واکنش‌ها به این تحولات مالی مایرید مک‌گینس، کمیسر اتحادیه اروپا در امور خدمات مالی نیز با اشاره به این‌که ورشکستگی بانک «سیلیکون ولی» صرفا می‌تواند تاثیرات محدودی بر اتحادیه اروپا بگذارد، روز چهارشنبه در سخنان خود در صحن پارلمان اروپا خاطرنشان کرد که مقامات اروپایی باید نسبت به تغییرات شدید بازارهای بین‌المللی «هشیار» باشند.

او گفت: «ما به دقت وضعیت ایالات متحده را تحت نظر داریم. ما باید این فضای جدید مالی را به شدت پایش کنیم. بالا رفتن تورم و افزایش نرخ بهره، چالش‌های گوناگونی را برای ثبات مالی به وجود می‌آورند.»

وی با اشاره به اینکه تمام ابعاد ورشکستگی بانک «سیلیکون‌ ولی» هنوز مشخص نیست افزود: «هیچ شباهت نگران‌کننده‌ای میان وضعیت این بانک با هیچ‌کدام بانک‌های اروپایی وجود ندارد.»


نورنیوز
کلید واژگان
اخبار مرتبط
فدرال رزرو فقط از دور ورشکستگی بانک‌ها را تماشا می‌کند!

فدرال رزرو فقط از دور ورشکستگی بانک‌ها را تماشا می‌کند!

رئیس شورای فدرال رزرو در مینیاپولیس به شبکه تلویزیونی سی‌بی‌اس گفت که فشار‌های اخیر بر بخش بانکی و احتمال بروز بحران اعتباری بعدی، ایالات متحده را به ...

ریزش سنگین بورس لندن به دنبال نگرانی از بحران بانکی

ریزش سنگین بورس لندن به دنبال نگرانی از بحران بانکی

ارزش بازار بورس لندن در معاملات امروز به علت نگرانی در مورد بحران بانکی در جهان و همچنین تحت تاثیر افت سهام انرژی سقوط کرد.

بحران‌های جدید بانک‌های اروپایی را محاصره کرده است

بحران‌های جدید بانک‌های اروپایی را محاصره کرده است

طبق گزارش بلومبرگ شرق، اوراق قرضه بانک کریدیت سوئیس و ارزش بازار آن در این هفته با انفجار بحران اعتماد در بانک سوئیس سقوط کرد و خط اعتباری 50 میلیارد ...

تحلیل گاردین از فروپاشی بانک «سیلیکون ولی»
انفجار مهیب در نظام بانکی آمریکا؛

تحلیل گاردین از فروپاشی بانک «سیلیکون ولی»

آنچه امروز بانک «سیلیکون ولی» را به ورطه نابودی کامل کشاند، وحشت جمعی و تصمیمات هیجانی خیل عظیمی از سپرده‌گذارانش بود.

چگونه «سیلیکون ولی» 48 ساعته ورشکست شد
تهدیدی معنادار برای شبکه بانکی آمریکا؛

چگونه «سیلیکون ولی» 48 ساعته ورشکست شد

ورشکستگی بانک «سیلیکون ولی» که برخی شرکت‌های اعطا کننده وام بر پایه ارزهای دیجیتالی همچون بلاک‌فای و نیز تعدادی از شرکت‌های منتشر کننده ارز‌های ...

نظرات

نظر شما

: : :
کلیه حقوق این سایت برای نورنیوز محفوظ است.
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

nournews
Copyright © 2021 www.‎nournews.ir‎, All rights reserved.
آگهی تبلیغاتی