آگهی تبلیغاتی

شناسه خبر : 134060
تاریخ انتشار :
نشست نمایندگان ویژه همسایگان افغانستان در تاشکند برگزار شد

نشست نمایندگان ویژه همسایگان افغانستان در تاشکند برگزار شد

اولین نشست نمایندگان ویژه کشورهای همسایه افغانستان در شهر تاشکند پایتخت ازبکستان با مشارکت جمهوری اسلامی ایران برگزار شد.

نورنیوز - گروه بین‌الملل: نخستین نشست نمایندگان ویژه ایران، چین، پاکستان، روسیه، تاجیکستان، ترکمنستان و ازبکستان در شهر تاشکند پایتخت کشور ازبکستان امروز سه‌شنبه آغاز شد و اکنون نیز در حال برگزاری است.

وزارت امور خارجه ازبکستان با صدور بیانیه‌ای در این خصوص اعلام کرد: در این نشست وضعیت کنونی افغانستان، رایزنی و همکاری میان طرف‌ها در راستای حل‌وفصل وضعیت این کشور، ایجاد صلح و ثبات بلند مدت و نیز ارائه کمک‌های بشردوستانه به مردم افغانستان مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت.

این نشست بدون حضور نمایندگانی از دولت موقت طالبان در افغانستان برگزار می‌شود.

در پی توافق بین آمریکا و گروه طالبان در ماه فوریه سال ۲۰۲۰، روند خروج غیرمسئولانه نیروهای اشغالگر به سرکردگی تروریست‌های آمریکائی از افغانستان آغاز شد.

طالبان با محاصره کابل وارد محله‌های اطراف آن شده و از دولت خواست که اداره کشور و پایتخت را به‌صورت مسالمت‌آمیز به آن‌ها واگذار کنند.

با خروج اشرف غنی رئیس‌جمهور پیشین افغانستان از این کشور، طالبان وارد ساختمان‌های دولتی شدند.

گفتنی است که یک سال از خروج کامل نیروهای تروریست آمریکایی از افغانستان و به دست گرفتن قدرت توسط طالبان سپری می‌شود و این کشور با تبعات دو دهه اشغالگری محور غربی از جمله بحران جدی اقتصادی و انسانی مواجه است.

اشغالگران غربی در سال ۲۰۰۱ به بهانه پناه دادن طالبان به اسامه بن لادن سرکرده گروهک تروریستی القاعده، به افغانستان حمله و این کشور را اشغال کردند.

 


نورنیوز
نظرات

نظر شما

: : :
کلیه حقوق این سایت برای نورنیوز محفوظ است.
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

nournews
Copyright © 2021 www.‎nournews.ir‎, All rights reserved.
آگهی تبلیغاتی