آگهی تبلیغاتی

شناسه خبر : 132970
تاریخ انتشار :
چرا باید مناجات شعبانیه را بخوانیم؟

چرا باید مناجات شعبانیه را بخوانیم؟

استاد شهید مرتضی مطهری معتقد است که انسان با قرائت مناجات شعبانیه، روح نیایش در اسلام را می‌فهمد، چرا که این دعا، جز عرفان، محبت و عشق به خدا نیست.

نورنیوز - گروه فرهنگ و جامعه: ماه، ماه رسول الله(ص) است و یک دریای بیکران فرصت‌های ناب بندگی. اما در این ماه، کدام دعا یا مناجات را بخوانیم تا بتوانیم بهترین بهره را از این فرصت‌های طلایی ببریم. می‌گویند اگر می‌خواهید بهترین باشید، به بهترین‌ها نگاه کنید تا بتوانید راه سعادت را بی‌کم و کاست بپیمایید. خب! بسم‌الله! بیایید نجوایی عاشقانه با خالق هستی داشته باشیم؛ آن هم به سبک تقسیم‌کننده بهشت و جهنم.

** در مناجات شعبانیه به خدا چه می‌گوییم؟

ائمه معصومین در این ماه به تبعیت از امام علی (ع) با خواندن مناجات شعبانیه نجوایی عارفانه و عاشقانه‌ای با خدا داشتند. مناجاتی که ابن خالویه به صورت مرسل از امام علی (ع) نقل کرده است. مضامین این نیایش نورانی درباره جایگاه و اهمیت دعا، فراگیری علم الهی، حاکمیت مقدرات الهی بر انسان و جهان، رزاقیت خدا، وسعت رحمت الهی و امید به آن، عذرپذیری کریمانه خدا، امیدواری به رحمت الهی، اعتراف به گناهان و فانی ساختن عمر و جوانی در غفلت، نقش محبت الهی در تهذیب و خودسازی، آثارقرب به خدا، اعتراف به عجز و ناتوانی، آثار توکل و یقین و معرفت و خوف از خداوند متعال و غیره است.

** چرا باید مناجات شعبانیه را بخوانیم؟

به قول استاد شهید مطهری انسان با قرائت مناجات شعبانیه، روح نیایش در اسلام را می‌فهمد، چرا که این دعا، جز عرفان، محبت و عشق به خدا نیست. همچنین آیت‌الله جوادی آملی هم معتقد هستند که مناجات شعبانیه، به سبب معارف بلندی که در آن است مناجات کبیر در میان مناجات‌ها است.

امام خمینی (ره) نیز درباره مناجات شعبانیه بیان داشتند: مناجات «شعبانیه» را خواندید؟ بخوانید آقا! مناجات شعبانیه از مناجات‌هایی است که اگر انسان دنبالش برود و فکر در او بکند، انسان را به یک جایی می‌رساند. آن کسی که این مناجات را گفته و همه ائمه هم به حسب روایت می‌خواندند، اینها، آنهایی بودند که وارسته از همه چیز بودند. مع ذلک آن طور مناجات می‌کردند، برای اینکه خود بین نبودند. هرچه بودند این طور نبوده که خودش را ببیند که، حالا من امام صادق‌ام دیگر، نه امام صادق مثل آن آدمی که در معصیت غرق است مناجات می‌کند، برای اینکه می بیند خودش هیچ نیست و هر چه هست نقص است و هر چه هست از اوست. هر چه کمال است از اوست، خودش چیزی ندارد هیچ یک چیزی ندارند، انبیا هم هیچی نداشتند. همه هیچ اند و اوست فقط، همه هم دنبال او هستند، همه فطرت‌ها دنبال او هستند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب نیز درباره مناجات شعبانیه این گونه نوشتند: مناجات مأثوره ماه شعبان ـ که روایت شده اهل‌بیت (ع) بر آن مداومت داشتند ـ یکی از دعاهایی است که لحن عارفانه و زبان شیوای آن، با مضامین بسیار والا و سرشار از معارف عالی‌ای همراه است که نظیر آن را در زبان‌های معمولی و محاورات عادی نمی‌توان یافت و اساساً با آن زبان قابل ادا نیست. این مناجات، نمونه‌ کاملی از تضرع و وصف حال برگزیده‌ترین بندگان صالح خدا با معبود و محبوب خود و ذات مقدس ربوبی است. هم درس معارف است، هم اسوه و الگوی عرض حال و درخواست انسان مؤمن از خدا.

 


نورنیوز
نظرات

نظر شما

: : :
کلیه حقوق این سایت برای نورنیوز محفوظ است.
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

nournews
Copyright © 2021 www.‎nournews.ir‎, All rights reserved.
آگهی تبلیغاتی