آگهی تبلیغاتی

شناسه خبر : 132877
تاریخ انتشار :
گروسی: به شما تضمین می دهم که سیاسی کاری نمی کنیم!/ آماده هستیم که کار را به پیش ببریم
در نشست خبری تهران؛

گروسی: به شما تضمین می دهم که سیاسی کاری نمی کنیم!/ آماده هستیم که کار را به پیش ببریم

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در تهران عنوان کرد: همکاری فنی و علمی بین ایران و آژانس قرار است از یک رویداد سنتی شخصیت بین‌المللی پیدا کند تا ببینیم چه طور آژانس می‌تواند به ایران کمک کند. این نشست در سال آینده برگزار می‌شود.

نورنیوز - گروه سیاست: «رافائل گروسی» روز شنبه در نشست خبری خود در تهران که پس از دومین دور مذاکراتش با رئیس سازمان انرژی اتمی ایران انجام شد، اظهار کرد: خوشحالم که به تهران برگشتم؛ در این دیدار بسیار مهم همانطور که آقای معاون رئیس جمهور توضیح دادند، آماده هستیم که کار را پیش ببریم؛ دیشب این فرصت و افتخار را داشتم تا در جلسه‌ای با حضور دانشمندان نخبه ایرانی شرکت کنم که جلسه بسیار تأثیرگذاری برای من بود.

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با بیان اینکه مذاکراتش با ایران از دیروز آغاز شده و امروز نیز ادامه یافته است، درباره جزئیات این مذاکرات گفت: دو مسئله بسیار مهم است؛ مسئله اول اینکه که توقعات بالاست؛ حضور این تعداد از مطبوعات در اینجا نشان دهنده این است که چقدر این مسئله اهمیت دارد.

او با بیان اینکه این توقع و علاقه‌مندی بالا در سطح جهان نیز دیده می شود، افزود: کار مشترک ما و جمهوری اسلامی ایران که داریم به جلو می‌بریم، درباره مسائلی است که ما به همراه ایران باید در خصوص آنها شفافیت سازی کنیم و تضمین ها و اطمینان هایی بابت برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران قرار داده شود.

گروسی اظهار کرد: بخش دوم که بسیار مهم است، مربوط به همکاری‌های فنی و علمی است که می‌تواند بین جمهوری اسلامی ایران و آژانس انجام شود. من شب گذشته در جلسه‌ با آقای اسلامی در این خصوص بحث کردم و اینکه چطور آژانس می تواند از یک رویدادی که در سال های گذشته برگزار می شد، حمایت کند تا در آینده به صورت بین المللی برگزار شود.

در ادامه این نشست خبری، پرسش های خبرنگاران از مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مطرح شد؛ گروسی در پاسخ به سوالی درباره تهدیدهای رژیم صهیونیستی علیه تأسیسات هسته‌ای ایران اظهار کرد: در اینجا باید دو موضوع از هم جدا شود؛ اشاره به حمله به نیروگاه اتمی مسئله‌ای است که رایج شده و آن هم به خاطر حمله به اوکراین است که در حال حاضر در جریان است و باعث می‌شود تا یک‌سری خاطرات از گذشته به یاد ما بیاید؛ در کنفرانس‌های عمومی آژانس این تهدیدها و حمله به تأسیسات و نیروگاه‌های اتمی محکوم شده است.

گروسی تأکید کرد: بنابراین هرگونه اقدام نظامی علیه نیروهای نظامی کاملاً محکوم و غیرقانونی است و خارج از روند ساختاری است که ما طبق آن عمل می‌کنیم؛ امیدوار هستیم که بتوانیم از نیروگاه‌های اتمی که منظورم نیروگاه اوکراین و تأسیسات اتمی دیگر است، محافظت کنیم.

مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ادامه با بیان اینکه «من همیشه از دیدار با آقای اسلامی استقبال می کنم» اظهار کرد: ما می‌خواهیم با ایران یک دیالوگ و گفتگوی جدی و سیستماتیک داشته باشیم.

گروسی با بیان اینکه از سفر قبلی‌اش به ایران مدت زیادی گذشته است، افزود: خوشحال هستم که این اتفاق افتاد و توانستم به ایران بیایم و بتوانم با همکاران خود گفتگو کنم؛ اما هنوز کار ما تمام نشده است؛ تمام همکاران ما الآن که ما اینجا صحبت می کنیم، آنها هم با یکدیگر صحبت می‌کنند و کار می‌کند تا مسائل را حل‌وفصل کنند.

او ادامه داد: البته قرار است من با مقامات دیگر جمهوری اسلامی ایران هم دیدار داشته باشم و در پایان روز می توانم قضاوت بیشتری از رضایت خودم داشته باشم اما می‌توانم بگویم که یک بسته کاری مبتنی بر صداقت و همکاری برای من بسیار مهم است.

مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ادامه داد: کار با ایران و همکاری با ایران ادامه دارد.

در ادامه از گروسی درباره بازرسی‌ها از تأسیسات هسته‌ای ایران و در عین حال عدم نظارت بر برنامه اتمی رژیم صهیونیستی سوال شد که اودر پاسخ گفت:‌ البته سوال مهم است؛ مسئله این است که آژانس بازرسی‌هایی که از کشورها و تأسیسات هسته‌ای آنها انجام می‌دهد ، بر پایه توافقات قانونی و حقوقی است که با آنها دارد.

او اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران عضو معاهده NPT است و کشورهایی که عضو این پیمان هستند، توافقات پادمانی با آژانس دارند.

گروسی افزود: از جامعه ایران می‌خواهم که این را درک کند که ما بر پایه همین توافقات و امنیتی است که بازرسی‌های خودمان را انجام دهیم؛ من را مقصر ندانید؛ من به عنوان مدیرکل آژانس که بخواهم با یک کشوری با انصاف بیشتری رفتار کنند و با یک کشوری بی‌انصافی کنم؛ من نیستم که مشخص می کنم از کجا باید بازرس بازرسی شود در پایه توافقاتی که با کشورها داریم این کار را انجام می‌دهیم.

او تصریح کرد: البته کشورهایی هستند که عضو NPT نیستند و رژیم صهیونیستی جزء آنها است؛ بنابراین البته ما با آنها توافق متفاوتی داریم البته مربوط به رژیم صهیونیستی نمی‌شود بلکه به کشورهای دیگر هم است. می‌خواهم این را خدمت شما روشن کنم که این من نیستم که تشخیص می‌دهند و مشخص می‌کنم که با کدام کشور ها شدیدتر برخورد کرد و برخی دیگر نباید برخوردی داشت.

مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تأکید کرد: اجازه بدهید در پایان بگویم از نظر من بسیار مهم است که همه کشورها در جهان باید عضو معاهده NPT باشند.

از گروسی درباره اینکه چرا آژانس نمی‌تواند جلوی درز اطلاعاتی مربوط به برنامه هسته‌ای ایران را در رسانه‌های غربی بگیرد، سوال شد که او پاسخ داد:‌ البته من قبل از هر چیزی اعلام کنم که هر وقت که این خبر مبنی بر درز گزارشات محرمانه به گوشم می‌خورد، بسیار عصبانی و ناامید می‌شوم و برای من یک تجربه ناخوشایند است. اما به من حق بدهید به عنوان مدیرکل نمی‌توانم همه اعضا را چک بکنم زیرا این گزارش‌ها دست همه اعضا است و آنها این کار را انجام می‌دهند.

او در عین حال افزود: با شما موافق هستم، (این کار) خوب و خوشایندی نیست که بخواهم از آن رضایت داشته باشم بلکه این مسئله نشان م‌دهد که چقدر مهم و ضروری است؛ ما با یکدیگر دیالوگ و مکالمه مستقیم داشته باشیم که اجازه ندهیم شایعات و گمانه‌زنی‌ها قوت پیدا کند. ما همیشه باید در تماس مستقیم با یکدیگر باشیم.

گروسی اظهار کرد: همکارانمان روی این مسائل صحبت می کنند وما کار خودمان را انجام می دهیم که ببینیم به چه نتیجه‌ای می‌رسیم.

هرقدر همکاری ایران و آژانس بیشتر باشد، دیگران اجازه نمی یابند که بخواهند فشار وارد کنند

مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در پاسخ به این سوال که فشارهایی از سوی اسرائیل برخی دیگر از کشورها همواره پرونده هسته‌ای ایران رو از مسیر درست و حرفه‌ای و حقوقی آن دور کرده است؛ با توجه به توضیحات ایران درباره بندهای مورد اختلاف، آیا می‌توان امیدوار بود که این فشارهای سیاسی بر نشست آتی شورای حکام تأثیر نگذارد، گفت: سوال مهمی است اما برای پاسخ دادن به آن باید یک گوی بلورین داشته باشید؛ می توانم آینده را پیش‌بینی کنم و هم بگویم این مسائل حساس و حیاتی هستند؛ طبیعی است که کشورهای مختلف با انگیزه ها و اهداف مختلف از نفوذ خودشان برای تأثیرگذاری استفاده می‌کنند.

گروسی اظهار کرد: این مسئله نشان می دهد که چقدر مهم و ضروری است که ایران و آژانس بتوانند با یکدیگر ارتباط نزدیک‌تر و مستقیم‌تری داشته باشند و هر چقدر همکاری با آژانس از سوی ایران بیشتر باشد که کشورهای دیگر نمی‌توانند اجازه پیدا کنند که بخواهد تأثیرگذاری داشته باشد یا اینکه فشار وارد کنند.

او ادامه داد: این نشان می دهد که چقدر کار مشترک ما در چارچوب توافق جامع پادمان که بین ایران و آژانس وجود دارد، مهم است؛ ما در حال تعیین آن هستیم که بتوانیم به بهترین شکل آن را انجام دهیم.

مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ادامه درباره اینکه آژانس چه تضمین‌هایی می‌تواند بدهد که از این نهاد به عنوان یک ابزار سیاسی استفاده نشود، اظهار کرد: من می خواهم بگویم که آژانس هیچ وقت به عنوان یک ابزار سیاسی از آن استفاده نشده است و نخواهد شد. من به شما این تضمین را به شما می‌دهم که تحت دستورالعمل هیچ کشوری کار نکرده‌ایم.

گروسی با تأکید بر اینکه عملکرد آژانس و مدیر کل تحت نظر شورای حکام قرار دارد، افزود: برای ما عمل کردن مهم است زیرا به حرف زدن یا حرف های دیگران توجهی نمی‌‎کنیم؛ همانطور که آقای اسلامی گفت، برای من مهم است که با یکدیگر تحت پادمان‌هایی که مربوط به برجام می‌شود، کار کنیم.

او ادامه داد: البته مذاکرات احیای برجام در دستور کار قرار دارد و ادامه پیدا می‌کند و البته این کاری که ما انجام می‌دهیم و توافق خوبی که قرار است به آن برسیم، به احیای برجام کمک کننده خواهد بود.


نورنیوز
اخبار مرتبط
ملاک عمل ایران، قانون اقدام راهبردی پادمان و ان‌پی‌تی است
رئیس سازمان انرژی اتمی:

ملاک عمل ایران، قانون اقدام راهبردی پادمان و ان‌پی‌تی است

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: به پادمان و ان‌پی‌تی پایبند هستیم و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بر عملکرد ما ارزیابی و نظارت دارد و این نظارت‌ها باید در ...

رئیسی: انتظار داریم آژانس تحت‌تأثیر مقاصد سیاسی قدرت‌ها قرار نگیرد

رئیسی: انتظار داریم آژانس تحت‌تأثیر مقاصد سیاسی قدرت‌ها قرار نگیرد

رئیس‌جمهور با بیان اینکه آمریکا، رژیم صهیونیستی و برخی کشورها مسئله هسته‌ای را بهانه‌ فشار مضاعف بر ملت ایران قرار داده‌اند، توصیه کرد که آژانس رفتار ...

اسلامی: در قالب الگو‌ی تعاملی، موضوع سه مکان را به سمت حل‌وفصل می‌بریم/ غنی‌سازی بالای 60 درصد نداشته‌ایم
در نشست خبری مشترک با گروسی؛

اسلامی: در قالب الگو‌ی تعاملی، موضوع سه مکان را به سمت حل‌وفصل می‌بریم/ غنی‌سازی بالای 60 درصد نداشته‌ایم

رئیس سازمان انرژی اتمی درباره اینکه آیا توافقی درباره مسائل پادمانی و بیانیه مشترک خواهیم داشت و توضیحات ایران درباره غنی‌سازی 84 درصدی گفت: در گزارش ...

«رافائل گروسی» وارد تهران شد+ فیلم

«رافائل گروسی» وارد تهران شد+ فیلم

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی وارد تهران شد.

تداوم پیشرفت پرونده‌های مهم امنیت ملی
نورنیوز بررسی کرد؛

تداوم پیشرفت پرونده‌های مهم امنیت ملی

گرچه جریان‌های ضد ایرانی به بهانه‌های مختلف و با بزرگ‌نمایی رخدادهای بسیار جزیی سعی در بی‌ثبات جلوه دادن شرایط داخلی و تضعیف اقتدار ملی دارند اما ...

نظرات

نظر شما

: : :
کلیه حقوق این سایت برای نورنیوز محفوظ است.
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

nournews
Copyright © 2021 www.‎nournews.ir‎, All rights reserved.
آگهی تبلیغاتی