شناسه خبر : 127050
تاریخ انتشار :
نرخ سود بین بانکی چیست؟

نرخ سود بین بانکی چیست؟

در بازار بین بانکی فقط بانک‌ها و بانک مرکزی حضور دارند و زمانی که بانک‌ها در دوره‌های مالی کوتاه‌مدت روزانه یا هفتگی با کسری یا مازاد نقدینگی روبرو شوند، می‌توانند به اصطلاح از یکدیگر قرض بگیرند و به هم قرض بدهند.

نورنیوز - گروه اقتصاد: در بازار بین بانکی فقط بانک‌ها و بانک مرکزی حضور دارند و زمانی که بانک‌ها در دوره‌های مالی کوتاه‌مدت روزانه یا هفتگی با کسری یا مازاد نقدینگی روبرو شوند، می‌توانند به اصطلاح از یکدیگر قرض بگیرند و به هم قرض بدهند.

در واقع اگر بانکی دچار کسری نقدینگی شود، از طریق وام گرفتن از بانک دیگر آن را جبران می‌کند تا به حالت تعادل برسد.

برای اینکه بانک‌ها برای حل این مشکل به بانک مرکزی نیاز نداشته باشند، بازاری را به نام بازار بین بانکی تشکیل داده‌اند که در آن به یکدیگر وام دهند. اکثر وام‌های بین بانکی سررسید کوتاه‌مدت یک هفته‌ای یا کمتر دارند و این وام‌دهی بر مبنای یک نرخ سودی است که به آن نرخ سود بین بانکی گفته می‌شود.

در همین باره، محمد نادعلی؛ مدیرکل عملیات پول و اعتبار بانک مرکزی اظهار کرده بود : بانک مرکزی از سال ۹۹ برای نرخ سود بین بانکی دامنه‌ای تعریف کرد، تا این نرخ از عددی پایین‌تر یا بالاتر نرود.

به گفته وی، این دامنه در حال حاضر بین ۱۴ تا ۲۲ درصد است و بانک مرکزی با ابزار‌های در اختیار خود مانند ریپو این نرخ را کنترل می‌کند؛ بنابراین با ابزار‌های در اختیار بانک مرکزی و تعیین دامنه، نرخ سود بین بانکی کاملا تحت کنترل است. 


نورنیوز
نظرات

نظر شما

: : :
کلیه حقوق این سایت برای نورنیوز محفوظ است.
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

nournews
Copyright © 2021 www.‎nournews.ir‎, All rights reserved.
X
طرح فروش سیم‌کارت