آگهی تبلیغاتی

شناسه خبر : 126565
تاریخ انتشار :
فرزین: مهار تورم و کنترل نقدینگی مهمترین هدف بانک مرکزی است
در نشست ماهانه مدیران عامل بانک‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی؛

فرزین: مهار تورم و کنترل نقدینگی مهمترین هدف بانک مرکزی است

رئیس‌کل بانک مرکزی در نشست ماهانه مدیران عامل بانک‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی با تأکید بر ضرورت اصلاح نرخ سود سپرده‌ها و تسهیلات بانکی گفت: مهار تورم و کنترل نقدینگی مهمترین هدف بانک مرکزی است.

نورنیوز - گروه اقتصاد: «محمدرضا فرزین» در این نشست که عصر دیروز در بانک مرکزی برگزار شد، تصریح کرد: برای دستیابی به هدف کنترل تورم و افزایش قدرت خرید مردم، سیاست فعال پولی و بانکی را اجرا و کنترل تقاضا از ناحیه نقدینگی و خلق پول در کنار عوامل تأثیرگذار سمت هزینه را با جدیت دنبال می‌کنیم.

رئیس‌کل بانک مرکزی تأکید کرد: مدیریت انتظارات تورمی، کنترل مقداری ترازنامه و اضافه برداشت بانک‌ها به همراه نظارت قوی بر چگونگی مصرف اعتبارات در شبکه بانکی در دستور کار جدی بانک مرکزی قرار دارد.

رئیس‌ شورای پول و اعتبار در ادامه، اجرای موفق اصلاح نرخ سود سپرده‌ها و تسهیلات بانکی را مستلزم اجرای دقیق قوانین و بخشنامه‌های بانک مرکزی در این باره به منظور انسجام‌بخشی در شبکه بانکی و جلوگیری از تخلفات احتمالی برشمرد.

او در ادامه بر ضرورت افزایش سرمایه بانک‌ها و همچنین فروش اموال مازاد شبکه بانکی به عنوان سیاست قطعی بانک مرکزی تأکید کرد.

فرزین با بیان اینکه حفظ ارزش پول ملی و کنترل تورم از جمله رسالت‌های اصلی تمام بانک‌های مرکزی است تصریح کرد: این بانک در چارچوب سیاست تثبیت، سیاستگذاری و اقدام می‌کند.

رئیس‌کل بانک مرکزی همچنین اجرای سیاست تثبیت با نرخ میانگین ۲۸۵۰۰ تومانی در سامانه نیما برای واردات کالاهای اساسی، مواد اولیه و ماشین آلات و تجهیزات تولید را به منظور ثبات بخشی به بازار ارز و کاهش انتظارات تورمی مورد تأکید قرار داد و گفت: در این زمینه حتما شبکه بانکی می‌تواند نقش آفرینی کند و کمک‌رسان این سیاست جدید ارزی بانک مرکزی باشد.

فرزین با تأکید بر اجرای دقیق این سیاست ارزی در بخش های مختلف گفت: در کنار این سیاست، نیمه اول بهمن بازار مبادله ارز و طلا را هم افتتاح خواهیم کرد تا بقیه نیاز‌های خدماتی و نیاز‌های مردم به ارز در این بازار تأمین شود. همچنین تأمین و تخصیص ارز در بانک مرکزی نیز هم اکنون به خوبی در حال انجام است.

رئیس‌کل ‎بانک مرکزی همچنین در ادامه این نشست و به دنبال مطالبه مدیران عامل شبکه بنکی، درباره عواقب افزایش تسهیلات تکلیفی به بانک‌ها و آثار آن در تشدید ناترازی بانک‌ها و افزایش ‎پایه پولی گفت: در لایحه بودجه ۱۴۰۲ دولت این موضوع مورد تأکید قرار گرفته و از نمایندگان مجلس شورای اسلامی هم می‌خواهیم تا در بررسی لایحه بودجه از تعریف تکالیف مالی مالایطاق برای بانک‌ها پرهیز کنند.

در این جلسه مدیران عامل بانک‌ها نیز ضمن تشکر از زحمات و اقدامات علی صالح‌آبادی در مدت تصدی ریاست کل بانک مرکزی و تبریک به فرزین برای تصدی این مسئولیت مهم در شرایط فعلی، دیدگاه‌های خود درباره اصلاح نرخ سود بانکی، تسهیلات تکلیفی، هدفمند شدن ارائه تسهیلات به بخش تولید و مسائل جاری در شبکه بانکی را بیان کردند.


روابط عمومی بانک مرکزی
اخبار مرتبط
فرزین: محدودیتی برای تأمین نیازهای ارزی کشور نداریم/ عرضه سکه از سوی بانک مرکزی ادامه خواهد داشت

فرزین: محدودیتی برای تأمین نیازهای ارزی کشور نداریم/ عرضه سکه از سوی بانک مرکزی ادامه خواهد داشت

رئیس کل بانک مرکزی گفت: ذخایر ارزی کشور بیش از 20 میلیارد دلار افزایش یافته و در خارج از کشور در دستر ما قرار دارد پس هیچ مشکلی در تأمین ارز نداریم.

سازوکار اخذ مالیات از ربع سکه‌های بورسی اعلام شد
با اعلام بانک مرکزی؛

سازوکار اخذ مالیات از ربع سکه‌های بورسی اعلام شد

در زمان دریافت سکه طلای ربع بهارآزادی عرضه شده در بورس نیازی به پرداخت 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده نیست.

سند اقدام مشترک بانک‌های مرکزی ایران و روسیه در ایستگاه پایانی
فرزین و دستیار پوتین دیدار کردند؛

سند اقدام مشترک بانک‌های مرکزی ایران و روسیه در ایستگاه پایانی

رئیس‌کل بانک مرکزی در دیدار هیئت بانکی و اقتصادی روسیه بر پیگیری اجرای موضوعات سند اقدام مشترک بانک‌های مرکزی دو کشور تاکید کرد.

فرزین: بازار مبادله ارز و طلا بهمن ماه افتتاح می‌شود

فرزین: بازار مبادله ارز و طلا بهمن ماه افتتاح می‌شود

رئیس کل بانک مرکزی از افتتاح بازار مبادله ارز و طلا برای تامین نیازهای مردم از نیمه اول بهمن‌ماه خبر داد و گفت: به سمتی حرکت می‌کنیم که تمام نیازهای ...

مهار تورم؛ سیاست محوری و اصلی بانک مرکزی
رئیس‌کل بانک مرکزی در نشست هم‌اندیشی با اقتصاددانان:

مهار تورم؛ سیاست محوری و اصلی بانک مرکزی

ئیس‌کل بانک مرکزی در نشست هم‌اندیشی با اقتصاددانان گفت: سیاست فعال پولی و بانکی را در این دوره عملیاتی می‌کنیم بر همین اساس، برای مهار تورم نیز کنترل ...

نظرات

نظر شما

: : :
کلیه حقوق این سایت برای نورنیوز محفوظ است.
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

nournews
Copyright © 2021 www.‎nournews.ir‎, All rights reserved.
آگهی تبلیغاتی