آگهی تبلیغاتی

شناسه خبر : 125232
تاریخ انتشار :
مهار تورم؛ سیاست محوری و اصلی بانک مرکزی
رئیس‌کل بانک مرکزی در نشست هم‌اندیشی با اقتصاددانان:

مهار تورم؛ سیاست محوری و اصلی بانک مرکزی

ئیس‌کل بانک مرکزی در نشست هم‌اندیشی با اقتصاددانان گفت: سیاست فعال پولی و بانکی را در این دوره عملیاتی می‌کنیم بر همین اساس، برای مهار تورم نیز کنترل تقاضاها از ناحیه نقدینگی و خلق پول در کنار عوامل تأثیرگذار سمت هزینه در دستور کار جدی بانک مرکزی قرار دارد.

نورنیوز - گروه اقتصاد: «محمدرضا فرزین» در نخستین نشست هم‌انیشی با اقتصاددانان بر انضباط بخشی پولی، تنظیم رابطه دولت با بانک مرکزی، اجرای دقیق سیاست تثبیت نرخ ارز در سامانه نیما و استفاده بهینه از ابزارهای پولی برای مهار تورم و نقدینگی تأکید کرد و افزود: مدیریت انتظارات تورمی و جلب اعتماد مردم در جامعه یکی از شاخص‌های مهم در موفقیت هر برنامه اقتصادی محسوب می‌شود که در این زمینه همکاری و همیاری همه دستگاه‌ها و صاحبنظران قطعاً می‌تواند ما را در رسیدن به اهداف پیش بینی شده یاری رساند.

رئیس‌کل بانک مرکزی با بیان اینکه حفظ ارزش پول ملی و کنترل تورم از جمله رسالت‌های اصلی تمام بانک‌های مرکزی است، تصریح کرد: این بانک در چارچوب سیاست تثبیت، سیاستگذاری و اقدام می‌کند و در این راستا، قطعاً اقتدار بانک مرکزی در حوزه‌های تخصصی پولی و بانکی احیا و عملیاتی خواهد شد.

فرزین در ادامه حمایت از تولید و اشتغال‌آفرینی را مورد تأکید قرار داد و افزود: تامین مالی سرمایه در گردش مورد نیاز واحدها و بنگاه‌های تولیدی از اولویت‌های مهم بانک مرکزی است؛ البته تأمین مالی بلند مدت واحدهای تولیدی و اقتصادی را باید به بازار سرمایه و تخصصی مربوطه محول کرد تا از ابزارهای مالی دیگر نیز در این زمینه استفاده شود.

رئیس‌کل بانک مرکزی همچنین با تأکید بر اجرای سیاست اصلاح نظام بانکی و تنظیم برنامه پولی متناسب با شرایط کنونی گفت: تخصصی کردن و تفکیک بانک‌ها در قالب بانک‌های توسعه‌ای، تخصصی و تجاری به همراه  تدوین مقررات و ضوابط مجزا برای هر گروه از این بانک‌ها، یکی از ضرورت‌های اصلاح نظام بانکی به شمار می‌‌رود.

محمد رضا فرزین نظارت دقیق برعملکرد شبکه بانکی، کنترل مقداری ترازنامه و اضافه برداشت‌ها، تسهیلات‌دهی هدفمند، کنترل نقدینگی، چگونگی مصرف اعتبارات در شبکه بانکی و برخورد با بانک‌های ناتراز و ناسالم را از ضرورت‌های مهم برشمرد و تصریح کرد: بانک مرکزی در این راستا قطعاً به‌صورت فعالانه و تخصصی ورود خواهد کرد تا علاوه بر دستیابی به اهداف پیش بینی شده، هدایت هدفمند تسهیلات بانکی به سمت تولید و خدمات مولد هم به‌صورت هوشمند، عملیاتی شود. 

رئیس شورای پول و اعتبار در ادامه با تأکید بر اصلاح نرخ سود سپرده‌ها و تسهیلات بانکی برای کنترل تورم گفت: نظارت قوی بر حسن اجرای قوانین و بخشنامه‌های مربوطه بانک مرکزی به منظور انسجام‌بخشی در شبکه بانکی و جلوگیری از تخلفات احتمالی، مهم‌ترین اولویت بانک مرکزی است.

رئیس‌کل بانک مرکزی همچنین در این نشست، اجرای سیاست تثبیت نرخ ۲۸۵۰۰ تومانی در سامانه نیما برای واردات کالاهای اساسی، مواد اولیه و ماشین آلات و تجهیزات تولید را به منظور ثبات بخشی به  بازار ارز و کاهش انتظارات تورمی مورد تاکید قرار داد و گفت: این سیاست که ابعاد گوناگون آن مورد بحث و بررسی قرار گرفته است با جدیت تمام  در بخش‌های مختلف دنبال خواهد شد.

فرزین ادامه داد: با رفع برخی نواقص بازار متشکل ارزی، آنرا در قالب بازار مبادله ارزی تقویت می‌کنیم. در تلاشیم علاوه بر تأمین نیازهای ارزی بخش کالاهای اساسی و مواد اولیه و تجهیزات تولید که از طریق سامانه نیما تأمین می شود دیگر نیازهای ارزی مردم را که مشتمل بر ۴۰ ردیف است در بازار مبادله ارزی تأمین شود.

او در پایان ضمن تأکید بر ضرورت تعامل با صاحبنظران اقتصادی گفت: از نظرات خبرگان و متخصصان بانکی در تدوین برنامه ها و اصلاح نظام بانکی قطعاً استفاده خواهد شد.

اقتصاددانان و صاحبنظران اقتصادی حاضر در این جلسه هم اندیشی نیز دیدگاه‌های خود در حوزه سیاست‌های پولی و ارزی را مطرح کردند و در زمینه موضوعاتی اعم از استفاده بهینه از سیاست‌های پولی و بانکی، اجرای دقیق سیاست تثبیت نرخ ارز برای استقرار ثبات در بازار ارز، اصلاح نظام بانکی، مدیریت انتظارات تورمی، رفع ناترازی بانک‌ها، اعمال حکمرانی پولی، تطبیق نقشه ارزی و تجاری به بحث و تبادل نظر پرداختند.

در این جلسه فرهاد نیلی، محمدرضا رنجبرفلاح، عباس معمارنژاد، تیمور رحمانی، سید محمدهادی سبحانیان، وحید شقاقی، شاپور محمدی، سیداحمدرضا جلالی نائینی، حمید زمان زاده، محمد شیریجیان، احمد مجتهد، عادل پیغامی، محسن یزدان پناه، حسین درودیان و قائم مقام و معاون اقتصادی بانک مرکزی حضور داشتند.


روابط عمومی بانک مرکزی
اخبار مرتبط
فرزین: مهار تورم و کنترل نقدینگی مهمترین هدف بانک مرکزی است
در نشست ماهانه مدیران عامل بانک‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی؛

فرزین: مهار تورم و کنترل نقدینگی مهمترین هدف بانک مرکزی است

رئیس‌کل بانک مرکزی در نشست ماهانه مدیران عامل بانک‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی با تأکید بر ضرورت اصلاح نرخ سود سپرده‌ها و تسهیلات بانکی گفت: مهار ...

رئیس کل بانک مرکزی با معاون نخست‌ وزیر امارات دیدار کرد

رئیس کل بانک مرکزی با معاون نخست‌ وزیر امارات دیدار کرد

رئیس کل بانک مرکزی کشورمان با معاون نخست‌ وزیر و وزیر دیوان ریاست امارات و همچنین رئیس کل بانک مرکزی این کشور همسایه دیدار و دو طرف، راجع به ...

سفر رئیس بانک مرکزی به قطر و حمایت از بزرگترین قرارداد تجاری زعفران جهان
بازار زعفران جان گرفت؛

سفر رئیس بانک مرکزی به قطر و حمایت از بزرگترین قرارداد تجاری زعفران جهان

سفر رئیس‌کل بانک مرکزی به قطر اولین گام طلایی دولت برای حمایت از بزرگ‌ترین قرارداد تجاری زعفران جهان میان ایران و قطر، جان تازه‌ای به این بازار بخشید.

عرضه گسترده 500 هزار سکه طلای ربع بهار آزادی در بورس کالا
بانک مرکزی در آستانه میلاد حضرت فاطمه زهرا (س) خبر داد؛

عرضه گسترده 500 هزار سکه طلای ربع بهار آزادی در بورس کالا

بانک مرکزی از عرضه 500 هزار قطعه سکه طلای ربع بهار آزادی از طریق بورس کالای ایران به مناسبت ایام با سعادت میلاد حضرت زهرا (س) و روز زن خبر داد.

نظرات

نظر شما

: : :
کلیه حقوق این سایت برای نورنیوز محفوظ است.
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

nournews
Copyright © 2021 www.‎nournews.ir‎, All rights reserved.
آگهی تبلیغاتی