آگهی تبلیغاتی

شناسه خبر : 125213
تاریخ انتشار :
ابهامات «عرضه خودرو در بورس کالا» بر طرف شود
درخواست رئیس سازمان بورس از وزیر اقتصاد؛

ابهامات «عرضه خودرو در بورس کالا» بر طرف شود

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در نامه‌ای به وزیر امور اقتصادی و دارایی خواستار اقدام مناسب و فوری برای از بین بردن ابهامات عرضه و فروش خودرو در بورس کالا شد که موجبات نگرانی سهامداران را فراهم آورده است.

نورنیوز - گروه اقتصاد: مجید عشقی، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در نامه‌ای به وزیر امور اقتصادی و دارایی خواستار اقدام مناسب و فوری برای از بین بردن ابهامات عرضه و فروش خودرو در بورس کالا شد که موجبات نگرانی سهامداران را فراهم آورده است.

عشقیدر نامه‌ای به احسان خاندوزی، وزیر امور اقتصادی و دارایی و رئیس شورای عالی بورس، خواستار اقدام مناسب و فوری برای از بین بردن ابهامات عرضه و فروش خودرو در بورس کالا که موجبات نگرانی سهامداران را فراهم آورده، شد.

متن این نامه بدین شرح است:

جناب آقای دکتر خاندوزی، وزیر محترم امور اقتصادی و دارایی و رئیس شورای عالی بورس

سلام‌علیکم

احتراماً همان‌طور که مستحضرید صنعت خودرو در سال‌های گذشته به دلایل متعدد فراز و نشیب‌های فراوانی را پشت سر گذاشته است و ادامه روند قبلی تقریباً غیرممکن بود. بخشی از ضعف‌های صنعت خودرو ناشی از مدیریت‌های نادرست در این صنعت و بخش دیگر مواردی است که از خارج از صنعت خودرو و بر اساس تصمیم‌های سیاست‌گذاران اقتصادی بر صنعت تحمیل گشته است؛ قیمت‌گذاری دستوری در صنعت خودرو خصوصاً بر محصولات دو خودروساز بزرگ کشور، سهم مهمی در زیان ۱۵۰ هزار میلیارد تومانی این صنعت را به خود اختصاص داده است.

در جلسه مورخ ۲۱ تیرماه ۱۴۰۱ شورای عالی بورس با موافقت وزیر صنعت، معدن و تجارت مقرر گردید عرضه خودرو در بورس کالا صورت پذیرد که این فرایند به صورت گام‌به‌گام در حال تکامل می‌باشد و از ماه گذشته تاکنون با همکاری وزارت صمت و خودروسازان مبنی بر افزایش عرضه، روند رو به رشد آن ادامه دارد.

تاکنون تنها سه هزار و ٦٠٠ دستگاه انواع خودرو در بورس کالا مورد معامله قرار گرفته است و رانتی بیش از ۱۱ همت از بین رفته است؛ در حالی که این تعداد خودرو درصد بسیار کمی از کل تولید خودرو در کشور است که نسبت آن به کل تولید رانت بیش از ۱۰۰ همت را در این بازار نشان می‌دهد.

علاوه بر حذف رانت، واقعی شدن تقاضا، رشد قیمت سهام خودروسازان و تأثیر آن بر بازار سرمایه (به عنوان نمونه قیمت سهام ایران‌خودرو در تاریخ ۲۰ تیرماه تا تاریخ ۲۰ دی‌ماه با عرضه خودرو در بورس کالا از ۱۹۰ تومان به ۳۴۸ تومان رسیده است که رشد حدود ۷۵ درصد را ثبت کرده است!)، بازگشت اعتماد مردم به سرمایه‌گذاری، افزایش درآمد مالیاتی دولت، تزریق نقدینگی به خودروسازان جهت اجرای طرح‌های توسعه پیش‌رو، تحویل خودرو در موعد تحویل توسط خودروسازان، جذب نقدینگی از جامعه، عدم نیاز خودروسازان به دریافت وام از سیستم بانکی و به تبع آن کاهش اثر این بخش در خلق نقدینگی و ... از مواردی است که تا کنون با موفقیت مورد تجربه قرار گرفته است و نیازمند این امر است تا زمان مناسب اجرای این طرح در بورس کالا ادامه یابد و با اصلاحات لازم تعادل در این بازار متلاطم برقرار شود.

در روزهای گذشته اظهارات شفاهی مسئولان سازمان بازرسی کل کشور، جلسات برگزار شده در شورای رقابت، برخی از مکاتبات صورت گرفته از سوی نمایندگان محترم مجلس با وزارت صمت و ... سبب شده است در خصوص ادامه این روند ابهاماتی ایجاد شود.

از طرفی این اظهارات بعضاً برخلاف اختیارات قانونی دستگاه‌ها در خصوص کالاهای مورد معامله در بازار سرمایه بوده و این ابهام سبب نگرانی سرمایه‌گذاران گردیده است. لذا از حضرتعالی تقاضا می‌شود در این خصوص ارائه طریق و راهنمایی فرمایید.


نورنیوز
اخبار مرتبط
قیمت پایه خودرو‌های وارداتی چگونه تعیین می‌شود؟

قیمت پایه خودرو‌های وارداتی چگونه تعیین می‌شود؟

در این گزارش به بررسی نحوه تعیین قیمت پایه خودرو‌های وارداتی در بورس کالا می‌پردازیم.

به روش‌های اشتباه عرضه خودرو در گذشته رجوع نکنیم
حمایت وزیر اقتصاد از عرضه خودرو در بورس؛

به روش‌های اشتباه عرضه خودرو در گذشته رجوع نکنیم

وزیر اقتصاد گفت: در موضوع عرضه خودرو در بورس کالا، منتقدان راهکار بدیل پیشنهاد کنند نه اینکه به روش‌های اشتباه گذشته رجوع کنیم. تحلیل‌های دقیق را ...

ورود خودرو به بورس کالا؛ خوب یا بد؟
در گفتگو با نورنیوز بررسی شد؛

ورود خودرو به بورس کالا؛ خوب یا بد؟

عرضه خودرو در بورس کالا نه تنها مانع سوداگری دلالان این بازار می‌شود بلکه علاوه بر کشف قیمت منطقی‌تر و بسیار پایین‌تر از بازار آزاد که به نفع ...

بررسی ادامه عرضه خودرو در بورس کالا در دستورکار شورای عالی بورس

بررسی ادامه عرضه خودرو در بورس کالا در دستورکار شورای عالی بورس

وزیر اقتصاد تعیین تکلیف ادامه پذیرش و عرضه خودرو‌های جدید در بورس کالا را در دستور کار شورای عالی بورس قرار داد.

عرضه خودرو در بورس کالا بهترین گزینه بازار در شرایط فعلی است
سخنگوی کمیسیون اقتصادی:

عرضه خودرو در بورس کالا بهترین گزینه بازار در شرایط فعلی است

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس معتقد است که در شرایط کنونی عرضه خودرو در بورس کالا بهترین روش است اما مسئله این است که رانت التهاب بازار نصیب چه کسی ...

نظرات

نظر شما

: : :
کلیه حقوق این سایت برای نورنیوز محفوظ است.
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

nournews
Copyright © 2021 www.‎nournews.ir‎, All rights reserved.
آگهی تبلیغاتی