شناسه خبر : 123109
تاریخ انتشار :
باکو: قصد جنگ با ارمنستان را نداریم

باکو: قصد جنگ با ارمنستان را نداریم

رئیس جمهور آذربایجان در واکنش به گزارش‌ها مبنی بر حمله احتمالی به نیروهای ارمنستان، گفت کشورش قصد ندارد جنگ سوم با ایروان را به راه بیندازد.

نورنیوز - گروه بین‌الملل: «الهام علی‌اف»، رئیس‌ جمهورآذربایجان روز سه‌شنبه به خبرنگاران گفت باکو قصدی برای درگیری جدید با کشور همسایه ارمنستان ندارد. این در حالی است که تنش‌ها بین دو کشور همسایه از ماه‌ها پیش بر سر منطقه قره‌باغ کوهستانی بالا گرفته است. 

به گزارش «راشا تودی»، او در اظهارنظر درباره برخی گزارش‌ها در رسانه‌های غربی مبنی بر این که باکو ممکن است در آینده به نیروهای ایروان حمله کند، این شایعات را جعلی خواند و گفت: برنامه‌ای برای شروع جنگ سوم [علیه ارمنستان] نداریم. همه آنهایی که (جمهوری) آذربایجان را متهم به داشتن چنین مقاصدی می‌کنند، کارزاری کثیف و تهمت‌آمیز را علیه باکو به راه انداخته‌اند. 

علی‌اف در ادامه سخنانش ایروان را مقصر درگیری‌های مرزی در سپتامبر دانست. خصومت‌ها در آن زمان باعث کشته شدن ده‌ها سرباز از دو طرف شد و هر یک طرف دیگری را به دلیل تحریک خشونت مقصر می‌دانست. 

رئیس‌ جمهور آذربایجان با بیان این که ایروان ظاهراً نمی‌توانست نتایج درگیری قبلی بین دو کشور را که شاهد دستیابی ارضی باکو در منطقه مورد مناقشه بود، بپذیرد، افزود: درگیری‌های سپتامبر غیر قابل اجتناب بود.

علی‌اف در ادامه گفت: «امیداوارم [چنین حوادثی] دوباره اتفاق نیفتد». او همچنین ابراز امیدواری کرد که ایروان متوجه شود پیمان صلح اجتناب‌ناپذیر است و افزود «هر چه زودتر این اتفاق بیفتد، برای کل منطقه بهتر خواهد بود». 

منطقه مورد مناقشه قره‌باغ کوهستانی که اغلب ساکنان آن ارمنی هستند در سال ۱۹۸۸ از جمهوری آذربایجان جدا شد و در سال ۱۹۹۱ جمهوری خود را تاسیس کرد. ایروان و باکو از آن زمان بر سر این منطقه با یکدگیر در رقابت هستند. 

پیش‌تر «نیکول پاشینیان»، نخست‌وزیر ارمنستان در نشست خبری سه‌شنبه مدعی شد که از دهه نود میلادی نیروهای مسلح جمهوری آذربایجان ده‌ها کیلومتر مربع از خاک ارمنستان را اشغال کرده‌اند.

پاشینیان اظهار کرد: «جمهوری  آذربایجان طی ۱.۵ سال گذشته، از ماه مه ۲۰۲۱، اراضی جدیدی از ارمنستان را اشغال کرده است. موضع ما این است که نیروهای مسلح  جمهوری آذربایجان باید از مناطق مشخص شده خارج شوند. ما پیوسته تمام تلاش دیپلماتیک خود را برای رسیدن به این هدف انجام خواهیم داد. همچنین برای ما مهم است که عامل تحریکات جدید نباشیم.»


فارس
نظرات

نظر شما

: : :
کلیه حقوق این سایت برای نورنیوز محفوظ است.
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

nournews
Copyright © 2021 www.‎nournews.ir‎, All rights reserved.
X
آگهی تبلیغاتی