آگهی تبلیغاتی

شناسه خبر : 122613
تاریخ انتشار :
چرایی دو نرخی بودن حج تمتع آتی
رئیس سازمان حج و زیارت تشریح کرد؛

چرایی دو نرخی بودن حج تمتع آتی

رئیس سازمان حج و زیارت در حاشیه نشست با کارگزاران زیارتی درباره چرایی دو نرخی بودن حج تمتع آتی توضیحاتی داد.

نورنیوز - گروه فرهنگ و جامعه: سید صادق حسینی، رئیس سازمان حج و زیارت در حاشیه نشست با کارگزاران زیارتی درباره چرایی تشکیل چنین جلسه‌ای گفت: با توجه به وجود ۲ هزار و ۶۰۰ دفتر زیارتی در کشور و فعالیت کارگزاران برای اعزام زائران به عتبات عالیات و حج و همچنین ضرورت مشارکت در ارائه نقطه نظرات این عزیزان به جهت روند اجرایی اعزام‌ها در طرح جدید عتبات، از نمایندگان کارگزاران در هر استان دعوت کردیم تا در نشستی مشترک و صمیمی حضور داشته باشند.

وی به تأثیر برخی نوسانات ارزی در سفر به عتبات عالیات اشاره کرد و افزود: در ماه آذر تعداد ۵۲ هزار نفر با کاروان های زیارتی تحت نظارت سازمان حج و زیارت به زیارت اعتاب مقدسه در عراق مشرف شده‌اند که این رقم کم‌نظیر است.

حسینی ادامه داد: برای رفع مشکل نوسانات ارزی رایزنی ها و مکاتباتی را با بانک مرکزی و معاون اقتصادی دولت انجام داده ایم تا یک خط اعتباری برای هر فصل برای امور اجرایی اعزام به عتبات عالیات تخصیص داده شود تا مشتاقان این سفر زیارتی به دلیل نوسانات بازار ارز از این تشرف بازنمانند.

** چارتر هواپیماهای عتبات عالیات و تاثیر آن در کاهش قیمت‌ها

وی با اشاره به تصویب و اعلام مصوبات شورای عالی حج از سوی دبیرخانه شورای عالی حج گفت: اینکه چارترینگ هواپیماهایی که به مقصد عتبات عالیات پرواز کنند، تحت نظارت سازمان حج و زیارت قرار بگیرد یکی از بندهای مصوبات است که در صورت اجرایی شدن آن شاهد کاهش قیمت‌های هوایی خواهیم بود زیرا این چارترینگ در حال حاضر در اختیار برخی شرکت‌ها یا افراد است که عملا هزینه‌ها را برای زائران افزایش می‌دهد.

وی در رابطه با برخی مشکلات و دغدغه های مطرح شده در حوزه های اجرایی گفت: تمامی مشکلات و دغدغه‌ها در حوزه‌های خدماتی احصا شده و حتی بدین جهت طی هفته‌های گذشته هیاتی از سازمان حج و زیارت شامل معاون امور عتبات سازمان و جمعی از مدیران کل این حوزه به عراق عزیمت کردند و از نزدیک در راستای رفع کاستی‌ها و افزایش رضایتمندی زائران تلاش کردند و اقدامات لازم را انجام دادند.

** دریافت ضمانت حسن انجام کار ازشرکت های مجری طرح نوین عتبات

حسینی درباره اینکه در طرح جدید عتبات مبلغی از شرکت های مجری به عنوان ضمانت در حسن انجام کار دریافت می شود گفت: در حدود ۱۰ درصد از هر مبلغی که شرکت‌های مجری از زائران دریافت می‌کنند را سازمان حج و زیارت به عنوان ضمانت حسن انجام کار در اختیار می گیرد تا در صورت بروز هر گونه مشکل یا شکایت، این مبلغ بعد از بررسی کارشناسی در حوزه های مطرح شده، به زایر مسترد گردد؛ طی ماه قبل نیز معدودی از شرکت‌های مجری جریمه شدند و این مبلغ ضمانت به زائر برگشت داده شد.

** آخرین جزییات حج تمتع ۱۴۰۲

رئیس سازمان حج و زیارت در خصوص حج تمتع ۱۴۰۲ و آخرین برنامه ریزی‌ها برای متقاضیان گفت: دور اول مذاکرات حج تمتع آتی در حدود ۳ هفته قبل و در سطح معاونان سازمان و وزارت حج عربستان به صورت ویدئو کنفرانسی انجام گرفت، دور بعدی این مذاکرات نیز به صورت حضوری خواهد بود و شنبه ۱۷ دیماه به همین منظور سفری را به دعوت وزارت حج و عمره عربستان به این کشور انجام خواهیم داد.

** پیش بینی‌ها از تخصیص سهمیه ۹۰ هزار نفری برای ایران

وی با بیان اینکه انتظار داریم کشور میزبان سهمیه حجاج جمهوری اسلامی ایران را نسبت به ایام قبل از کرونا افزایش دهد گفت: براساس مصوبه سازمان کنفرانس اسلامی یک درصد از میزان جمعیت هرکشور اسلامی می‌توانند در حج حضور داشته باشند بنابراین میزان دعوت از حجاج هرکشور بر اساس جمعیت آن کشور اندازه‌گیری می‌شود بدین جهت با توجه به افزایش جمعیت کشورمان پیش ‌گفت بینی می‌کنیم این رقم حدود ۹۰ هزار نفر باشد.

حسینی تأکید کرد: ما به دلیل اینکه حدود یک میلیون و ۱۰۰ هزار زائر درنوبت اعزام داریم، بنابراین درخواست سهمیه اضافه را هم مطرح خواهیم کرد که امیدواریم مورد توجه مقامات ذیربط کشور میزبان قرار گیرد.

وی ادامه داد: روند کارهای اجرایی حج ۱۴۰۲در حال انجام است و از هفته گذشته کارهای اجاره هتل‌ها به صورت وبیناری آغاز شده است همچنین ثبت‌نام زائران از ۳۰ دی ماه انجام می‌گیرد.

** اولویت حج ۱۴۰۲ با چه کسانی خواهد بود؟

رییس سازمان حج و زیارت به اولویت بندی در نام نویسی‌ها اشاره کرد و افزود: اولویت نخست دراعزام با افرادی است که در سال ۹۹ نام‌‌نویسی کرده و همه مبلغ خود را پرداخت کرده‌اند اما به سبب محدودیت‌های کرونایی موفق به اعزام نشده اند که البته تعداد این عزیزان نیز حدود ۳۷ هزار نفر هستند؛ اولویت دوم با دارندگان فیش حج تمتع ۸۵ تا پایان اسفند ۸۵ است که در صورت تکمیل نشدن کاروان ها به ترتیب اولویت بعدی با دارندگان فیش حج تمتع فرودین ۸۶ تا اردیبهشت همان سال است.

وی با اشاره به رفع محدودیت‌های کرونایی در کشور عربستان گفت: امسال برخی محدودیت‌ها همانند الزامی بودن واکسن یا سایر ممنوعیت ها رفع شده است البته شرط برآن که در ماههای آتی اتفاق خاصی در این خصوص رخ ندهد.

** چرایی دو نرخی بودن حج تمتع آتی

رئیس سازمان حج و زیارت در خصوص قیمت حج تمتع ۱۴۰۲ و برخی نوسانات ارزی در این راستا توضیح داد: حج تمتع آتی قطعا دو نرخی خواهد بود چراکه ثبت نام کنندگان سال ۹۹ در سالهای گذشته نام‌نویسی کرده و پول خود را پرداخت کرده‌اند و ارز این افراد نزد بانک مرکزی بصورت امانت نگهداری می شود و قطعا رقم آنها پایین تر از دیگر ثبت نام کنندگان است البته اگر کشور میزبان هزینه‌های اجرایی را افزایش دهد آن را به این عزیزان نیز اعلام خواهیم کرد.

حسینی افزود: در خصوص هزینه اعزام دیگر متقاضیانی که امسال مشرف می‌شوند نیز هنوز نمی توانیم اظهار نظر کنیم چراکه منتظر اعلام هزینه‌های خدماتی کشور میزبان هستیم.

وی افزود: سال گذشته یک هزینه ۱۲۰۰ دلاری به هزینه خدمات اضافه شد که سعی کردیم بخشی از آن را با تخفیف‌های اعمال شده در هزینه‌های هتل‌ها جبران کنیم، بنابراین باید در اعلام هزینه‌ها منتظر شاخص‌های ذکر شده و از طرفی تصمیمات کشور میزبان باشیم.

رئیس سازمان حج و زیارت درباره اینکه چه تمهیداتی برای کاهش مدت زمان سفر اندیشیده شده است گفت: متاسفانه به دلیل تحریم‌های ظالمانه، امکان استفاده از هواپیماهای پهن پیکر برای انتقال و بازگشت زایران وجود ندارد که اگر این مشکل رفع شود یکی از دلایل افزایش مدت زمان سفر رفع می شود. اما دلایل دیگری همانند جداول پروازی کشور میزبان نیز ازجمله این موارد محسوب می شود که تصمیم گیری دراین رابطه به عهده آنها است. اما مطمئنا در این راستا تلاش خواهیم کرد و چانه زنی‌های لازم برای کوتاهی اسلت‌ها و جداول پروازی را انجام می‌دهیم.

** آخرین اقدامات در خصوص راه اندازی سفر عمره

حسینی درباره راه اندازی سفر عمره نیز اظهار کرد: ما همیشه پیگیر راه اندازی سفرهای عمره مفرده هستیم چراکه پنج میلیون و ۸۰۰ هزار نفر در انتظار هستند؛ درهمین راستا طی دو ماه گذشته مکاتباتی را با وزارت حج و عمره عربستان انجام داده‌ایم اما هنوز جوابی در رابطه با راه اندازی مجدد عمره دریافت نکردیم. قطعا در سفر آتی به عربستان پیگیر موضوع عمره نیز خواهیم بود تا سیل مشتاقان سفرهای زیارتی به سرزمین وحی به آرزوی دیرینه خود برسند


نورنیوز
نظرات

نظر شما

: : :
کلیه حقوق این سایت برای نورنیوز محفوظ است.
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

nournews
Copyright © 2021 www.‎nournews.ir‎, All rights reserved.
آگهی تبلیغاتی