شناسه خبر : 122426
تاریخ انتشار :
کرونا، غرب، فایزر، آمار تلفات و باقی ماجرا!
نورنیوز بررسی کرد؛

کرونا، غرب، فایزر، آمار تلفات و باقی ماجرا!

یکی از محورهایی که تلاش می‌شد افکار عمومی ایران را نسبت به ناکامی دولت در مقابله با کرونا تحریک کند این بود که؛ «روزی که واکسیناسیون کرونا در ایران آغاز شود مردم دنیا می‌پرسند مگر کرونا هنوز وجود دارد؟!»

نورنیوز ـ گروه فرهنگ و جامعه: در آمار منتشر شده اخیر تعداد کشته‌شدگان جهانی کرونا 1582 نفر اعلام شده است. در همین آمار، آمریکا برخلاف تبلیغات سنگینی که برای شفابخش بودن واکسن‌‌های تولیدی خود داشت، با 20.6 درصد کشته یعنی 326 نفر در رتبه نخست قرار دارد.

ژاپن با 18.7 درصد (296 نفر) و برزیل با 12.8 درصد ( 197 نفر کشته) در ردیف دوم و سوم هستند. فرانسه، کره و روسیه در ردیف‌های بعدی با 8 درصد و 3.7 درصد رتبه‌های بعدی را به خود اختصاص دادند، حال آنکه نامی از ایران در این جدول نیست. غالب این کشورها واکسن‌های فایزر و مدرنا را با این توجیه که مطمئن‌ترین واکسن‌ها هستند، به کار گرفتند.

سه سال قبل در چنین ایامی زمزمه شیوع بیماری ناشناخته‌ای جهان را در ترسی غیرقابل توصیف فرو برد، ترسی که در آن برای جهانیان جای امنی باقی نگذاشته بود و تا جایی پیش رفت که حتی افراد خانواده هم تهدیدی مرگبار برای یکدیگر تلقی می‌شدند. در شرایطی کوه منشأ، دلیل و روشی برای درمان و دست‌کم در امان بودن از کرونا مشخص نبود تلاشی برای حفظ و بقای نوع بشر آغاز شد که تا به امروز نیز ادامه دارد.

در این میان، راه‌کار کشورهای جهان به فراخور جایگاه علمی و قابلیت‌های سیستم بهداشتی و درمانی اشان و حتی روابط آنها با سایر کشورها، تفاوت‌های معناداری با یکدیگر داشت.متأسفانه با وجود پاندمی مرگبار این بیماری، برخی از کشورهای جهان به جای تلاش برای ایجاد هم‌افزایی در سطح بین‌المللی برای بهره‌برداری از ظرفیت‌های علمی و بهداشتی در سراسر جهان در مسیر مقابله با این ویروس مرگبار،شرایط ایجاد شده را چون همیشه به عرصه تسویه‌حساب‌های سیاسی و حتی رقابت‌های اقتصادی تبدیل کردند و نشان دادند که با وجود ادعاهای تبلیغاتی، هیچ ارزشی برای جان انسان‌ها قائل نیستند.نقش و کارکرد جریان رسانه‌ای وابسته به نظام سلطه نیز در فضاسازی برای بهره‌برداری سیاسی از همه‌گیری ویروس کرونا بسیار گسترده و البته منزجرکننده بود.

رسانه‌های فارسی زبان معاند و غربی نیز که شرایط پیش آمده را فرصتی مناسب برای افزایش فشار به جمهوری اسلامی ایران قلمداد می‌کردند در ابتدا با نشانه گرفتن انگشت اتهام به‌سوی ایران به‌عنوان منشأ کرونا سعی کردند با این دروغ بزرگ جامعه جهانی را نسبت به کشورمان بدبین کنند اما با ناکامی در این عرصه همه تلاش خود را برای ناموفق نشان دادن ایران در مهار این ویروس به کار گرفتند.

ارائه لحظه‌به‌لحظه آمار جان‌باختگان و القاء تأخیر ایران در اجرای برنامه واکسیناسیون عمومی راهبرد محوری این رسانه‌ها برای ایجاد ترس و نگرانی در مردم بود که البته با فراگیر شدن ویروس در کشورهای غربی این فضای تبلیغاتی خیلی زود کاملاً رنگ باخت.

یکی از محورهای که تلاش می‌شد در فضایی طنز افکار عمومی در ایران را نسبت به ناکامی دولت در مقابله با کرونا تحریک کند این بود که؛«روزی که واکسیناسیون کرونا در ایران آغاز شود مردم دنیا می‌پرسند مگر کرونا هنوز وجود دارد؟!»

اما ویروس کرونا ویروسی نبود که خود را با مسیر خبرهای کانالیزه شده رسانه‌های استکباری همسو کند به همین دلیل با شیوع سویه‌های جدید آن‌که به‌مراتب هوشمندتر و کشنده‌تر بودند شرایط را به‌گونه‌ای رقم زد که کشورهای غربی برای مدتی تمرکز رسانه‌های خود را از ایران بر داشتند.

با ورود ارتش کشورهای فرانسه و انگلیس برای کنترل اعتراضات مردم که پشت درهای بسته بیمارستان‌ها از دریافت مراقبت‌های پزشکی بازمانده بودند‌ و رکوردداری آمریکا در مرگ‌ومیر ناشی از کرونا زمینه‌ای را برای فرافکنی باقی نگذاشت و این سطح از ناکارآمدی که مردم با گوشت و پوست خود لمس می‌کردند با انتشار اخبار جعلی از ایران قابل پنهان کردن نبود.

در پاندمی کرونا فرصتی به دست آمد تا در کنار تلاش شبانه‌روزی و خالصانه مدافعان سلامت در ایران‌ که زندگی خود را وقف مراقبت و درمان بیماران کردند دانشمندان ایرانی شروع به تولید واکسن داخلی در تراز استانداردهای بین‌المللی نمودند.

در زمانی که برخی کشورهای پیشرفته مانند چین، روسیه، آمریکا و انگلستان تلاش‌هایشان را برای رسیدن به واکسن کرونا به جواب نزدیک شده بود دانشمندان کشورمان نیز پا به پای این کشورها تحقیقات خود را در شرایطی آغاز کردند که تحریم های ظالمانه غرب با شدت هرچه تمام تر ادامه داشت و هیچ‌کس باور نمی‌کرد روزی ایران هم به جمع تولیدکنندگان واکسن کرونا اضافه شود.

به هر شکل این رخداد بسیار مهم ملی با تولید چند نوع واکسن ایرانی و مشترک به وقوع پیوست و ایران توانست در ردیف کشورهای دارنده واکسن اختصاصی قرار گیرد. این افتخار حتی با تلاش رسانه‌های معاند برای ایجاد تردید در تأثیر واکسن ایرانی که با استقبال گسترده مردمی روبرو شد، نتوانست مانع تحریف و تغییر مسیر این رویداد ملی شود.

حال به مدد مجاهدت کادر درمان و در سایه پیشرفت علمی و فناوری دانشمندان و پژوهشگران کشورمان در روزگاری به سر می‌بریم که آمار فوتی‌ها مدت‌هاست صفر شده است و شهر و دیاری در وضعیت قرمز قرار ندارد و محدودیت‌ها کرونایی نیز لغو شده است.


نورنیوز
اخبار مرتبط
علاقه‌مندی زیمبابوه برای بهره‌مندی از دانش ایران در تولید دارو و واکسن

علاقه‌مندی زیمبابوه برای بهره‌مندی از دانش ایران در تولید دارو و واکسن

وزیر بهداشت زیمبابوه گفت: کشورش آمادگی و علاقه دارد که با کمک و همکاری کشور دوست، ایران، تولید دارو، واکسن و تجهیزات پزشکی را آغاز کند.

دولت با کوتاه کردن فرآیندها می‌تواند راه را برای تولیدکنندگان هموار سازد
در گفتگو با نورنیوز عنوان شد؛

دولت با کوتاه کردن فرآیندها می‌تواند راه را برای تولیدکنندگان هموار سازد

مدیر یک شرکت دانش‌بنیان گفت: در شرایطی که بخش خصوصی فاصله چندانی با تولید محصول نهایی ندارد شاید بهترین و موثرترین زمان برای افزایش حمایت دولت همین ...

مرگ‌ومیر ماهانه کرونا در ژاپن به بیش از 10هزار نفر رسید

مرگ‌ومیر ماهانه کرونا در ژاپن به بیش از 10هزار نفر رسید

مرگ‌ومیر ناشی از کووید-19 از ماه نوامبر و زمانی که شمار افراد مبتلا به این ویروس در ژاپن جهش پیدا کرد، افزایش فزاینده‌ای یافت.

گروه‌های واجد شرایط دریافت واکسن کرونا اعلام شد

گروه‌های واجد شرایط دریافت واکسن کرونا اعلام شد

معاون بهداشت وزارت بهداشت ضمن اعلام گروه‌های واجد شرایط دریافت واکسن کرونا در شرایط فعلی، گفت: در حال حاضر مراکز جامع بهداشت در شهرهای سراسر کشور ...

کرونا، غرب، فایزر، آمار تلفات و باقی ماجرا!
نور ویدئو؛

کرونا، غرب، فایزر، آمار تلفات و باقی ماجرا!

یکی از محورهایی که تلاش می‌شد افکار عمومی ایران را نسبت به ناکامی دولت در مقابله با کرونا تحریک کند این بود که؛ «روزی که واکسیناسیون کرونا در ایران ...

زنگ خطر کرونا دوباره در اروپا به صدا در آمد + فیلم

زنگ خطر کرونا دوباره در اروپا به صدا در آمد + فیلم

در حالی که اتحادیه اروپا مدعی است گسترش شیوع کرونا در چین را پایش می‌کند اما این قاره خود با بحران شیوع این ویروس دست به گریبان است.

واکسن اسپوتنیک ایرانی هفته آینده رونمایی می شود

واکسن اسپوتنیک ایرانی هفته آینده رونمایی می شود

سخنگوی سازمان غذا و دارو، از رونمایی از واکسن اسپوتنیک‌وی تولید ایران در هفته آینده خبر داد.

نظرات

نظر شما

: : :
کلیه حقوق این سایت برای نورنیوز محفوظ است.
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

nournews
Copyright © 2021 www.‎nournews.ir‎, All rights reserved.
X
آگهی تبلیغاتی