آگهی تبلیغاتی

شناسه خبر : 120451
تاریخ انتشار :
هشدار ایروانی درباره تلاش آمریکا برای لغو عضویت ایران در کمیسیون مقام زن سازمان ملل
در نامه‌ای به دبیرکل سازمان‌ملل صورت گرفت؛

هشدار ایروانی درباره تلاش آمریکا برای لغو عضویت ایران در کمیسیون مقام زن سازمان ملل

سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد درباره تلاش آمریکا برای لغو عضویت ایران در کمیسیون مقام زن سازمان ملل هشدار داد و گفت که این اقدام، سیاسی و برخلاف اصول منشور ملل متحد است.

نورنیوز - گروه بین‌الملل: «امیر سعید ایروانی»، سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل متحد در نیویورک هشدار داد: اگر اقدام آمریکا برای لغو عضویت ایران در کمیسیون مقام زن به نتیجه برسد، رویه خطرناکی را در سیستم سازمان ملل ایجاد خواهد کرد و رویه برابری دولت‌های عضو در این سازمان بین المللی را زیر سئوال خواهد برد.

سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل در نامه‌ای به «آنتونیو گوترش»، دبیرکل سازمان ملل که رونوشت آن برای رئیس شورای اجتماعی- اقتصادی سازمان ملل (اکوسوک) و رئیس شصت و هفتمین کمیسیون مقام زن ارسال شده است، دیدگاه‌های جمهوری ایران در خصوص تلاش‌های آمریکا با هدف لغو عضویت کشورمان در کمیسیون مقام زن را تشریح و از دبیرکل خواست از ایجاد این بدعت در روند کار سازمان ملل جلوگیری کند.

ایروانی در این نامه با اشاره به برگزاری نشست آتی شورای اجتماعی و اقتصادی سازمان ملل (اکوسوک) در تاریخ ۲۳ آذرماه سال‌جاری برای بررسی درخواست غیر قانونی آمریکا جهت پایان دادن به عضویت ایران در کمیسیون مقام زن تأکید کرد: این درخواست بر پایه ادعاها و فرضیات جعلی علیه ایران صورت گرفته است.

دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی ایران در نیویورک افزود: این درخواست غیر قانونی، نشان دهنده تلاشی دیگر توسط آمریکا برای سوء استفاده از سیستم سازمان ملل برای اهداف سیاسی خود است.

سفیر ایران در سازمان ملل تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران همواره علیه سوء‌استفاده از نهادهای وابسته به سازمان ملل برای پیشبرد اهداف سیاسی هشدار داده، چون به اعتبار سیستم سازمان ملل لطمه وارد می‌کند.

سفیر و نماینده دائم ایران توجه دبیرکل سازمان ملل را به سیاست‌های خصمانه ایالات متحده آمریکا علیه ایران وایجاد کمپین گسترده علیه جمهوری اسلامی ایران از جمله فشارهای حداکثری سیاسی و اقتصادی بعد از خروج آمریکا از برجام در سال ۱۳۹۷ جلب و اضافه کرد: اگر این اقدامات غیر قانونی در سیستم سازمان ملل موفق شود برای کلیت سازمان ملل خیلی خطرناک خواهد بود.

دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل خاطر نشان کرد: این امر نه فقط یک رویه خطرناک با تأثیرات زیاد ایجاد خواهد کرد بلکه برخلاف روح و نص سازمان ملل متحد بوده و موضوع برابری حاکمیتی دولت‌های عضو، مشارکت آنها در عرصه بین المللی، حضور دولت‌ها در همه ارکان بین المللی بصورت برابر و متناسب برپایه توزیع جغرافیایی از نمایندگان همه مناطق جهان را زیر سئوال خواهد برد؛ در حالیکه این موضوع از پایه‌های اساسی سیستم سازمان ملل و چند جانبه گرائی است.

ایروانی اضافه کرد: در رویه کاری شورای اکوسوک سابقه‌ای از پایان دادن به حضور یک عضو منتخب در یک کمیسیون برای یک هدف خاص وجود ندارد.

سفیر و نماینده دائم ایران با اشاره به موارد ذکر شده از دبیرکل سازمان ملل خواست که در ظرفیت خود به عنوان حافظ منشور ملل متحد و در چارچوب مسئولیت‌های دبیرکل از اصول منشور ملل متحد حمایت و در این چارچوب از تلاش‌های غیرسازنده و مخرب به رهبری آمریکا در قبال ایران جلوگیری کند، چرا که این رویه مشارکت فعال و جامع همه دولت‌های عضو در فعالیت‌های سازمان ملل را در معرض خطر قرار می‌دهد .

در پایان نیز از آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل درخواست شد این نامه به عنوان سند شورای اجتماعی- اقتصادی سازمان ملل (اکوسوک) منتشر شود.

دولت بایدن به همراه متحدان غربی خود، از آغاز حوادث داخلی ایران، حمایت از ناآرامی ها را در دستور کار خود قرار داده و از برهم زنندگان نظم عمومی حمایت و با برگزاری نشست‌هایی با مخالفان جمهوری اسلامی ایران بر اقدامات ضدایرانی خود شدت بخشیده و بر فهرست تحریم‌های ضد ایرانی به بهانه نقض حقوق بشر افزوده است.

معاون بایدن، پس از دیدار با یکی از به اصطلاح فعالان حقوق بشر که از مخالفان جمهوری اسلامی ایران و حامیان افزایش تحریم‌ها علیه ملت ایران است، دوم نوامبر /۱۱ آبان ماه همزمان با نشست غیررسمی (آریا فرمولا) و ضد ایرانی سازمان ملل درباره حوادث اخیر ایران، در بیانیه‌ای قصد واشنگتن برای همکاری با شرکا به منظور حذف ایران از کمیسیون مقام زن سازمان ملل متحد را اعلام کرد.

آمریکا قرار است قطعنامه حذف ایران از کمیسیون مقام زن سازمان ملل را به بهانه حمایت از زنان ایرانی و ناآرامی‌ها در تاریخ ۱۴ دسامبر (۲۳ آذرماه) در سازمان ملل مطرح کند.

«ناصر کنعانی»، سخنگوی وزارت امورخارجه ایران در باره حذف ایران از مقام کمیسیون زن سازمان ملل گفته است: جمهوری اسلامی ایران در ارتباط با اقدامات غیرقانونی تعداد مشخصی از دولت‌های غربی علیه ایران به بهانه تحولات داخلی کشور مواضع خود را همواره رسما و آشکارا اعلام و هم به صورت رسانه‌ای و اعلامی و هم در مذاکرات و ملاقات‌ها مطرح کرده است لذا هر گونه سوءاستفاده از تحولات داخلی ایران برای اعمال فشار سیاسی علیه کشورمان محکوم و غیرقابل قبول است.

مقام ارشد وزارت خارجه ایران تصریح کرد: ایران به عنوان یک عضو سازمان ملل متحد در یک انتخابات کاملاً شفاف و قانونی با بیشترین رأی کشورهای عضو مجموعه اکوسوک از ۵۴ رأی با کسب ۴۳ رأی عضو کمیسیون مقام زن در این مجموعه شد. در حال حاضر تلاش آمریکا مشخصا با کمک برخی دولت‌های مشخص اروپایی این است که در یک اقدام کاملا سیاسی و غیرقانونی با اعمال فشار و استفاده از پتانسیل‌های سیاسی و تأثیرگذاری بر کشورهای مستقل عضویت ایران را در این چارچوب با مانع مواجه کنند. این اقدام آمریکا قبل از آن که اقدامی علیه ایران باشد، اقدام علیه رأی آزادانه کشورها در تشکل ها و ساختارهای بین‌المللی است. اقدام آمریکا عملاً در مسیر زیر سوال بردن حق رأی کشورهای مستقل در این سازمان است و ارزش آرای این کشورها را زیر سوال برده است.


ایرنا
اخبار مرتبط
اقدامات آمریکا منشور سازمان ملل را تضعیف و چندجانبه‌گرایی را تهدید می‌کند
ایروانی:

اقدامات آمریکا منشور سازمان ملل را تضعیف و چندجانبه‌گرایی را تهدید می‌کند

سفیر ایران در سازمان ملل گفت: خروج یک‌جانبه آمریکا از برجام، اعمال مجدد تحریم‌های غیرقانونی ضد ایرانی،اجبار کشورها به مشارکت در این اقدامات غیرقانونی ...

ذبح منشور ملل متحد پای اهداف سیاسی آمریکا!
نورنیوز بررسی کرد؛

ذبح منشور ملل متحد پای اهداف سیاسی آمریکا!

لغو عضویت ایران در کمیسیون مقام زن، نقض آشکار فلسفه وجودی سازمان ملل و منشور آن تلقی می‌شود و بدتر اینکه دبیرکل سازمان‌ ملل ‌به‌عنوان متولی حفاظت از ...

اجرای نمایش ضدایرانی دیگر آمریکا برای لغو عضویت ایران در کمیسیون مقام زن سازمان ملل

اجرای نمایش ضدایرانی دیگر آمریکا برای لغو عضویت ایران در کمیسیون مقام زن سازمان ملل

سازمان ملل تا ساعاتی دیگر شاهد اجرای نمایش ضدایرانی دیگر دولت جو بایدن است تا به رغم ادعای رویکرد دیپلماسی، به بهانه حمایت از زنان ایرانی، همسو با ...

ایروانی: ایران ارسال پهپاد به روسیه برای استفاده در جنگ اوکراین را رد می‌کند

ایروانی: ایران ارسال پهپاد به روسیه برای استفاده در جنگ اوکراین را رد می‌کند

غرب به سرکردگی آمریکا از ماه‌ها پیش کارزاری رسانه‌ای و تبلیغاتی علیه جمهوری اسلامی ایران همزمان با تشدید تنش‌ها در جنگ اوکراین به راه انداخته است و ...

ایروانی: تحقیقات سازمان ملل درباره پهپادهای ایران غیرقانونی است

ایروانی: تحقیقات سازمان ملل درباره پهپادهای ایران غیرقانونی است

نماینده ایران در سازمان ملل در نیویورک گفت: تحقیقات سازمان ملل درباره ادعاهای بی اساس مربوط به پهپادهای ایران، غیرقانونی است.

ایروانی: سازمان ملل و آمریکا خطاهای راهبردی در قبال بحران یمن را باید جبران کنند

ایروانی: سازمان ملل و آمریکا خطاهای راهبردی در قبال بحران یمن را باید جبران کنند

معاون بین الملل دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی با تبیین اشتباهات راهبردی امریکا در قبال بحران یمن تصریح کرد : اظهارات رسانه ای کمکی به حل بحران یمن ...

نظرات

نظر شما

: : :
کلیه حقوق این سایت برای نورنیوز محفوظ است.
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

nournews
Copyright © 2021 www.‎nournews.ir‎, All rights reserved.
X
آگهی تبلیغاتی