آگهی تبلیغاتی

شناسه خبر : 120202
تاریخ انتشار :
کنعانی: ایران از موضع ضعف و نیاز مذاکره نمی‌کند

کنعانی: ایران از موضع ضعف و نیاز مذاکره نمی‌کند

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: مقامات آمریکایی به خوبی می‌دانند که ایران زیر فشار و با تهدید نه مذاکره می‌کند و نه امتیاز خواهد داد. ایران همچنان به مذاکره پایبند است.

نورنیوز - گروه سیاست خارجی: «ناصر کنعانی»، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران در نشست خبری با اصحاب رسانه، پاسخگوی سئوالات خبرنگاران شد.

کنعانی در پاسخ به سوالی درباره برجام گفت: تناقض در گفتار و رفتار مقامات آمریکایی و عدم التزام عملی به تعهدات برجامی، امر جدیدی نیست. مقامات آمریکایی می‌دانند که ایران زیر فشار و با تهدید نه امتیاز می‌دهد و نه مذاکره می‌کند. ایران متعهد به برجام بود. به تعهدات خود عمل کرد. دولت خاطی و ناقض برجام، آمریکا بود. اروپایی‌ها نیز نتوانستند خروج یک جانبه و غیرقانونی برجام را جبران کنند. نیاز به برجام نیاز یک‌جانبه ایران نیست و ایران از موضع ضعف مذاکره نمی‌کند. نیاز آمریکا و غرب به برجام کمتر از ایران نیست و نباید منتی روی ایران بگذارند.

او در ادامه گفت: روند عادی سازی با فشار دولت آمریکا برخی کشورهای منطقه به سمت عادی سازی با رژیم صهیونیستی تن دادند. حضور این رژیم برای هیچ طرفی امنیت ساز نیست. سازش با این رژیم کمکی به مردم مظلوم فلسطین نمی‌کند. روند عادی سازی برخی کشورهای منطقه خیانت به آرمان ملت فلسطین است.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی کشورمان افزود: منابع رژیم صهیونیستی اعتراف کرده‌اند که صحنه‌‌های موجود در میادین مختلف ورزشی در جام جهانی قطر صحنه‌ای آشکار از ضدیت ملت‌های جهان از رژیم صهیونیستی است که نشان می‌دهد تنفر از این رژیم بیشتر شده است.

کنعانی در بخش دیگری از سخنانش خاطر نشان کرد: تکرار ادعاهای بی‌پایه و اساس برای بهره‌برداری‌های سیاسی نشانه‌ای از تداوم رویکرد مخرب آمریکا است. سیاست ایران در ارتباط با یمن روشن بوده و از تمام ظرفیت خود برای صلح و ثبات در یمن بهره گرفته است. تنها مردم یمن می‌توانند بدون دخالت بیگانگان تصمیم بگیرند. اتهام زنی به ایران ادامه سیاست‌های غلط دولت آمریکا است.

سخنگوی وزارت امور خارجه در واکنش به طرح آمریکا برای اخراج ایران از مقام کمیسیون زن سازمان ملل، گفت: ایران در ارتباط با اقدامات غیرقانونی برخی دولت‌ها به بهانه تحولات داخلی ایران مواضع خود را مشخص کرده است. هرگونه سوءاستفاده از تحولات داخلی برای اعمال فشار سیاسی محکوم و غیرقابل قبول است.

او ادامه داد: ایران به عنوان یک عضو  سازمان ملل متحد در یک انتخابات شفاف با بیشترین رای عضو کمیسیون مقام زن شده است. تلاش آمریکا با برخی کشورهای اروپایی به دنبال این هستند با اعمال فشار عضویت ایران را در این ساختار با مانع مواجه کنند که این اقدام، اقدام علیه رأی آزادانه کشورها در ساختار‌های بین‌المللی است. این اقدام در مسیر زیر سوال بردن حق رأی کشورها است. اگر دولت آمریکا و برخی دیگر کشورها موفق بشوند در راستای سیاست اعمال فشار، ایران را از این کمیسیون حذف کنند عملا یک بدعت را ایجاد کرده‌اند.

کنعانی افزود: این روند به ارتقای حقوق بشر کمک نمی‌کند و اگر محقق بشود هم سلب غیرقانونی حق ایران است هم به اصول حقوق بشر خدشه وارد خواهد کرد. ایران در تلاش است از این اقدام غیرقانونی جلوگیری کند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران یادآور شد: گفتگو می‌تواند زمینه ساز از سرگیری روابط دو کشور در چهارچوب‌های مختلف شود. زمینه برای ادامه مذاکرات مهیا است. باید رفتار دولت مقابل را دید. دولت عراق نیز در مسیر این گفتگو کمک زیادی داشته است. موضع ایران نسبت به رسانه تروریستی در دامن زدن به بی ثباتی داخلی کاملا روشن است. اقدام ایران در این زمینه قانونی و حقوقی خواهد بود.

او افزود: آنچه در داخل کشور ما رخ داده موضوعی داخلی است که سوءاستفاده برخی کشورها برای پیگیری اهداف سیاسی برخی کشورها آشکار است. از نظر ما استفاده از تحولات داخلی برای پیگیری اهداف سیاسی مردود و محکوم است. ایران در این چهارچوب در حوزه دیپلماتیک پاسخ خود را نشان داده است. سفرهای دیپلماتیک، نشست‌ها و مذاکرات تلفنی در سطوح مختلف نشان می‌دهد که ایران خارج از فشارهای از سوی برخی، در چهارچوب‌های بین‌المللی روابط خارجی خود را با جدیت دنبال می‌کند و در عین حال در مقابل اقدامات غیرسازنده واکنش نشان خواهد داد.

کنعانی در بخشی دیگری از سخنان خود عنوان کرد: رابطه ایران و چین یک رابطه کاملاً رو به رشد و نمونه خوبی از همکاری‌های موفق دو کشور در روابط دوجانبه است. تحریم‌های غیرقانونی واقعیتی است که امکان همکاری متعارف و علنی را با برخی از کشورها با محدودیت و مشکل ایجاد کرده است. روابط ایران و چین در حوزه‌های مختلف برقرار است رایزنی مستمر هم برای توسعه مناسبات وجود دارد. آمار ارقام هم نشان می‌دهد که همکاری‌های دوکشور موفق بوده است. تحریم های آمریکا مانع عملی کردن بسیاری از همکاری های ما با برخی کشورها می‌شود. روابط ایران و چین در چهارچوب‌های مختلف روندی رو به جلو و رو به پیشرفتی است.

او گفت: جناب باقری گفتگوهای رسانه‌ای در مورد این سفرها انجام دادند. این سفرها در چهارچوب سیاست همسایگی و هم در مسیر استمرار گفتگوهای ما با مقامات این کشورها برای ارتقای مناسبات و همکاری‌ها بوده است. طبیعتاً وقتی با کشورهای دوست نشستی داریم راجع به موضوعات مذاکرات صحبت و تبادل پیام‌ها و تبادل نظر صورت می‌گیرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه در مورد سفر السودانی به تهران و دستاوردهای آن خاطر نشان کرد: سفر نخست وزیر عراق در چهارچوب دعوت رسمی رئیس جمهور از ایشان بود. مباحث مرزی هم یکی دیگر از موضوعات مورد اهتمام ما است که در این سفر بر اجرای توافقات قبلی تأکید شد. ما اخبار خوبی در این حوزه‌ها شنیدیم که عراق مصمم است نیروهایی را در مرز مستقر کند که تحقق این اقدام گام مثبت و رو به جلویی برای ایجاد ثبات در این منطقه است.


نورنیوز
نظرات

نظر شما

: : :
کلیه حقوق این سایت برای نورنیوز محفوظ است.
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

nournews
Copyright © 2021 www.‎nournews.ir‎, All rights reserved.
آگهی تبلیغاتی