شناسه خبر : 113332
تاریخ انتشار :
لفاظی‌های علی‌اف علیه ایران ادامه دارد

لفاظی‌های علی‌اف علیه ایران ادامه دارد

رئیس جمهور آذربایجان در ادامه لفاظی‌های خود علیه ایران طی سخنانی گفت: ما به تلاش خود ادامه خواهیم داد تا هموطنان ما که به سرنوشت تلخ از کشور آذربایجان جدا شده‌اند، زبان و سنت و فرهنگ ما را حفظ کنند و به اندیشه آذربایجانی گری وفادار بمانند.

نورنیوز - گروه بین‌الملل: «الهام علی‌اف»، رئیس جمهور آذربایجان طی سخنانی تأمل برانگیز در نهمین اجلاس سران سازمان کشورهای تُرک که در سمرقند ازبکستان در حال انجام است با اشاره به رویکرد این سازمان در قبال ترک زبانان خارج از این مجموعه گفت: جهان ترک تنها از کشورهای مستقل ترک تشکیل نمی‌شود، مرزهای جغرافیایی آن گسترده‌تر است. من معتقدم زمان آن فرا رسیده است که در چارچوب سازمان، مسائلی مانند جلوگیری از همسان سازی و حفظ حقوق، امنیت و هویت ملی هموطنان خود را که در خارج از کشورهای عضو سازمان ترک ها زندگی می کنند، همیشه در نظر داشته باشیم.

او افزود: نسل جوان جهان ترک باید فرصت تحصیل به زبان مادری خود را در کشورهای محل سکونت خود داشته باشند. متأسفانه اکثریت ۴۰ میلیون آذربایجانی ساکن خارج از آذربایجان از این فرصت ها محروم هستند. آموزش هموطنان خارج از کشورهای ترک به زبان مادری باید همواره در دستور کار سازمان باشد. باید در این راستا اقدامات لازم صورت گیرد.

رئیس جمهور آذربایجان ادامه داد: دولت آذربایجان توجه ویژه‌ای به حمایت از حقوق، آزادی‌ها و امنیت آذربایجانی‌های مقیم خارج از کشور دارد. ما به تلاش خود ادامه خواهیم داد تا هموطنان ما که به سرنوشت تلخ از کشور آذربایجان جدا شده‌اند، زبان و سنت و فرهنگ ما را حفظ کنند و به اندیشه آذربایجانی گری وفادار بمانند و هرگز با سرزمین تاریخی خود قطع رابطه نکنند.

علی‌اف در حالی به جدا شدن ترک‌ها از سرزمین تاریخی خود (جمهوری آذربایجان) اشاره و اظهارات چند سال پیش «رجب طیب اردوغان»، رئیس جمهور ترکیه در جدا افتادن ملت ترک در آذربایجان را تکرار می کند که آنچه اکنون به عنوان جمهوری آذربایجان شناخته می‌شود جزئی از خاک ایران بوده و با قرارداد گلستان در ۲۰۰ سال پیش بین ایران و روسیه تزاری از کشورمان جدا افتاده است.

بر اساس عهدنامه گلستان در سال ۱۱۹۲ خورشیدی، ایالت‌ها و ولایت‌های چهارده گانه، گنجه و قره‌باغ، ولایت‌های شکی، شیروان، قبه، دربند، بادکوبه، داغستان و گرجستان، محال شوره‌گل، آچوق‌باشی، گروزیه، منگریل و آبخاز. افزون بر آن، بخشی از سرزمین تالش نیز به تصرف روس‌ها، درآمد.

در اواسط هفته جاری نیز علی‌اف در لفاظی علیه ایران گفته بود، کسانی که در مرز ما برای حمایت از ارمنستان رزمایش نظامی برگزار می کنند نیز باید این را بدانند. هیچ کس نمی‌تواند ما را بترساند. 

به نظر می‌رسد که رئیس جمهور آذربایجان به دنبال افزایش تنش با جمهوری اسلامی گام برداشته و در هفته‌های اخیر که برخی کشورهای غربی و آمریکا فرصت انتقاد علیه ایران را پیدا کرده‌اند، او نیز فرصت را غنیمت شمرده تا با انتقاد علیه جمهوری اسلامی، دین خود را به کشورهای غربی ادا کند.


تسنیم
اخبار مرتبط
وزیر امور خارجه از همتای آذربایجانی برای شرکت در نشست «3+3» دعوت کرد

وزیر امور خارجه از همتای آذربایجانی برای شرکت در نشست «3+3» دعوت کرد

حسین امیرعبداللهیان از همتای آذربایجانی خود جهت مشارکت در نشست ابتکاری ایران موسوم به 3+3 در تهران به‌عنوان چارچوبی برای حل‌وفصل مسائل منطقه از طریق ...

احضار سفیر جمهوری آذربایجان به وزارت امور خارجه

احضار سفیر جمهوری آذربایجان به وزارت امور خارجه

در پی تداوم تبلیغات ضد ایرانی و سیاه‌نمایی رسانه‌ها و مقامات رسمی جمهوری آذربایجان علیه جمهوری اسلامی ایران، عصر امروز سفیر جمهوری آذربایجان در تهران ...

کنعانی: تقویت روابط با هر یک از همسایگان به منزله روابط علیه همسایه دیگر نیست
در واکنش به اظهارات علی‌اف؛

کنعانی: تقویت روابط با هر یک از همسایگان به منزله روابط علیه همسایه دیگر نیست

سخنگوی وزارت امور خارجه در واکنش به اظهارات اخیر رئیس جمهور آذربایجان در خصوص حمایت جمهوری اسلامی ایران از ارمنستان اظهار کرد: سیاست اصولی ما بر پایه ...

اطلاعیه دوم وزارت اطلاعات درباره حادثه تروریستی حرم شاهچراغ/ تاکنون 26 تروریست تکفیری دستگیر شده‌اند

اطلاعیه دوم وزارت اطلاعات درباره حادثه تروریستی حرم شاهچراغ/ تاکنون 26 تروریست تکفیری دستگیر شده‌اند

وزارت اطلاعات در اطلاعیه‌ای جزئیات دیگری از حادثه تروریستی حرم شاهچراغ را منتشر کرد.

نظرات

نظر شما

: : :
کلیه حقوق این سایت برای نورنیوز محفوظ است.
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

nournews
Copyright © 2021 www.‎nournews.ir‎, All rights reserved.
X
آگهی تبلیغاتی