آگهی تبلیغاتی

شناسه خبر : 113266
تاریخ انتشار :
امیرعبداللهیان درباره برگزاری نشست شورای حقوق بشر هشدار داد

امیرعبداللهیان درباره برگزاری نشست شورای حقوق بشر هشدار داد

وزیر امور خارجه در گفتگوی تلفنی با دبیرکل سازمان ملل ضمن مردود خواندن تلاش‌ها برای برگزاری نشست ویژه شورای حقوق بشر در مورد ایران، نسبت به تأثیرات منفی اقدام سیاسی این شورا بر همکاری‌های ایران با غرب هشدار داد.

نورنیوز - گروه سیاست خارجی: «حسین امیرعبداللهیان»، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل پنجشنبه شب ۱۹ آبان ماه تلفنی گفتگو کردند.

تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی از جمله اوضاع اوکراین و یمن و همچنین مذاکره رفع تحریم‌ها از جمله مباحث مورد گفتگوی دو طرف بود. وزیر خارجه در این گفتگوی تلفنی با اشاره به مسیر گفتگوی فنی سازمان انرژی اتمی ایران و آژانس، همکاری طرفین را مناسب خواند.

گوترش در جریان تبادل پیام‌ها بین ایران و آمریکا قرار گرفت

امیرعبداللهیان همچنین در گفتگوی تلفنی پنجشنبه شب دبیرکل سازمان ملل متحد را در جریان تبادل پیام‌های اخیر بین ایران و آمریکا در چارچوب ایفای نقش اتحادیه اروپا در مذاکرات وین قرار داد.

گفتنی است اخیراً ایران پیامی درباره مذاکرات رفع تحریم‌ها را از طریق «انریکه مورا»، معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا برای طرف آمریکایی ارسال کرد و امیرعبداللهیان روز شنبه ۱۴ آبان ماه اعلام کرد که منتظر پاسخ طرف آمریکایی هستیم. روز چهارشنبه ۱۱ آبان ماه «علی باقری»، معاون سیاسی وزیر امور خارجه در جمع سفرا و روسای نمایندگی‌های خارجی مقیم تهران گفته بود: در روزهای گذشته ابتکاراتی را با هدف پیشبرد و جمع‌بندی مذاکرات وین به هماهنگ کننده مذاکرات ارسال کرده و امیدواریم این ابتکارات زمینه ساز تحرکی جدید در عرصه مذاکرات باشد

 انتقاد از مداخلات امنیتی و رسانه‌ای یک کشور عرب در  اغتشاشات اخیر در ایران

وزیر امور خارجه کشورمان در این گفتگوی تلفنی با گوترش در خصوص بحران یمن ضمن انتقاد از مداخلات امنیتی و رسانه‌ای یک کشور عرب در  اغتشاشات اخیر در ایران، به ادامه نقش جمهوری اسلامی ایران برای کمک به تمدید آتش بس و همکاری با سازمان ملل در این خصوص تأکید کرد و یادآور شد: البته هرگونه تصمیم در مورد تداوم آتش بس و رفع کامل محاصره انسانی یمن توسط رهبران و مردم یمن اتخاذ می‌شود.

تکذیب اتهامات بی اساس درباره ارسال پهپاد به روسیه با هدف استفاده در جنگ اوکراین

امیرعبداللهیان در خصوص اوکراین بار دیگر اتهامات بی‌اساس درباره ارسال پهپاد به روسیه با هدف استفاده در جنگ اوکراین را قویاً تکذیب کرد. 

رئیس دستگاه دیپلماسی همچنین در گفتگو با دبیرکل سازمان ملل از مواضع و اقدامات غیرسازنده برخی کشورها به شدت انتقاد کرد و افزود: برخلاف منشور ملل متحد، تعداد معدودی از دولت‌های غربی با سوءاستفاده از مطالبات مسالمت آمیز در ایران، اقدام به تشویق خشونت و آموزش ساخت سلاح و کوکتل مولوتف در فضای مجازی و رسانه‌ای کردند، که در نتیجه باعث کشتار پلیس و ناامنی در ایران شدند، تا جایی که زمینه را برای اقدام تروریستی داعش مهیا ساختند.

وزیر امور خارجه کشورمان همچنین اخیراً در نامه‌ای به دبیرکل سازمان ملل با انتقاد از عدم واکنش شورای امنیت به حادثه شیراز، گفت: عدم واکنش برخی از اعضای دائم شورا نشان داد آنها هنوز تروریست‌ها را به خوب و بد تقسیم می‌کنند.

امیرعبداللهیان با انتقاد از رفتار دوگانه برخی دول غربی، تلاش آنها برای برگزاری نشست ویژه شورای حقوق بشر در مورد ایران را اقدامی مردود خواند و تأکید کرد: نشست شورای حقوق بشر برای دولت‌هایی که مروج خشونت و ترور هستند، باید تشکیل شود و ‌نه در مورد جمهوری اسلامی ایران که مدافع واقعی حقوق بشر است و در اغتشاشات اخیر نیز عمیقاً خویشتنداری به خرج داده است. امیرعبداللهیان نسبت به تأثیرات منفی اقدام سیاسی شورای حقوق بشر بر همکاری‌های ایران با غرب هشدار داد. 

گفتنی است برخی از دولت‌های غربی در تدارک برگزاری نشست ویژه شورای حقوق بشر درباره ایران هستند. 

گوترش هم در این گفتگوی تلفنی با اشاره به وظایف شورای حقوق بشر، هرگونه مداخله سیاسی شورای حقوق بشر در امور کشورها را مردود خواند. 

دبیرکل سازمان ملل متحد نیز در این گفتگو تلفنی، ضمن تقدیر از نقش سازنده ایران در مبارزه با تروریسم و در کمک به برقرای آتش بس در یمن، خواستار ادامه همکاری‌های ایران با فرستاده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور یمن برای تمدید آتش بس موقت در این کشور شد.

دبیرکل سازمان ملل در گفتگوی تلفنی پنجشنبه شب ۱۹ آبان با اشاره به نشست اخیر سفرای کشورهای حاشیه خلیج فارس و ایران با دبیرکل سازمان ملل، درباره ساختار نوین همکاری‌های منطقه‌ای که بتواند موجب تقویت صلح و ثبات در منطقه شود، ابراز امیدواری کرد.

آنتونیو گوترش تأکید ایران بر دیپلماسی را ستود و درباره گفتگوی رفع تحریم‌ها، احیای توافق را متضمن منافع تمامی طرف‌ها برشمرد. 

دبیرکل سازمان ملل ادامه همکاری‌های ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را گام مثبت ایران ارزیابی کرد.


فارس
نظرات

نظر شما

: : :
کلیه حقوق این سایت برای نورنیوز محفوظ است.
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

nournews
Copyright © 2021 www.‎nournews.ir‎, All rights reserved.