آگهی تبلیغاتی

شناسه خبر : 111096
تاریخ انتشار :
رئیسی: به روز رسانی قوانین در حوزه فرهنگ و توسعه سواد مجازی یک ضرورت اجتناب‌ناپذیر است
در همایش ملی منطق بازسازی انقلابی ساختار فرهنگی؛

رئیسی: به روز رسانی قوانین در حوزه فرهنگ و توسعه سواد مجازی یک ضرورت اجتناب‌ناپذیر است

رئیسی توسعه سواد مجازی را یک ضرورت برای خانواده‌ها و برای همه عنوان کرد و گفت: توسعه سواد مجازی خود یک سوادی لازم دارد که باید به تمام ابعاد اشراف داشته باشند و مسئول ان آموزش و پرورش است.

نورنیوز - فرهنگ و جامعه: سید ابراهیم رئیسی در همایش ملی منطق بازسازی انقلابی ساختار فرهنگی با بیان اینکه همواره آنچه نسبت به آن تهدید و شبیخون صورت می‌گیرد، فرهنگ غنی، دل پاک جوانان، دین باوری، هویت اسلامی، دینی و فرهنگی این جوانان است که سرچمشه اقتدار ملی  کشور محسوب می شود، گفت: اقتدار ملی همین هویت است که از دین و فرهنگ ما برخواسته و اکنون مورد هجمه دشمنان قرار  گرفته است .

او مخاطب محوری و چابک سازی دستگاه‌های فرهنگی را مورد تأکید قرار داد و با بیان این‌که «به روز رسانی قوانین در حوزه فرهنگ و توسعه سواد مجازی یک ضرورت اجتناب ناپذیر است» ادامه داد: حذف دوباره کاری‌ها و تبدیل دستگاه‌های فرهنگی به دستگاهای نقش آفرین و مسأله محور با رویکرد توجه مخاطبان خود ضرورت دارد.

رئیسی خواستار توجه دستگاه‌های فرهنگی به مخاطبان خود شد و با تأکید بر این‌که «نگاهها باید بر حل مسأله معطوف باشد»، خواستار تدوین شاخص هایی برای اندازه گیری عملکرد دستگاه‌ها شد.

رئیس‌جمهور  خاطرنشان کرد: تمام ساختار، سازمان و اعتبارات تخصیص یافته به دستگاه‌های فرهنگی برای انجام و تحقق مأموریتی و حال سوال این است که از آن مأموریت چه خبر؟

او گفت: چابک سازی دستگاه‌های فرهنگی طوری که بتواند نقش آفرین باشد و مسأله محور کار کند و با نگاه به حل مسأله و نوع مخاطبانی که دارد، کار کند.

رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی همچنین گفت: تعیین نسبت‌هایی که بین دستگاه‌های فرهنگی رسمی و غیررسمی مانند خانواده، مسجد و هیأت بسیاری از ساختارهای فرهنگ‌ساز در جامعه وجود دارد، مهم است چون دستگاه‌های فرهنگی غیر رسمی در تعلیم و تربیت نقش قابل توجه و تعیین کننده‌ای دارند.

او تأکید کرد: در بررسی ساختارهای فرهنگی حتماً لازم است قوانین بازنگری و به روز رسانی شود و در همین راستا رهبر معظم انقلاب اسلامی به هر سه قوه دستور دادند تنقیح قوانین را دنبال کنند.

او با تأکید بر «انجام مطالعات برای بروزسانی قوانین» این موضوع را ضرورت اجتناب ناپذیر عنوان کرد و گفت که تمرکز بر اصلاحات در حوزه تعلیم و تربیت باید صورت بگیرد و در کنار آن طراحی شاخص‌های سنجش میزان موفقیت برای حوزه فرهنگی که شاخص های کمی و کیفی را ارزیابی و مورد سنجش قرار داد، هم از دیگر موضوعات مهم و اجتناب‌ناپذیر است.

رئیسی توسعه سواد مجازی را یک ضرورت برای خانواده‌ها و برای همه عنوان کرد و گفت: توسعه سواد مجازی خود یک سوادی لازم دارد که باید به تمام ابعاد اشراف داشته باشند و مسئول ان آموزش و پرورش است.

او شناساسی ظرفیت زنان در حوزه های فرهنگی، آموزشی و اقتصادی و سیاسی و اجتماعی را مهم عنوان کرد و افزود:  صداوسیما در این زمینه مسئولیت بزرگی دارد و این ظرفیت‌های زنان که همواره مورد تشویق رهبری هستند باید در جامعه شناسایی و معرفی شود و به‌کارگیری همه الگوهای فرهنگی با تأکید به فعال شدن معاونت‌های پژوهشی در بخش‌های مختلف به ویژه آموزش و پرورش از دیگر موضوعات مهم است که باید توجه شود ومحوریت بخش‌های تربیتی و پژوهشی مهم است.

او ساماندهی تعاملات فرهنگی را مهم خواند و گفت: آنهایی که قصد تعامل فرهنگی با جمهوری اسلامی را دارند و برنامه‌ریزی برای مقاومت در مقابل با آن فرهنگی‌های که می‌خواهند به مبانی هجوم ببرند آمادگی وجود دارد، اما آنهایی که می‌خواهند تهاجم کنند باید ایستادگی کرد که سازوکار خود را دارد.

رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی تأکید کرد: در این توفان جنگ سایبری، کشوری که مبانی فرهنگی غنی و مستحکمی داشته باشد، هرگز تکانه‌ها او را تکان نخواهد داد؛ اگر مبانی محکم باشد و صیانت شود، نباید از توسعه الکترونیک نگران شد، زیرا هرروز پدیده‌ای نو به میدان می‌آید و نگرانی زمانی است که هویت ملی تهدید شود.  

رئیسی با یادآوری یکی از مصاحبه‌ها درباره «گفتگو» گفت: گفتگو در جهت رفع شبهات و در جهت پیشرفت امور بسیار موثر است، مقام معظم رهبری سال‌های قبل بارها فرموده‌اند بر کرسی‌های آزاد اندیشی و حتماً کرسی‌های  گفتگو در مجامع علمی و فرهنگی کشور فعال شود زیرا در جهت توسعه فرهنگی نقش آفرین خواهد بود. 

رئیس جمهور درباره راه‌های تحقق آن گفت: با همکاری همه دستگاه‌ها این محقق می‌شود بنده مجری هستم و همه باید به همه کمک کنیم تا همه این اتفاق ها در ساختار توسعه فرهنگی اتفاق بیفتد. ما باید بتوانیم حداکثر در هر فصلی ارزیابی داشته باشید با شاخص‌های مشخص و ببینیم به اهداف رسیدیم یا نه و ایراد کار در کجا بوده است و در این راستا باید تقسیم مسئولیت شود و با حساسیت دنبال شود.


نورنیوز
اخبار مرتبط
نخواهند توانست ملتِ پایبند به ارزش‌های پیامبر را متوقف کنند
رئیس‌جمهور دیدار مسئولان نظام و میهمانان کنفرانس وحدت با رهبری:

نخواهند توانست ملتِ پایبند به ارزش‌های پیامبر را متوقف کنند

رئیس‌جمهور با اشاره به آمارهایی از پیشرفت علمی، رشد اقتصادی، کاهش تورم و افزایش همکاری‌های تجاری و بین‌المللی کشورمان، از همراهی صمیمانه مردم با دولت ...

رئیسی: امروز اتحاد مسلمانان نه یک تاکتیک بلکه راهبرد و استراتژی اساسی است
در سی و ششمین کنفرانس وحدت اسلامی؛

رئیسی: امروز اتحاد مسلمانان نه یک تاکتیک بلکه راهبرد و استراتژی اساسی است

رئیس‌جمهور در کنفرانس وحدت اسلامی با تبریک ولادت پیامبر اسلام (ص) و امام صادق (ع) و خوشامدگویی به علمای جهان اسلام حاضر در کنفرانس، پیش‌بینی‌ها و ...

رئیسی: دشمن از پیشرفت‌های کشور لطمه خورده است
در جلسه هیأت دولت؛

رئیسی: دشمن از پیشرفت‌های کشور لطمه خورده است

رئیس جمهور گفت: دشمن از کار و تلاش مستمر در جهت تحقق پیشرفت‌های کشور لطمه خورده و می‌خواهد در این مسیر اخلال و وقفه ایجاد کند.

رئیسی: دشمن تصور کرده در ظرف دانشگاه می‌تواند به امیال پلیدش برسد
در مراسم آغاز سال تحصیلی جدید دانشگاه‌ها؛

رئیسی: دشمن تصور کرده در ظرف دانشگاه می‌تواند به امیال پلیدش برسد

رئیس جمهور گفت: دشمن تصور می‌کرد که می‌تواند در ظرف دانشگاه امیال خود را دنبال کند، غافل از اینکه دانشجویان و اساتید ما بیدار بوده و اجازه تحقق ...

نظرات

نظر شما

: : :
کلیه حقوق این سایت برای نورنیوز محفوظ است.
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

nournews
Copyright © 2021 www.‎nournews.ir‎, All rights reserved.
آگهی تبلیغاتی