آگهی تبلیغاتی

شناسه خبر : 110605
تاریخ انتشار :
ریاست دوره‌ای شورای امنیت سازمان ملل به گابن رسید

ریاست دوره‌ای شورای امنیت سازمان ملل به گابن رسید

ریاست دوره‌ای شورای امنیت پس از فرانسه به کشور گابن رسید تا ریاست آن را در ماه میلادی جاری میلادی (اکتبر) برعهده داشته باشد.

نورنیوز - گروه بین‌الملل: ریاست دوره‌ای شورای امنیت پس از فرانسه به کشور گابن  رسید تا ریاست آن را در ماه میلادی جاری میلادی (اکتبر) برعهده داشته باشد. 

ریاست دوره‌ای شورای امنیت در ماه سپتامبر بر عهده فرانسه بود که هفتاد و هفتمین مجمع عمومی سازمان ملل برگزار شد.

مسکو در دوره ریاست فرانسه، قطعنامه شورای امنیت علیه الحاق مناطق اوکراین به روسیه را وتو کرد.

ریاست دوره‌ای شورای امنیت در ماه  اوت نیز بر عهده چین و در ماه جولای بر عهده برزیل بود که نشست‌های این شورا در موضوعات مختلف از اوکراین تا غرب آسیا و آفریقا  برگزار و بررسی شد.

در ماه ژوئن نیز ریاست شورای امنیت بر عهده آلبانی بود که  نشست دوره‌ای شورای امنیت درباره اجرای قطعنامه ۲۲۳۱ و برجام برگزار و سیزدهمین گزارش آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل در این زمینه بررسی شد.

ریاست دوره‌ای شورای امنیت در ماه می بر عهده آمریکا بود که تلاش‌هایش برای اعمال تحریم‌های سازمان ملل علیه کره شمالی به دلیل آزمایش‌های موشکی با وتوی چین و روسیه مواجه شد.

ریاست شورای امنیت دوره‌ای و طول مدت آن یک ماه است و رئیس هیئت نمایندگی هر کشور به عنوان رئیس شورای امنیت سازمان ملل شناخته می‌شود.

پنج عضو دائم شورای امنیت شامل روسیه، چین، آمریکا، انگلیس و فرانسه می‌شوند که دارای حق وتو در این شورا  هستند.

 وظیفه اصلی این شورا حفظ صلح و امنیت بین‌الملل است که با یک‌جانبه‌گرایی برخی از این اعضا، از مأموریت اصلی خود دور شده و در موارد متعددی ناکارآمد بوده است.

۱۰ عضو غیر دائم شورای امنیت را مجمع عمومی سازمان ملل متحد با توجه به مشارکت اعضای این سازمان در حفظ صلح و امنیت بین‌الملل و دیگر اهداف سازمان و همچنین بر مبنای توزیع عادلانه جغرافیایی انتخاب می‌کند.

در واقع، ۱۰ عضو انتخابی شورای امنیت توسط مجمع عمومی برای یک دوره دو ساله که از اول ژانویه آغاز می‌شود، انتخاب می‌شوند. عضوی که خارج می‌شود بلافاصله قابل تجدید انتخاب نخواهد بود.

هر سال، مجمع عمومی، پنج عضو جدید را انتخاب و جایگزین اعضای قدیمی‌تری که دوره عضویتشان در ۳۱ دسامبر پایان می‌یابد، می‌سازد.

کشورهای ژاپن، سوئیس، مالت، موزامبیک و اکوادور اعضای جدید غیر دائم شورای امنیت سازمان ملل هستند که دوره دو ساله عضویت آنها از یکم ژانویه ۲۰۲۳ آغاز و جایگزین کشورهای هند، نروژ، ایرلند، کنیا و مکزیک خواهند شد.


ایرنا
نظرات

نظر شما

: : :
کلیه حقوق این سایت برای نورنیوز محفوظ است.
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

nournews
Copyright © 2021 www.‎nournews.ir‎, All rights reserved.
آگهی تبلیغاتی