آگهی تبلیغاتی

شناسه خبر : 107940
تاریخ انتشار :
چشم‌انداز رشد اقتصاد ایران در سال 1401/ از رشد 8 درصدی کشاورزی تا رشد منفی بخش مسکن

چشم‌انداز رشد اقتصاد ایران در سال 1401/ از رشد 8 درصدی کشاورزی تا رشد منفی بخش مسکن

مرکز پژوهش‌های مجلس نرخ رشد اقتصادی در پایان سال 1401 را 3.7 درصد برآورد کرده است.

نونیوز - گروه اقتصاد: بر اساس اعلام بانک مرکزی اقتصاد ایران در سال ۱۴۰۰ رشد ۴.۴ درصدی را تجربه نمود که البته بخش مهمی از آن ناشی از رشد ۶.۵ درصدی بخش خدمات درنتیجه کاهش آثار شیوع ویروس کرونا بود. در سال ۱۴۰۱ بخش حقیقی اقتصاد کشور متأثر از عوامل مختلفی خواهد بود. اثر سیاست‌های انقباضی بانک‌های مرکزی دنیا بر کاهش تقاضا و قیمت کالا‌های صادراتی کشور، اثر حذف ارز ترجیحی بر صنایع غذایی و بخش کشاورزی و اثر منفی قطعی برق و گاز بر بخش صنعت و خدمات می‌توانند بخش حقیقی اقتصاد ایران را متأثر نمایند.

مرکز آمار: تحقق رشد ۴.۳ درصدی در سه ماه نخست سال

از طرف دیگر بر اساس آخرین نتایج حساب‌های ملی فصلی مرکز آمار ایران، محصول ناخالص داخلی (GDP) به قیمت ثابت سال ۱۳۹۰ در سه ماهه اول سال ۱۴۰۱ به رقم ١٨٨٧ هزار میلیارد ریال با نفت و ١٦١٤ هزار میلیارد ریال بدون احتساب نفت رسیده است، در حالی که رقم مذکور در فصل مشابه سال قبل با نفت ١٨١٨ هزار میلیارد ریال و بدون نفت ١٥٤٨ هزار میلیارد ریال بوده که نشان از رشد ٣،٨ درصدی محصول ناخالص داخلی با نفت و ٤.٣ درصدی محصول ناخالص داخلی بدون نفت در فصل بهار سال ۱۴۰۱ دارد. نتایج مذکور حاکی از آن است که در فصل بهار ۱۴۰۱ رشته فعالیت‌های گروه کشاورزی رشد منفی ۰.۸، گروه صنایع و معادن ٤.٢ و گروه خدمات ٣.٩ درصد نسبت به فصل بهار سال ۱۴۰۰، رشد داشته است.

در همین خصوص مرکز پژوهش‌های مجلس، بر اساس آخرین شواهد از عملکرد اقتصاد ایران در سه ماهه اول سال ۱۴۰۱ و روند‌های قابل تحلیل تا پایان سال، رشد اقتصادی ایران در پایان سال را حدود ۳.۷ درصد و رشد بدون نفت را ۳.۹ درصد برآورد کرده است. به طور خاص پیش‌بینی می‌شود در سال ۱۴۰۱ بخش کشاورزی متأثر از افزایش بارندگی نسبت به سال آبی گذشته، رشد ۷.۹ درصدی را تجربه کند.

درخصوص بخش نفت، با توجه به وضعیت موجود و شرایط بین‌المللی و عدم رشد صادرات این بخش نسبت به فصل مشابه سال قبل پیش‌بینی می‌شود این بخش رشد ۱.۱ درصدی نسبت به سال قبل داشته باشد. همچنین، علی‌رغم پیش‌بینی رشد ۴.۶ درصدی بخش صنعت در سال ۱۴۰۱، بررسی‌ها نشان می‌دهد مواردی مثل قطعی برق و گاز صنایع و کاهش تقاضای کالا‌های صادراتی می‌تواند رشد این بخش را تهدید نماید. برای بخش ساختمان با توجه به کاهش تعداد پروانه‌های ساختمانی صادره در سال ۱۴۰۰ و کاهش عملکرد بودجه عمرانی دولت در سه ماهه اول سال ۱۴۰۱، و با فرض ادامه روند طی شده در فصل اول سال رشد منفی ۳.۴ درصدی قابل پیش‌بینی است. درنهایت پیش‌بینی می‌شود بخش خدمات با توجه به بازیابی این بخش پس از شیوع ویروس کرونا با رشد مثبت ۳.۶ درصدی مواجه شود.

طبق این گزارش، رشد ارزش‌افزوده بخش کشاورزی ۷.۹ درصد برآورد شده است. این میزان برای بخش نفت ۱.۱ درصد، معدن ۹.۷ درصد، صنعت ۴.۶ درصد، خدمات ۳.۶ درصد برآورد شده است. همچنین بازوی پژوهشی مجلس رشد ارزش‌افزوده بخش ساختمان را منفی ۳.۴ درصد پیش‌بینی کرده است.

قابل ذکر است، صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی نیز در آخرین گزارش‌های خود رشد اقتصادی ایران در سال ۲۰۲۲ را به ترتیب ۳ و ۳.۷ درصد پیش‌بینی نموده‌اند.

احتمال تداوم رشد منفی مسکن در صورت معطل ماندن یک قانون

برای بخش ساختمان با توجه به کاهش تعداد پروانه‌های ساختمانی صادره در سال ۱۴۰۰ و کاهش عملکرد بودجه عمرانی دولت در سه ماهه اول سال ۱۴۰۱، و با فرض ادامه روند طی شده در فصل اول سال رشد منفی 3.4 درصدی قابل پیش‌بینی است.  برآورد رشد منفی برای بخش ساختمان در حالی است که دولت سیزدهم درحال اجرای بخشی از طرح نهضت ملی مسکن بوده و همچنین بودجه عمرانی کشور نیز رقم قابل‌ توجهی پیش‌بینی شده است.


خانه ملت
اخبار مرتبط
آینده مسکن و الزامات پیش رو
نورنیوز بررسی کرد؛

آینده مسکن و الزامات پیش رو

هر چند عدم تعادل عرضه و تقاضا و کمبود مسکن ناشی از ادوار مختلف موجب پیشی گرفتن تقاضا از عرضه شده اما بخش زیادی از خروجی عملکرد فعلی این بازار محصول ...

ورود سرمایه گذاران خارجی در بخش انرژهای تجدیدپذیر

ورود سرمایه گذاران خارجی در بخش انرژهای تجدیدپذیر

ورود سرمایه گذاران خارجی در توسعه نیروگاه های تجدیدپذیر کلید خورد. هم‌زمان با برپایی دوازدهمین نمایشگاه بین‌المللی انرژی‌های تجدیدپذیر، بهره‌وری و ...

رفع معضل مسکن اولویت قطعی رشد اقتصاد کشور
نور ویدئو؛

رفع معضل مسکن اولویت قطعی رشد اقتصاد کشور

باید توجه داشت که مشکل مسکن مشکلی یک شبه نیست که دولت سیزدهم بتواند با معجزه‌ای به‌سرعت آن را حل کند بلکه نیاز به راهکارهای مختلف اقتصادی و قوانین ...

نرخ رشد اقتصاد ایران در پاییز 1400 به 5.8 درصد رسید

نرخ رشد اقتصاد ایران در پاییز 1400 به 5.8 درصد رسید

بر اساس اعلام بانک مرکزی رشد اقتصادی بدون نفت در سه‌ماهه سوم سال 1400 حدود 5.8 درصد بوده است.

نظرات

نظر شما

: : :
بانک گردشگری

پیکاپ سایپا

مدیران خودرو

آگهی تبلیغاتی

آگهی تبلیغاتی

هواشناسی
نرخ طلا
پیشخوان روزنامه
اینفوگراف
کلیه حقوق این سایت برای نورنیوز محفوظ است.
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

nournews
Copyright © 2021 www.‎nournews.ir‎, All rights reserved.