شناسه خبر : 106573
تاریخ انتشار :
مقاومت در فلسطین مولود جنبش جهاد اسلامی است / تغییر روش مقاومت در کرانه باختری معادلات رژیم صهیونیستی را برهم زد
در نشست تخصصی بررسی تحولات کرانه باختری با عنوان مطرح شد؛

مقاومت در فلسطین مولود جنبش جهاد اسلامی است / تغییر روش مقاومت در کرانه باختری معادلات رژیم صهیونیستی را برهم زد

اکثر عملیات و تحرکات مسلحانه ضد صهیونیستی اخیر را جوانانی انجام داده‌اند که پس از معاهده ننگین اسلو به دنیا آمده‌اند.آنها جذب جهاد اسلامی شدند چرا که مقاومت را به عنوان تنها گزینه رهایی از اشغال سرزمین مادری خود می‌دانند و آن را اولویت خود قرار دادند و در این راه وارد معادلات سیاسی نشده‌اند.

نشست تخصصی "بررسی آخرین تحولات کرانه باختری" با نگاه خاص به "جنین" به عنوان کانون مقاومت در کرانه باختری صبح امروز در محل جمعیت دفاع از ملت فلسطین برگزار شد.

در این نشست که با حضور فعالان حوزه فلسطین و اصحاب رسانه برگزار شد ناصر ابو شریف، نماینده جنبش جهاد اسلامی فلسطین؛ حسین رویوران، معاون سیاسی جمعیت دفاع از ملت فلسطین؛ دکتر سید رضا صدرالحسینی، کارشناس ارشد غرب آسیا و دکترعلیرضا عرب، کارشناس ارشد غرب آسیا به تبیین تحولات کرانه باختری و نقش جنین در گسترش عملیات های مسلحانه در این منطقه پرداختند.

ناصر ابو شریف نماینده جنبش جهاد اسلامی فلسطین در این نشست گفت: آنچه که به طور خاص در افزایش خیزش ضد صهیونیستی در کرانه باختری در دو سال اخیر مؤثر بوده است را باید در تحولات شیخ جراح و نبرد سیف القدس ارزیابی کرد. تحول بنیادینی در حوزه مقاومت در کرانه باختری رخ داده است به این معنی همان تعداد عملیاتی را جهاد اسلامی ظرف یکسال علیه اشغالگران انجام می‌داد اکنون تنها ظرف یک ماه صورت می‌گیرد که این یک تحول جدی محسوب می‌شود ونشان دهنده سرعت و افزایش حجم عملیات در کنار تحول در کیفیت عملیات‌ها است.

وی با اشاره به اینکه نسل جوان فلسطین به دنبال بازپسگیری سرزمین مادری خود است گفت: اکثر عملیات ها و تحرکات مسلحانه ضد صهیونیستی اخیر را جوانانی انجام داده اند که پس از معاهده ننگین اسلو به دنیا آمده اند.آنها جذب جهاد اسلامی شدند چرا که مقاومت را به عنوان تنها گزینه رهایی از اشغال سرزمین  مادری خود می دانند و آن را اولویت خود قرار دادند و در این راه وارد معادلات سیاسی نشده اند.

نماینده جهاد افزود: عملیات اخیر در دره اردن یک منطقه کاملاً امنیتی به شمار می‌رود در واقع نشان از اراده مقاومت در گسترش جغرافیایی عملیات‌های ضد صهیونیستی است. تقریباً همه بازداشتی‌ها در کرانه باختری که روزانه به طور متوسط ۲۰ نفر است، از نیرو‌های جهاد اسلامی هستند. هرچند دشمن تلاش دارد با این اقدام توان جهاد اسلامی را تضعیف کند اما اراده جوانان کرانه هر روز بیشتر می‌شود.

ابو شریف اضافه کرد: مقاومت جوانان عضو جنبش جهاد اسلامی در زندان‌های رژیم صهیونیستی هم رو گسترش است. روز پنجشنبه گذشته قرار بود شرایط سخت‌تری را بر اسرای فلسطینی تحمیل کنند اما ۱۲۰۰ اسیر عضو جهاد اسلامی تصمیم گرفتند که دست به اعتصاب غذا بزنند که رژیم صهیونیستی ناچار شد تا کتباً همه شرایط اسرا را بپذیرد که این خود یک موفقیت بزرگ است و نشان دهنده روند رو به گسترش مقاومت در حوزه‌های مختلف ابزاری و جغرافیایی و کیفی است.

سید رضا صدرالحسینی، کارشناس ارشد غرب آسیا در این نشست با اشاره به این نکته که در تحولات حوزه فلسطین ما شاهد روند رو به رشد مقاومت ضد صهیونیستی و روند نزول رژیم صهیونیستی توامان هستیمافزود:  مقاومت در حال بالندگی است و به همان میزان رژیم صهیونیستی رو به حضیض نهاده است. نظامیان رژیم صهیونیستی انگیزه های اسلاف خود را ندارند. پدیده های رو به گسترش فرار سربازان و نیز فروش اسحله به یک رفتار روزمره در ارتش صهیونیستی تبدیل شده است.

 

کارشناس ارشد مسائل غرب آسیا افزود: صهیونیست ها تلاش دارد با عملیات روانی این ناکامی های پوشش دهد . مثلا با بزرگنمایی یک موفقیت خیلی کوچک تلاش می کند خود را همچنان در اوج به تصویر بکشد. رابطه با بحرین و امارات که اساسا در سطح منطقه در ابعاد راهبردی جایگاهی ندارند را یک موفقیت بسیار بزرگ معرفی می کند.

در واقع با یک جنگ شناختی در سطح داخلی و منطقه ای و حتی در داخل ایران تلاش دارند خود را در سطح منطقه له نوعی قادر و توانا به انجام هر کاری نشان دهند.

صدرالحسینی با اشاره به مشکلات زیاد ارتش رژیم صهیونیستی: رژیم صهیونیستی مشکلات زیادی دارد که تقریبا همه آنها به گسترش مقاومت های ضد صهیونیستی بر می گردد. ناتوانی رژیم صهیونیستی در حوزه مقابله با بیماری کرونا و حتی کمبود معلمین در آستانه بازگشایی مدارس به دلیل مهاجرت معکوس کادر درمان و معلمین از اراضی اشغالی به دلیل گسترش ناامنی است.

در واقع باید گفت تغییر روش و معالدات تازه ای که مقاومت ایجاد کرده موجب تغییر در راهبردهای رژیم صهیونیستی شده است و تلاش دارد تا به نوعی خود را از این شرایط اضمحلال نجات بخشد.

صدرالحسینی تاکید کرد: ادامه حضور نظامی امریکا در منطقه هم صرفا به دلیل حمایت از اسرائیل است زیرا فرایند ها نشان می دهند که اسرائیل قادر به ایجاد امنیت برای خود نیست و نیاز به حمایت دارد.

وی در پایان گفت: به نظرم با توجه به شرایط خاص منطقه جلسات این چنینی با حضور کارشناسان منطقه و رسانه ها هم داخلی و خارجی باید استمرار داشته باشد و واقعیت ها در ارتباط با روندها متضاد دو جریان یعنی مقاومت رو به گسترش و اسرائیل رو به نزول و پایان دقیقا برای افکار عمومی تبیین شود.

دکتر حسین رویوران رئیس کمیسیون سیاسی جمعیت دفاع از ملت فلسطین و کارشناس ارشد مسائل بین الملل هم در این نشست با قدردانی از برگزاری چنین نشستی برای بررسی تحولات کرانه باختری به ویژه جنین گفت: این نشست نشان دهنده رصد دقیق خبری از تحولات منطقه است. آنچه در کرانه باختری می گذرد نشان می دهد که یک انتفاضه گسترده تر و متکامل تر از دو انتفاضه قبلی رخ داده است.

وی افزود: سیر تحولات فلسطین نشان می دهد که جامعه فلسطین توانسته تحولی جدی در سیر مبارزات خود ایجاد کند و مقاومت این ملت عر روز ابعاد بیشتری یافته و موفق به تولید بازدارندگی های متعدد شده است. تا جائیکه جنگ های اخیر غزه نشان می دهد که مقاومت توان ایستادگی در برابر ارتش صهیونیستی را داراست و به یک نوع ثبات در مقاومت و بازدارندگی رسیده است.

کارشناس ارشد مسائل فلسطین افزود: بعد از جنگ سال 2014 رهبر معظم انقلاب اسلامی بحث تسلح کرانه باختری را به عنوان یک ضرورت مطرح کردند. جنبش جهاد اسلامی تنها گروهی بود که این کار را در دستور کار خود قرار داد . هرچند گسترش مقاومت نتیجه کارکرد همه گروه های فلسطینی است اما در تحولات کرانه جنبش جهاد اسلامی نقش خاصی دارد.

در حال حاضر مقاومت از حزوه سازمانی فراتر رفته است و به سطح مردمی تغییر وضعیت داده است.

وی ادامه داد: دشمن صهیونیستی با آنکه در انتفاضه دوم با احداث دیوار حائل تلاش کرد تا با جدا سازی صهیونیست ها نوعی امنیت تعریف کند اما یک اشتباه راهبردی کرد و ان اینکه با گسترش شهرک ها در این سوی دیوارها و اسکان بیش از 700 هزار یهودی عملا در معرض عملیات های ضد اشغالگری مقاومت قرار گرفته اند.

رژیم صهیونیستی از شرایط ناپایداری های سیاسی در رنج است و تا کنون موفق نشده یک هویت واحد ایجاد کند لذا نگران آن است که این ناپایداری ها به جنگ داخلی یعنی درون صهیونیستی منتهی شد. به همین دلیل تلاش دارد با گسترش عملیات های ضد فلسطینی به نوعی در آستانه انتخابات شرایط را امنیتی کند و از فرو غلتیدن جامعه صهیونیستی به جنگ داخلی جلوگیری کند.

رویوران در پایان گفت: افزایش عملیات های ضد صهیونیستی به نوعی واکنش به این نوع رفتار صهیونیست ها است و در واقع جامعه فلسطین به این نتیجه رسیده است که هیچ راهی جز مقاومت ندارد و به نوعی یک اجماع در ارتباط با مقاومت در میان فلسطینیان شکل گرفته است.

دکترعلیرضا عرب، کارشناس ارشد غرب آسیا در بررسی چرایی افزایش تنش ها در کرانه باختری گفت: این افزایش عملیات از نبرد سیف القدس شروع شد. حجم عملیات ها در این مدت هم مسلحانه و هم غیر مسلحانه و هم سازمانی و هم مردمی طی این مدت حدود 4 برابر بیشتر از قبل از سیف القدس بوده است.

وی گفت: مهمترین دستآورد نبرد سیف القدس را باید در موفقیت مقاومت در جنگ شناختی دانست. این موفقیت از یک سو موجب کاهش روحیه در میان نظامیان صهیونیست شده است و از سوی دیگر به افزایشروحیه در جامعه فلسطینی کمک کرده است. موضوعی که به افزایش عملیات ها ضد صهیونیست ها در کرانه باختری منجر شده است.به بن بست رسیدن گفتمان سازش هم یکی از دلایل گسترش مقاومت در کرانه محسوب می شود. این درحالی است گفتمان مفاومت در راس توجه جامعه فلسطین در کرانه باختری قرار گرفته است.

وقوع 6 عملیات استشهادی در 6 هفته در عمق اراضی اشغالی 1948 که با 19 کشته اسرائیلی همراه بود ضمن اینکه به افزایش روحیه مقاومت کمک کرد موجب شد تا صهیونیست ها کاهش تنش را دنبال کنند اما افزایش روحیه مقاومت چنان بود که مقاومت اصرار بر افزایش عملیات ها داشت.

کارشناس ارشد مسائل غرب آسیا افزود: دشمن صهیونیستی با "عملیات شکست موج"تلاش کرد تا کانون مقاومت در کرانه یعنی "جنین" را نابود کند اما این عملیات تاکنون شکست خورده است و کانون های مقاومت در سطح کرانه در حال تکثیر شدن است. نابلس، طوباس، الخلیل و اخیرا نیز دره ارن نشان می دهد که مقاومت در حال گسترش است و با توجه به انعکاس هر عملیات در شبکه های اجتماهی به نوعی ایجاد انگیزه و روحیه در میان جوانان فلسطینی در کرانه کرده است.


قدس
نظرات

نظر شما

: : :
کلیه حقوق این سایت برای نورنیوز محفوظ است.
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

nournews
Copyright © 2021 www.‎nournews.ir‎, All rights reserved.
X
طرح فروش سیم‌کارت