شناسه خبر : 102827
تاریخ انتشار :
مقایسه فوتی‌های 2 پیک اخیر کرونا و 2 نکته اساسی

مقایسه فوتی‌های 2 پیک اخیر کرونا و 2 نکته اساسی

معاون دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان با بررسی میزان موارد فوتی و بستری در دو پیک 6 و هفتم، تفاوت معنادار بین موارد فوتی را نمودی از نقش و اهمیت واکسیناسیون و تکمیل آن ارزیابی کرد.

نورنیوز-گروه جامعه: دکتر سعید کسائیان در گفتگو با خبرنگاران با اشاره به اینکه در پیک ششم به طور متوسط در هر هفته شاهد ۱۵ فوتی ناشی از کرونا در مناطق تحت پوشش دانشگاه بودیم اظهار کرد: این در حالی است که در شرایط فعلی که با پیک هفتم درگیر هستیم، میزان فوتی‌ها یک نفر در هر هفته است و این به روشنی گویای تأثیر واکسیناسیون و نقش آن در موارد فوتی و حتی کاهش میزان بستری‌ها و بیماران بدحال هستیم.

این عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی سمنان ادامه داد: این تفاوت در تعداد فوتی‌ها در شرایطی است که شدت بیماری در هر دو پیک ششم و هفتم تقریباً برابر بوده است.

او با بیان اینکه بررسی و مقایسه دو پیک بیانگر دو نکته اساسی است اضافه کرد: نخست بیانگر کاهش موارد ابتلا و فوتی در پیک اخیر هستیم.

کسائیان با بیان اینکه در پیک ششم شاهد بستری شدن حدودا بین ۳۵۰ تا ۴۵۰ بیمار در طول هر هفته بودیم ادامه داد: این در حالی است که متوسط موارد بستری در پیک کنونی بسیار پایین‌تر است. همچنین موارد فوتی نیز از ۱۵ مورد در هر هفته در پیک ششم به یک نفر در هر هفته در پیک هفتم کاهش یافته است.

معاون دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان از طولانی شدن پیک به عنوان نکته اساسی دیگر در بررسی دو پیک اخیر یاد کرد و گفت: پیک‌های گذشته معمولاً بین چهار تا هشت هفته به طول می‌انجامید و این در حالی است که پیک هفتم ممکن است مدت طولانی‌تری ادامه داشته باشد.

او با اشاره به دلایل این مهم افزود: به نظر می رسد که عادی‌انگاری‌ها و کاهش ملموس رعایت پروتکل‌ها عاملی موثر در این روند طولانی شدن باشد.

او با اشاره به افزایش مجدد موارد ابتلا در روزهای اخیر اظهار کرد: متأسفانه روند مبتلایان که در دو هفته نزولی شده و از قله به سمت پایین‌تر در حرکت بود، مجدداً افزایشی شده و همین باعث نگرانی است.

این پزشک متخصص ضمن تأکید بر لزوم توجه بیشتر به توصیه های ستاد مقابله با کرونا عنوان کرد: شمار بیماران کرونایی قرنطینه خانگی در شهرستان‌های تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی استان ۲۵ درصد نسبت به هفته گذشته افزایش داشته است.

 معاون دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان خاطرنشان کرد: متأسفانه هم موارد ابتلا و بستری و هم موارد سرپایی و آی سی یو با افزایش روبرو بوده است.

او ضمن هشدار در خصوص احتمال تداوم روند بیماری از عموم شهروندان استان خواست با رعایت پروتکل های بهداشتی، حفظ فاصله اجتماعی و تکمیل واکسیناسیون مدافعان سلامت را در مقابله با این بیماری یاری دهند.


ایسنا
نظرات

نظر شما

: : :
کلیه حقوق این سایت برای نورنیوز محفوظ است.
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

nournews
Copyright © 2021 www.‎nournews.ir‎, All rights reserved.
X
طرح فروش سیم‌کارت