شناسه خبر : 102595
تاریخ انتشار :
استاندارد‌های دوگانه غرب؛ این بار زنان اوکراین!
نورنیوز بررسی کرد؛

استاندارد‌های دوگانه غرب؛ این بار زنان اوکراین!

رسانه‌های غرب تلاش می‌کنند با تهیه‌ گزارش‌هایی از وضعیت زنان و کودکان در بحبوحه جنگ اوکراین، موضع روسیه در افکار عمومی را تضعیف کنند با این حال مروری بر جنایات آمریکا و سایر کشورهای غربی علیه کودکان و زنان سایر کشورها نشان می‌دهد این رسانه‌ها اساسا دغدغه کودکان و زنان را ندارند.

نورنیوز ـ بین‌الملل: جنگ اوکراین همچنان ادامه دارد و رسانه‌های غربی اخیرا در گزارش‌هایی با محوریت وضعیت زنان باردار و نوزادان به دنیا آمده در دوران جنگ به تاثیر جنگ در سلامت آنان پرداخته‌اند.

اخیرا بی‌بی‌سی در گزارشی عنوان کرده است: «فشار جنگ بر زنان باردار در اوکراین، شاید بیشتر از دیگران باشد، به‌خصوص وقتی مجبور می‌شوند در زیرزمین‌ها و پناهگاه‌ها مخفی شوند.»

نگاهی به رفتارهای چند دهه جنگ‌افروزی غرب در صحنه جهانی، آسیب‌های وارد شده از سوی این کشورها به زنان و کودکان در این جنگ‌ها و البته سکوت رسانه‌های مذکور در قبال آنها جای تامل دارد.

نقص‌های مادرزادی، عوارض پوستی، بیماری‌های خودایمنی، اثرات روانی، نقص‌های عصبی و بیماری‌های گوارشی و... از جمله مشکلاتی است که «عامل نارنجی» و اورانیوم ضعیف‌شده آمریکا برای میلیون‌ها ویتنامی، عراقی و افغانستانی به وجود آورده است.

ارتش آمریکا با انفجار بمب‌های آلوده به فسفر تولد کودکان فلوجه عراق را به مخاطره انداخت و در نتیجه همین جنایت علیه مردم غیرنظامی بود که نارسایی قلبی و معلولیت مغزی و نقص عضو، نابینایی و مشکلات ژنتیکی کودکان عراقی با بالاترین آمار جهانی به ثبت رسیده است.

آمارها نشان می‌دهد که در فاصله سال ۱۹۹۴ از هر هزار نوزاد در بصره تنها سیزده نقص عضو و یا بیماری وجود داشت اما در سال ۲۰۰۳ از هزار نوزاد دویست و سی نفر از آنها به انواع بیماری‌ها مبتلا بودند.

روزنامه پاکستانی «نیشن» نوشت: نظامیان آمریکایی در چند سال اخیر به بهانه مبارزه با طالبان از سلاح‌های شیمیایی استفاده کرده‌اند و تولد نوزادان ناقص‌الخلقه در افغانستان ثمره استفاده آمریکا از سلاح‌های شیمیایی بوده است.

«جیمز الدر» سخنگوی یونیسف اعلام کرده است که از آغاز درگیری‌ها در یمن ۱۰هزار کودک در این کشور کشته و زخمی شده‌اند و مجموع ۱۱ میلیون کودک در یمن به کمک‌های بشردوستانه نیاز دارند.

همچنین وزیر بهداشت دولت نجات ملی یمن از فوت سالانه هشت هزار زن باردار خبر داده و نماینده صندوق جمعیت سازمان ملل هم گفته است: یمن یکی از ۶۰ کشوری است که نیمی از زنان در پی وضع حمل جان خود را از دست می‌دهند.

در فلسطین نیز رژیم صهیونیستی با ممنوعیت ارسال تجهیزات پزشکی و نیز استفاده از سلاح‌های ممنوعه همچون فسفر سفید زمینه‌ساز مرگ و میر زنان باردار و نوزدان بی‌شماری شده است.

گلدستون مسئول تهیه گزارش حمله اسرائیل به غزه نیز از کشتار زنان و کودکان در غزه توسط رژیم صهیونیستی گزارش داده، اما هنوز اقدامی علیه عاملان آن صورت نگرفته است.

در این خصوص باید به پیامد تحریم‌ها نیز اشاره کرد. آمریکا اجازه واردات دارو برای کودکان پروانه‌ای به ایران را نداده و در دوران کرونا نیز همان سیاست‌های تحریمی در بخش دارویی و اقلام پزشکی ادامه یافت و بلکه تشدید شد.

معدود کشورهایی در جهان هستند که همچون جمهوری اسلامی ایران توان و ظرفیت مقابله با تحریم‌ها در حمایت از شهروندانشان را دارند و در بسیاری از کشورهای جهان این رفتارها و معیارهای دوگانه غرب به قربانی شدن انسان‌های بی‌شماری از جمله زنان و کودکان منجر شده و می‌شود.

تناقضات غرب در قبال زنان و کودکان و حتی آوارگان اوکراینی و مردم سایر کشورها به‌ویژه غرب آسیا را شاید بتوان در این جمله «جوزف بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا یافت که گفت: ما اغلب به دلیل استاندارد‌های دوگانه مورد انتقاد قرار می‌گیریم، اما سیاست بین‌الملل عمدتاً حول به کارگیری استاندارد‌های دوگانه می‌چرخد، ما از استاندارد‌های یکسان برای همه بحران‌ها استفاده نمی‌کنیم!


نورنیوز
نظرات

نظر شما

: : :
کلیه حقوق این سایت برای نورنیوز محفوظ است.
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

nournews
Copyright © 2021 www.‎nournews.ir‎, All rights reserved.
X
طرح فروش سیم‌کارت